Chitosan – vláknina, která podporuje hubnutí i trávení
Chitosan patří mezi moderní a né příliš známé doplňky stravy. Přitom byl objeven již před sto lety v Japonsku. Známý je především pro své podpůrné působení na hubnutí, kdy pomáhá z těla odbourávat tuky přijaté z potravy. Jeho působení je ale mnohem širší a zajímavější. Chitosan se proto vyplatí užívat i v případě, že hubnout nepotřebujete, jelikož se jedná o velmi bohatý zdroj vlákniny.
Co je chitosan?
Chitosan je polysacharid, který nestrávený prochází celou trávicí soustavou. Neznamená to ale, že by pro lidský organismus nebyl ničím přínosný. Právě naopak. Chitosan patří mezi vlákninu, kterou dnešní západní strava postrádá. Každý dospělý jedinec by měl sníst alespoň 30 gramů vlákniny denně. Podle statistik však běžný Čech sní zhruba poloviční množství, což je nedostačující. Nedostatek vlákniny totiž zvyšuje riziko kardiovaskulárních a zažívacích problémů, obezity, diabetu, zácpy a mnoho dalších obtíží.
Jak chitosan funguje v těle?
Chitosan se získává z chitinu, který je obsažen ve schránkách krabů, krevet, raků a mušlí. V jiné běžné stravě se nevyskytuje. Jeho hlavní přínos spočívá v jedinečné vazebné schopnosti, díky níž je na sebe schopen navázat tuky, žlučové kyseliny nebo jiné látky a vyloučit je ven z těla. Nabalit na sebe dokáže tak velké množství, které odpovídá až šestinásobku jeho vlastní váhy. V tomto ohledu se mu jiný typ vlákniny jen těžko vyrovná.
Vysvětlení toho, jak chitosan v těle funguje, je velice snadné. Po pozření zkrátka prochází trávicím traktem a nabaluje na sebe tukové látky, které jste přijaly potravou. Tuk se tedy nestačí vstřebat do krevního oběhu a uložit do tkání. Tuky se spolu chitosanem dostávají do tlustého střeva, kde chitosan podporuje správnou funkci sliznice a zvětšuje objem stolice. Tím se zlepšuje také cyklus vyprazdňování. Stolicí se pak ven z těla dostávají tuky a všechny pro tělo nedůležité látky.
Jak již bylo řečeno, chitosan kromě tuků na sebe navazuje žlučové kyseliny, což zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi. Jako přírodní vláknina chitosan neobsahuje prakticky žádné kalorie.
Na co si je potřeba dát pozor při užívání Chitosanu?!
Pokud chcete chitosan začít užívat kvůli redukci hmotnosti, měli byste si uvědomit, že chitosan vám může napomoci zhubnout, ale jen tehdy, pokud omezíte nezdravá jídla, začnete se více hýbat a celkově snížíte svůj kalorický příjem. Bez úpravy jídelníčku a dostatečného pohybu zhubnout prostě nelze.
Také byste si měli dát pozor na dávkování. Chitosan je sice bezpečný, avšak při dlouhodobém užívání nad doporučené množství výrobce, může vést k odbourání důležitých vitaminů a minerálů. Ze stejného důvodu byste chitosan neměli užívat bezprostředně po podání léků, jejichž účinné látky by mohl na sebe navázat. Doporučuje se odstup cca 1-2 hod.
S čím dalším chitosan může ještě pomoci?
Působení chitosanu v těle:
- Přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi, příznivého účinku se dosáhne při přívodu 3 g chitosanu denně.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Chitosan lépe působí, pokud je podáván společně s vitaminem C. Proto doporučujeme Chitosan Golden Nature, který je navíc obohacen o 50 mg vitaminu C.
Golden Nature Chitosan s Vitaminem C v naší nabídce DoplnVitamin.cz naleznete také ve výhodném akční balení 2+1 ZDARMA.

Vitamin D3 a K2 – proč je užívat současně?
Vitamin D3 a vitamin K2 patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, které jsou zodpovědné za celou řadu procesů v lidském těle. Uvádí se, že se účastní více jak 200 dějů, jež ovlivňují správné fungování imunitního, kardiovaskulárního a pohybového systému. Z toho lze snadno odvodit, jak moc jsou pro náš organismus důležité a proč bychom se na jejich příjem měli zaměřit. Pojďme se tedy podívat, kde vitamin d3 a vitamin k2 najít a k čemu jsou dobré. Začněme vitaminem D3 neboli cholekalciferolem. O vitaminu D3 prakticky každý ví, že si ho naše tělo dovede samo vytvářet při působení slunečních paprsků. Bohužel si ale málokdo z nás uvědomuje, že kvůli střídání ročních období a zeměpisné šířce, ve které žijeme, tělo od podzimu do jara není schopno ze slunce vitamin D3 vytvořit.

Na co je dobrý betakaroten?
Nejvíce betakarotenu obsahují rostlinné potraviny, a to především ty s výrazně oranžovou, červenou a žlutou barvou. Typickým příkladem jsou mrkev, batáty, dýně, mango, papája nebo meruňky.

Jak na povánoční kila? Zkuste metodu 80/20
Klíčem úspěchu je za prvé pochopení základů výživy a toho, co váš organismus vyžaduje pro správné fungování. Strava je totiž pro nás důležitým palivem, bez kterého se rozhodně neobejdeme. Vy tak musíte dodat tělu všechny nutné skupiny makroživin, jelikož každá z nich má svoji zásadní úlohu. Jedná se o cukry (cca 50-60 % z příjmu), tuky (25-30 %) a bílkoviny (15-25 %). V dnešní době je problémem především nedostatečný přísun bílkovin, které (jak si ovšem spoustu lidí myslí) nepotřebují jen lidé, kteří vrcholově sportují či budují svaly.