Medicinální houby – přehled nejznámějších druhů a jejich účinků ?

Blahodárné účinky medicinálních hub jakými jsou reishi, cordyceps, hericium, chaga a mnoho dalších, již po tisíce let využívá tradiční čínská medicína a ajurvéda. Do podvědomí západní medicíny se dostaly poměrně nedávno, přičemž ještě stále patří k spíše alternativním léčebným způsobům. Jejich mocné účinky však potvrdilo mnoho studií a některé výzkumy ještě pokračují. V dnešním článku si představíme několik těchto přírodních zázraků a podíváme se, jaké látky obsahují.

Základní fakta o medicinálních houbách ?


Na světě existuje více než 100 různých medicinálních hub, které si svůj přívlastek vysloužily podle toho, že jsou ve východní medicíně využívány po tisíce let k léčebným účelům. Nejčastěji rostou na kmenech stromů či pařezech a svým vzhledem připomínají mořské korály. Jejich domovinou jsou lesy obvykle na území Číny a Tibetu. S některými z nich (např. hericium nebo hlíva ústřičná) se lze však setkat i v našich a jiných evropských lesích.

Jak medicinální houby v těle fungují?


Medicinální houby v těle hrají roli tzv. adaptogenu, kdy našemu organismu pomáhají přizpůsobit se na zátěž a jednoduše řečeno adaptogeny dokáží přidat tam, kde je potřeba, případně ubrat tam kde je to nutné. A právě v tom tkví jejich největší síla. V dnešní době, kdy na nás působí tolik škodlivých vlivů, toxinu a dalších, jsou užitečné více než kdykoli jindy. Konzumace adaptogenů nám pomáhá zdolávat stresové situace, zlepšovat imunitu a předcházet vzniku civilizačních chorob.

 

Medicinální houby dále pracují s naším vnitřním mikrobiomem(mikroflorou), který efektivním způsobem posilují. Tyto zázračné houby totiž udržují v rovnováze množství střevních bakterií a virů, které naše tělo přirozeně osidlují a které se nevhodnou stravou přemnožují. Tím zlepšují trávení, snižují chronický zánět v těle a působí preventivně proti vzniku celé řady onemocnění.

Jaké prospěšné látky medicinální houby obsahují?


Každá houba je svým složením jedinečná, čímž se liší i její účinky na lidské tělo. To, co mají ale všechny medicinální houby společné, je vysoký obsah esenciálních aminokyselin, polyfenolů, flavonoidů, vitaminů skupiny B, antioxidantů, polysacharidů, betaglukanů a některých minerálů. To vše jsou přírodní aktivní látky, které se velkou měrou podílejí na obranyschopnosti organismu, hormonální rovnováze, podpoře mozkové činnosti a kognitivních funkcí, nebo dokonce na jako doplňková terapie při onkologických onemocnění.

Mezi nejznámější a nejčastěji využívané medicinální houby patří:

 •  Reishi – tuto houbu můžete znát také pod názvem lesklokorka leská nebo pod přezdívkou „houba nesmrtelnosti“. Jedná se o klenot mezi medicinálními houbami, který byl objeven ve Staré Číně před několika tisíci lety. V dnešní době již víme, že lesklokorka obsahuje vysoký počet prospěšných látek, zejména polysacharidů a triterpenoidů, mezi které patří například kyselina ganodermová a lucidenová. Triterpenoidy mají protizánětlivý účinek a příznivě působí proti Alzheimerově chorobě. Pokud však chcete reishi užívat jako doplněk stravy, nikdy si nekupujte pouze namletou reishi ve formě kapslí – její účinek je velice slabý. Kvalitní doplněk stravy reishi musí obsahovat ideálně 30 % polysacharidů a 5 % triterpenoidů.

 

 •  Cordyceps sinensis – jedná se o vzácnou jedlou parazitickou houbu, která vyžaduje specifické podmínky pro svůj růst. Zajímavá je tím, že prorůstá tělem housenky Thitarodes armoriacanus. Mezi nejdůležitější složky cordycepsu patří adenosin, kyselina cordycepsová a cordycepin, který neutralizuje volné radikály. Celkově tato houba, kterou také můžete znát jako housenici čínskou, přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a krevního cukru. Kvalitní doplňky stravy s cordycepsem sinensis poznáte podle optimální koncentrace polysacharidů, jež se pohybuje okolo 30 %. Silnější koncentrace se pro dlouhodobé užívání nedoporučují.

 

 •  Hericium – lion´s mane nebo také korálovec ježatý je houba obsahující velký počet antioxidantů, aminokyselin, vlákniny a minerálů (např. selen, železo, draslík, zinek a fosfor). Díky tomu podporuje imunitní systém a správné fungování zažívacího traktu. Dále zlepšuje produkci důležitých proteinů a myelinu, což prospívá nervovým přenosům v mozku. Celkově hericium velmi dobře podporuje správnou funkcu nervového sytému. Prospěšné je kombinovat hericium s olejem z rakytníku řešetlákového, aby se zvýšilo blahodárné působení na sliznici trávicího ústrojí.

 

 •  Chaga – rezavec šikmý neboli lidově čaga je cizopasná houba, která má původ v ruském přírodním léčitelství, kde se využívá především při žaludečních potížích. Kromě výše zmíněných obecných látek, které obsahují všechny medicinální houby, je tato významná pro svůj vysoký podíl chinonů a fenolických sloučenin. To jsou látky, které zmírňují dopad volných radikálů a zpomalují proces stárnutí.

 

 •  Shiitake – houževnatec jedlý je houba, která má spoustu přezdívek. K těm nejznámějším patří „elixír života“ nebo „houba dlouhověkosti“, což není tak daleko od pravdy. Shiitake obsahuje lentinan – látku, která má schopnost bojovat proti zmutovaným buňkám, jež by mohly v těle způsobit nekontrolovatelné bujení. Dále shiitake upravuje hladinu cholesterolu, posiluje imunitu a působí na celou řadu dalších systémů v těle.

Co všechno medicinální houby umí?

 • Posilují obranyschopnost organismu
 • Regulují hladinu cholesterolu, krevního cukru a tlaku
 • Podporují funkci jater, ledvin a trávicího systému
 • Působí blahodárně na kardiovaskulární system
 • Podporují funkci nervové soustavy
 • Zmírňují únavu, vyčerpání a podporují paměť
 • Zlepšují regeneraci a působí proti volným radikálům

 

V našem bohatem sortimentu najdete medicinální houby s deklarovaným obsahem polysacharidů a dalších aktivních látek. Doporučujeme vybírat medicinální houby od předního českého výrobce hub MycoMedica.

Blog

Medicinální houby – přehled nejznámějších druhů a jejich účinků ?

Blahodárné účinky medicinálních hub reishi, cordyceps, hericium, chaga a mnoho dalších již po tisíce let využívá tradiční čínská medicína a ajurvéda (tradiční indická medicána). Do podvědomí západní medicíny se dostaly poměrně nedávno, přičemž ještě stále patří k spíše alternativním léčebným způsobům

17.10.2020


Lipozomální vitaminy a minerály – převratný objev mezi potravinovými doplňky??

Objevem poslední doby jsou lipozomální vitaminy a minerály, které mají schopnost se v těle lépe vstřebávat a působit s daleko větší účinností. Díky tomu se může zdát, že běžně dostupným vitaminům a minerálům již odzvonilo

07.10.2020


Magnesium – jaká forma hořčíku je pro tělo nejvhodnější?

Magnesium, známé také pod českým názvem jako hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Účastní se více než stovky biochemických reakcí a reguluje přes tři sta různých enzymů.

23.09.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím