Maitake a její účinky nejen z pohledu TCM
Maitake, známá i pod jmény Grifola frondosa, sírovec, Trsnatec lupenitý nebo tančící houba, je jedlá a také blahodárná vitální houba, o které jste dost možná ještě doposud neslyšeli, jelikož není tak opěvována jako třeba velice populární reishi nebo cordyceps. Nicméně i tato houba má spoustu prospěšných vlastností, kterých by bylo škoda nevyužít. V rámci lidových léčitelství je používána již dokonce po tisíce let, nejedná se tedy o žádnou novinku moderní doby. Jaké jsou ovšem její skutečné přínosy pro lidské zdraví? Na to se můžete podívat v dnešním článku.
Jak maitake vypadá a kde se jí daří?
Maitake je chorošovitá parazitující houba, která využívá stromy pro čerpání živin. Vytváří na nich trsy, složené z mnoha srostlých vějířovitých klobouků, které mohou dohromady vážit až několik desítek kilogramů. Může mít různé zbarvení – od světle béžové, přes šedohnědou až po tmavou hnědou. Pochází z Japonska, ale roste taktéž přirozeně v jiných částech světa, a to především v mírném pásu, subtropické a tropické oblasti ji spíše nevyhovují. Roste tedy třeba také v Číně či Severní Americe. V Asii je využívána jako potravina i léčivo. Sbírá se na podzim, kdy nejhojněji roste.
Které aktivní látky maitake obsahuje?
Maitake je bohatá na různorodé makro a mikroživiny a bioaktivní sloučeniny. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, sacharidy, vitaminy (B2, B3, B5, D) a minerální látky (vápník, hořčík, draslík, železo, měď, sodík). Významné jsou zejména polysacharidy ve formě β-1-3 a β-1-6-D glukanů, mezi něž náleží, a je pro maitake specifický, například tzv. grifolan. Mezi další přínosné látky patří fenoly, steroly, aminokyseliny, terpeny (grifolin), flavonoidy a organické kyseliny.
Jaké má účinky dle TCM?
V tradiční čínské medicíně má maitake svoje právoplatné místo a našli bychom ji v mnoha naučných knihách, kde jsou ji přisuzovány četné účinky. Ve starověkém Japonsku a Číně byla tato houba považována za efektivní nástroj pro podporu lidského zdraví, jako elixír dlouhověkosti a účinný prostředek proti vyčerpání a stresu. Podle TCM posiluje zejména slezinu a žaludek, tonizuje ledviny, játra a tlusté střevo, harmonizuje metabolismus, napomáhá udržovat v těle rovnováhu, odvádí vlhkost a pročišťuje horkost. Měla by rovněž podněcovat chuť k jídlu a uklidňovat ducha.
Co dalšího maitake umí?
Na základě moderních poznatků má maitake v první řadě schopnost efektivně podporovat aktivitu imunitních buněk, což je významné pro naši obranyschopnost. Patří mezi adaptogeny, a proto napomáhá tělu zvládat rozličné změny a mírnit dopady fyzického i psychického stresu. Přisuzuje se jí také schopnost regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat „špatný“ cholesterol a krevní tlak. Funguje antioxidačně, antimikrobiálně, ochraňuje játra a její užívání je prospěšné pro správnou funkci kardiovaskulárního systému. Zlepšuje dokonce činnost střev, trávení a metabolismus. Z tohoto důvodu je rovněž často spojována s optimalizací váhy.
Možné kontraindikace, vedlejší účinky a dávkování
Maitake můžete užívat v různých formách, nejoblíbenější je však v poslední době především prášek nebo standardizované extrakty s deklarovaným množstvím celkových polysacharidů nebo přímo betaglukanů. Ty vám totiž při doporučeném dávkování zaručí ideální poměr látek, které jsou pro náležitou účinnost zásadní. Stejně jako u jiných medicinálních hub je doporučeno dlouhodobější užívání, s tím že je vhodné zařadit pravidelné pauzy. Vedlejší účinky jsou ojedinělé, řadí se mezi ně trávicí obtíže a alergické reakce. Užívání konzultujte s lékařem zejména v případě, kdy máte nasazeny léky na ředění krve či antidiabetika.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Bioactive Ingredients and Medicinal Values of Grifola frondosa (Maitake) - PMC [online]. [cit. 10. 10. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7824844/

Maitake a její účinky nejen z pohledu TCM
Maitake, známá i pod jmény Grifola frondosa, sírovec, Trsnatec lupenitý nebo tančící houba, je jedlá a také blahodárná vitální houba, o které jste dost možná ještě doposud neslyšeli, jelikož není tak opěvována jako třeba velice populární reishi nebo cordyceps.

Jak správně používat kyselinu hyaluronovou?
Kyselina hyaluronová je nejčastěji spojována se světem péče o pokožku. Nejenže se jedná o nezbytnou látku, která ovlivňuje krásu naší pleti, ale stává se oblíbenou složkou v kosmetice a při nejrůznějších procedurách v salonech. Kyselina hyaluronová je dle chemického složení polysacharid a nejběžněji na ni narazíte ve formě hyaluronanu spojeného s vápníkem, sodíkem nebo draslíkem. V organismu se vyskytuje naprosto přirozeně a má zde svoje důležité opodstatnění. Je to bezbarvá, gelová látka, jež má vysokou viskozitu. Je součástí mezibuněčné hmoty a nervových, epiteliálních a pojivových tkání. Našli bychom ji v kůži, kloubní tekutině nebo třeba také v očním sklivci, proto má podle studií své přínosy i v oftalmologii

Kokosová voda a její přínos pro zdraví?
Kokosová voda je nápoj, který si oblíbilo spoustu lidí a zařadilo ji dokonce v rámci zdravého životního stylu do své rutiny pro zdraví. Někdo ji popíjí jen tak, pro její příjemnou a osvěžující chuť. Často je však kokosová voda spojována s některými blahodárnými benefity pro lidský organismus. Uvádí se, že je i třeba skvělou a plnohodnotnou náhradou umělých izotonických a jiných sportovních nápojů. Zcela jistě obsahuje živiny a další látky, které lidské tělo potřebuje pro běžný chod.