Lipozomální vitaminy a minerály – převratný objev mezi potravinovými doplňky??

Pokrok ovlivňuje mnoho odvětví a doplňky stravy nejsou žádnou výjimkou. Objevem poslední doby jsou lipozomální vitaminy a minerály, které mají schopnost se v těle lépe vstřebávat a působit s daleko větší účinností. Díky tomu se může zdát, že běžně dostupným vitaminům a minerálům již odzvonilo. Je tomu opravdu tak a jak lipozomální doplňky stravy v těle fungují? Na to se blíže podíváme v dnešním článku.

Jaké jsou benefity lipozomálních vitaminů a minerálů?


Při výběru doplňků stravy není důležitá pouze kvalita, cena nebo koncentrace účinných látek. Rozhodující je také forma a technologie zpracování přípravku, protože právě tyto aspekty mají zásadní vliv na vstřebatelnost a maximální možné využití aktivních látek.

 

Skvělý objev a posun z hlediska efektivity vstřebávání vitamínů, minerálů a doplňků stravy proto představuje tzv. lipozomální technologie, která byla ještě donedávna používána jen při výrobě léčiv. Dnes se pomocí ní vyrábí lipozomální vitaminy, a dokonce i minerály, které jsou pro tělo mnohem přínosnější a přirozenější. Mikronutrienty (vitaminy a minerály) ve formě lipozomů jsou totiž obsaženy například i v mateřském mléce.

 

 

Hlavní výhodou lipozomálních vitaminů a minerálů je to, že aktivní látky na rozdíl od klasických doplňků stravy nejsou nijak narušeny při průchodu trávicím ústrojím. Doplňky stravy v lipozomální formě mají tak vyšší účinnost a mnohem rychleji a snadněji se v těle využijí, a to prakticky beze zbytku. Vstřebatelnost u klasických doplňků stravy se pohybuje okolo 5–20 %, zatímco u lipozomálních dosahuje 90 %. Zbytek se vyloučí močí.

Co se děje v těle po užití doplňku stravy?


Pro ještě lepší pochopení toho, jak lipozomální vitaminy a minerály fungují, je důležité připomenout si, co se děje v těle, když užijeme doplněk stravy.

  • Při užití klasického doplňku stravy

    Aktivní látky ze spolknuté tabletky nebo kapsle jsou vstřebávány až v tenkém střevě. Než tam ale kasple doputuje, podléhá přirozeným rozkladným procesům, které v trávicím traktu probíhají. Již v ústech dochází k enzymatické reakci a v žaludku pak k narušení trávicími kyselinami. Než se tedy doplněk stravy dostane do cílové stanice – tenkého střeva, je jeho využitelnost snížena. A právě tomu předchází lipozomální technologie.

 

  • Při užití lipozomálního vitaminu nebo minerálu

    Tekutá, a na molekulární úrovni zcela odlišná struktura tohoto doplňku stravy, umožňuje obejít rozkladné procesy trávicího traktu tím, že se aktivní látky vstřebají do mízního systému a odtud do krevního řečiště. Díky tomu dochází k minimu ztrát důležitých aktivních látek. Zároveň fosfolipidová dvojvrstva lipozomu snáze proniká buněčnou stěnou, takže se mikronutrienty dopraví přímo do buněk.

 

Co to jsou vlastně lipozomy a jak vybrat kvalitní lipozomální vitaminy a minerály?


Lipozom vzniká z čistých fosfolipidů získaných ze slunečnicového lecitinu. Představit si ho lze jako kulatý útvar, uvnitř něhož se nachází dutina vyplněná vodou. Okolo této dutiny, v níž se mohou nacházet rozpuštěné molekuly vitaminů nebo minerálů, se rozprostírá fosfolipidové pouzdro chránící důležité látky uvnitř dutiny před předčasným vstřebáním na nevhodném místě trávicího traktu. Takto obalený vitamin nebo minerál se dostává nenarušený do tenkého střeva, odtud do mízního systému, z něho poté do krevního oběhu a z krve přímo cílové buňky.

V lipozomální formě si lze vybrat celou řadu vitaminů – například vitamin C, vitamin D3, B-complex nebo  vitamin B12. Všechny přípravky mají formu kapek, které se aplikují přímo do úst. Tím je také vyloučen problém s polykáním tabletek.

 

Při výběru záleží na kvalitě obsažené látky a její formě. U minerálů jsou nejlépe vstřebatelné a biologicky aktivní chelátové formy a u vitaminů jsou nejlepší organické formy, např. u vitaminu B12 je to hydroxykobalamin.

Blog

Medicinální houby – přehled nejznámějších druhů a jejich účinků ?

Blahodárné účinky medicinálních hub reishi, cordyceps, hericium, chaga a mnoho dalších již po tisíce let využívá tradiční čínská medicína a ajurvéda (tradiční indická medicána). Do podvědomí západní medicíny se dostaly poměrně nedávno, přičemž ještě stále patří k spíše alternativním léčebným způsobům

17.10.2020


Lipozomální vitaminy a minerály – převratný objev mezi potravinovými doplňky??

Objevem poslední doby jsou lipozomální vitaminy a minerály, které mají schopnost se v těle lépe vstřebávat a působit s daleko větší účinností. Díky tomu se může zdát, že běžně dostupným vitaminům a minerálům již odzvonilo

07.10.2020


Magnesium – jaká forma hořčíku je pro tělo nejvhodnější?

Magnesium, známé také pod českým názvem jako hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Účastní se více než stovky biochemických reakcí a reguluje přes tři sta různých enzymů.

23.09.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím