Co je to GABA a jaké má funkce?
Lidské tělo je složitý a velice komplexní systém, ve kterém spolupracuje mnoho složek k udržení rovnováhy a zdraví. Jednou z klíčových sloučenin, jež výrazně koriguje naši psychiku a celkové fungování nervové soustavy, je tzv. GABA, která hraje zásadní roli v regulaci stresu a uklidnění naší mysli. Přestože ji náš organismus dokáže produkovat sám, její množství může být ovlivněno různými faktory, jako je stres, životní styl či strava. V následujícím článku se podíváme na to, co to vlastně je, jaký účel má v těle a proč je vhodné ji někdy doplňovat.
Co to vlastně GABA je?
GABA neboli kyselina gama-aminomáselná je aminokyselina, která plní důležitou úlohu jako neurotransmiter v lidském mozku. Jejím hlavním úkolem je tlumení nervové aktivity, čímž přispívá k uklidnění a snížení napětí. Název GABA pochází z anglického označení gamma-aminobutyric acid. I když je chemicky klasifikována jako aminokyselina, v běžných biologických procesech se nevyužívá k syntéze bílkovin a není tak ani jejich součástí. Slouží především ke komunikaci mezi buňkami. Kromě toho má i další schopnosti, jež se týkají třeba regulace různých metabolických procesů.
Jakou roli má GABA v těle?
Kyselina gama-aminomáselná se přirozeně nachází v centrálním nervovém systému, kde funguje jako inhibiční (tlumící) neurotransmiter. To znamená, že brání nadměrné stimulaci neuronů. Její nedostatek bývá spojován se zvýšenou nervozitou, poruchami spánku nebo dokonce se vznikem některých psychických onemocnění. Mimo mozku lze tuto aminokyselinu nalézt i v jiných částech těla, jako například ve střevech, kde je produkována určitými bakteriemi ve střevním mikrobiomu. Může tedy upravit nejen lokální funkce ve střevě, ale také komunikaci mezi střevem a mozkem.
Proč vyzkoušet doplňky s obsahem GABA?
Doplňování kyseliny gama-aminomáselné může mít řadu zdravotních přínosů pro náš organismus. Napomáhá snižovat stres a úzkost, což je v dnešní uspěchané době stále významnější. Mnoho lidí suplementuje GABA také pro podporu kvalitního spánku, neboť zajišťuje snadnějšímu usínání a hlubší regeneraci během noci. Kromě toho má vliv na svalovou relaxaci, a proto ji někteří sportovci používají pro rychlejší zotavení po fyzické námaze. Jisté studie dokonce naznačují, že GABA může mít blahodárný efekt na krevní tlak či na zdravou činnost srdce. Navíc může zlepšit kognitivní funkce – třeba soustředění a paměť.
Jaké jsou zdroje kyseliny gama-aminomáselné?
GABA se v malém množství nachází v určitých potravinách. Jedná se zejména o rozličné fermentované výrobky. Je to například kimchi, kombucha, kefír nebo tempeh. Dalším zdrojem jsou ořechy, hnědá rýže, sója a fazole adzuki, kaštany, houby, rajčata, špenát, brokolice, zelí, květák, růžičková kapusta, naklíčené obiloviny a sladké brambory. Nicméně přirozený příjem GABA z potravy bývá poměrně nízký, tudíž se mnoho lidí uchyluje spíše k užívání doplňků stravy. Množství kyseliny gama-aminomáselné v jednotlivých potravinách totiž také závisí na několika faktorech. Nejde tu jen o typ rostliny, ale i o proces jejího zpracování a podmínky při růstu.
Možná rizika a vedlejší účinky
Ačkoliv je GABA považována za bezpečnou látku, její nadměrná konzumace může vést k mírným nežádoucím účinkům. Patří mezi ně ospalost, snížená pozornost, svalová slabost nebo lehké závratě. Je proto důležité dodržovat doporučené dávkování a v případě jakýchkoliv pochybností se poradit s lékařem. Zvýšenou opatrnost by měli mít lidé s neurologickými obtížemi či jedinci, kteří užívají léčiva, jež jakýmkoliv způsobem ovlivňují nervový systém. Jedná se kupříkladu o antidepresiva, sedativa a hypnotika.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Influence of Gamma-Aminobutyric Acid on the Changes of Blood Pressure in Rats - PMC [online]. [cit. 26. 03. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4534999/

Reishi a její vliv na zdraví
Reishi, Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá, Ling zhi nebo také božská houba nesmrtelnosti. Mnoho názvů pro jednu a tu stejnou houbu, která má ale i spoustu pozitivních schopností. Jedná se o dřevokaznou houbu, jež je klenotem tradičních medicín, ale obrovský zájem rozhodně vzbudila už i v dnešním moderním světě.

Vitamin D3 – proč je nejdůležitější formou vitaminu D?
Vitamin D se skládá z několika sloučenin, přičemž ta nejdůležitější a také nejznámější se nazývá cholekalciferol neboli vitamin D3. Oproti jiným sloučeninám se liší tím, že jeho původ je živočišný a tělo jej dovede v kůži vytvořit díky slunečnímu záření, konkrétně ultrafialovému UVB záření. Vitamin D3 je jedna z forem vitaminu D. Pro lidské tělo je nezbytný především proto, že umožňuje lepší vstřebávání a využití vápníku, který má velký význam pro naše zuby a kosti. Stejně tak je tento vitamin rozpustný v tucích důležitý i pro správné fungování imunitního systému.

Jak ashwagandha působí v těle?
Ashwagandha, česky ašvaganda, indický ženšen nebo také vitánie snodárná, to vše jsou rozmanité názvy pro jednu zajímavou rostlinu, která toho dokáže opravdu mnoho. Skrývá v sobě totiž spoustu aktivních látek, jež mohou posílit jak vaši psychickou stránku, tak i tu fyzickou.