Co je to Reishi (Lesklokorka lesklá)?
Reishi, latinsky Ganoderma lucidum, je houba, která si v tradiční čínské medicíně vysloužila přezdívku houba nesmrtelnosti. Roste především na pařezech a kmenech listnatých stromů v teplejších oblastech Asie, ale dnes se pěstuje po celém světě. Typická je svým lesklým, červenohnědým kloboukem a tvrdou strukturou. Východní léčitelé ji po staletí využívali k podpoře dlouhověkosti, vitality a udržení rovnováhy těla i mysli. V současnosti patří k nejznámějším a nejvíce zkoumaným funkčním houbám na světě.
Proč se Reishi využívá?
Reishi je vyhledávána pro svůj komplexní vliv na organismus. Přispívá k harmonizaci celého organismu a pomáhá také zvyšovat odolnost vůči stresu, napětí a únavě, zároveň podporuje přirozenou obranyschopnost těla. Lidé ji dokonce často užívají ke zlepšení spánku, podpoře dýchacího systému nebo udržení zdravé hladiny cholesterolu. Díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem se využívá také k ochraně buněk před poškozením a k harmonizaci srdečně-cévního systému. Je ceněná i pro schopnost napomáhat tělu při zotavení po nemoci či fyzické zátěži.
Jaké má Reishi klíčové látky?
Reishi je bohatá zejména na dvě hlavní skupiny bioaktivních látek — polysacharidy a triterpeny. Mezi polysacharidy patří především betaglukany a další složité cukry. Z triterpenů jsou v houbě zastoupeny například ganoderické kyseliny a jiné rozličné sloučeniny ze skupiny lanostanových triterpenoidů. Kromě těchto klíčových látek obsahuje reishi také aminokyseliny, steroly, fenolické sloučeniny, minerály jako železo, zinek, měď a mangan, a rovněž vitaminy skupiny B a další stopové prvky.
Jak se může Reishi užívat?
Houba se dříve tradičně připravovala ve formě odvaru z plodnic, dnes je však běžně dostupná jako extrakt v kapslích, tabletách, prášku nebo jako součást funkčních směsí. Doporučená denní dávka se liší dle potřeb jedince, ovšem obvykle se pohybuje mezi 500 a 2000 mg extraktu. Nižší koncentrace polysacharidů se hodí k dlouhodobé podpoře rovnováhy organismu, zatímco vyšší bývají využívány při zvýšené zátěži nebo při rekonvalescenci. Reishi je možné kombinovat s dalšími vitálními houbami, například s cordycepsem, chagou nebo hericiem.
Na co si dát pozor?
Přestože je Reishi obecně dobře snášena, nemusí být vhodná pro všechny. Vyhnout by se jí měly těhotné a kojící ženy a lidé, kteří mají alergii na houby. Opatrnost je doporučena také u osob užívajících léky na snížení krevní srážlivosti, protože některé složky reishi mohou tento účinek zesilovat. Ve vzácných případech se mohou objevit mírné zažívací obtíže, závratě nebo sucho v ústech, zejména při vyšších dávkách. Je vhodné sledovat reakce těla a v případě pochybností se poradit s lékařem či specialistou.