Oblíbené rostlinné oleje, jak podpoří naše zdraví?
Rostlinné oleje jsou nezbytnou součástí veškeré moderní gastronomie. Tyto tuky, které se získávají z různorodých rostlin, můžeme využít také různými způsoby. Dají se upotřebit ve studené kuchyni i pro tepelnou úpravu – například pro rychlé restování a pečení. Nicméně je důležité si o nich před jejich použitím zjistit určité informace, jelikož za prvé ne každý olej se hodí na veškeré kuchyňské úpravy a za druhé mají rozdílné složení. Proto by se v našem jídelníčku měli některé z nich objevovat méně často, jiné jsou zase vhodné i na denní konzumaci. V tomto článku si toto téma rozebereme a podíváme se na to, co oleje obsahují, jaké jsou příznivé pro zdraví a jak si mezi nimi vybrat.
Proč používat rostlinné oleje a co vlastně obsahují?
Tuky jsou jednou z důležitých makroživin a jejich zastoupení v naší stravě je nezbytné k tomu, aby tělo fungovalo správně. Neměli byste se jejich konzumace tudíž obávat, měli by dokonce tvořit asi 20-35 % z celého energetického příjmu. Záleží však na tom, o jaké tuky se jedná. Většina by měla připadat na ty rostlinné, které jsou prospěšnější (ve většině případů) nežli živočišné. Rostlinné oleje by proto měli mít právoplatné místo v jídelníčku (společně s ořechy, avokádem apod.). Jsou tvořeny především různým poměrem nasycených a nenasycených mastných kyselin, vitaminy, steroly a dalšími biologicky aktivními látkami.
Nasycené vs nenasycené mastné kyseliny
Mastné kyseliny se dělí na nasycené a nenasycené. Ty nasycené (SFA) bychom měli přijímat v malém množství, protože jejich nadměrný příjem má nepříznivý vliv na hladinu cholesterolu, a zvyšuje se tak i riziko kardiovaskulárních onemocnění a obezity. Nenasycené se mohou ještě dále rozdělovat na mononenasycené (MUFA), což je omega 9 a polynenasycené (PUFA), kam patří omega 3 a 6. Oba tyto druhy jsou pro zdraví prospěšné, ba dokonce potřebné. Díky rozdílnému složení však nelze všeobecně říci, že veškeré rostlinné oleje jsou zdravé. Je ovšem na místě upřednostňovat ty, které mají převahu nenasycených mastných kyselin.
Oblíbené rostlinné oleje
Rostlinných olejů je v dnešní době na trhu opravdu velká spousta. Vyznat se v nich proto nemusí být jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. My se podíváme alespoň na ty nejoblíbenější.
Řepkový – získává se ze semen rostliny řepky olejky. Mnohdy neprávem démonizovaný nebo pro spoustu lidí moc obyčejný. Přitom se jedná o jeden z nejlepších rostlinných olejů, jelikož obsahuje vysoké kvantum nenasycených mastných kyselin, jeden z nejvyváženějších poměrů omega 3 a 6 a naopak těch nasycených je zde pomálu.
Slunečnicový – vyrábí se ze semínek slunečnice. Obsahuje vysoké množství polynenasycených kyselin, avšak spíše v podobě omega 6. Z tohoto důvodu je vhodné ho kombinovat s jinými zdroji s obsahem omega 3.
Olivový – pochází z plodů Olivovníku. Našli bychom v něm především omega 9 a o něco méně omega 6. Olivový olej může mít ovšem mnoho podob – extra panenský, panenský, rafinovaný či tzv. z pokrutin. Každý z nich se hodí na něco jiného.
Kokosový – ač velice oblíbený, jeho každodenní zařazování do stravy je nevhodné. Kokosový olej je totiž tvořen převážně nasycenými mastnými kyselinami, ostatních druhů je zde několikanásobně méně. Měl by sloužit spíše pro občasné zpestření pokrmů.
Z ořechů a semen – v poslední době jsou populární i další typy, které se vyrábí z rozličných druhů ořechů (arašídový, vlašský), semen (lněný, sezamový), ale také třeba z avokáda. Každý z nich má své specifické složení. Mnoho z nich můžete využít pro dochucení vašich jídel.
Jak tedy rostlinné oleje ovlivňují zdraví?
Pokud máte ve svém jídelníčku především ty s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin, podpoříte zdraví těla hned v několika ohledech. Jsou totiž nepostradatelné pro náležitý vývoj a růst, mají pozitivní vliv na srdce a cévní systém a jsou prokazatelně prospěšné pro správnou činnost mozku. Dále fungují protizánětlivě, podporují normální stav pokožky, vlasů, nehtů a očí a zlepšují dokonce duševní kondici. Nicméně je rovněž důležité oleje používat správným způsobem. Jisté z nich se hodí pouze pro studené úpravy či se mohou rapidně lišit teplotní odolností.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Effects of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids on Brain Functions: A Systematic Review - PMC [online]. [cit. 22. 05. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9641984/

Co je to serrapeptáza?
Serrapeptáza je enzym, který patří mezi takzvané proteolytické enzymy. To znamená, že dokáže štěpit bílkoviny na jednodušší složky. Na rozdíl od běžných trávicích enzymů má ale serrapeptáza specifickou schopnost rozkládat nežádoucí bílkovinné struktury v těle, jako jsou například usazeniny, odumřelé tkáně, otoky a starší krevní sraženiny.

Chitosan – vláknina, která podporuje hubnutí i trávení
Chitosan patří mezi poměrně nové a moderní doplňky stravy, přitom byl objeven již před sto lety v Japonsku. Známý je především pro své podpůrné působení na hubnutí, kdy pomáhá z těla odbourávat tuky přijaté z potravy. Jeho působení je ale mnohem širší a zajímavější. Chitosan se proto vyplatí užívat i v případě, že hubnout nepotřebujete, jelikož se jedná o bohatý zdroj vlákniny. Chitosan je polysacharid, který nestrávený prochází celou trávicí soustavou. Neznamená to ale, že by pro lidský organismus nebyl ničím přínosný. Právě naopak. Chitosan patří mezi vlákninu, kterou dnešní západní strava postrádá.

Vitamin D3 a jeho působení s K2, jak se vzájemně doplňují?
Vitamin D3 i vitamin K2 jsou dva vitaminy rozpustné v tucích (spolu s vitaminem A a E) a v těle mají oba svoje důležité opodstatnění. O vitaminu D je v dnešní době asi již všeobecně známo, že je potřebný pro spousty procesů v organismu, jako je třeba výstavba kostní tkáně nebo imunitní systém. O nezbytnosti vitaminu K ale mnoho jedinců neví, a co víc někdo ani netuší, že vůbec nějaký takový vitamin existuje. Přitom má také několik významných funkcí v těle a spolu s vitaminem D tvoří synergickou dvojici, která může posloužit jako prevence různých civilizačních chorob.