Ostropestřec mariánský a jeho vliv na zdraví?
Ostropestřec mariánský či Silybum marianum je rostlina, jejíž oblíbenost každým rokem narůstá. Ostropestřec má však již dlouholetou tradici a díky své trnitosti byl spojován s ukřižováním Ježíše Krista, a proto dostal přezdívku Kristova koruna. Je využíván zejména pro svoje blahodárné schopnosti, jež má na naše játra. U nás se s ním setkáme v nepřeberném množství podob. Pořídit si ho můžeme ve formě oleje, tinktury, čaje, tablet nebo kapslí. Každá z těchto forem má určité výhody a z některých vytěžíme více příznivých látek než z jiných. Jaké všechny složky ale v ostropestřci najdeme, jak našemu organismu může přispět a co je to vlastně za rostlinu? To vše si probereme v dnešním článku.
Co to je ostropestřec mariánský a kde se s ním můžeme setkat?
Ostropestřec je bylina, kterou si můžeme velmi snadno splést s obyčejným bodlákem. Je jednoletý až dvouletý a patří do skupiny hvězdicovitých. Na první pohled nás může zaujmout bodlákový květ, jež má růžovofialovou barvu. Odstín se může nepatrně lišit podle stanoviště, na němž vyrůstá. Výrazněji do modra bývá v místech, kde je zásaditější půda. Ve vyloženě kyselé zemině se mu však příliš dařit nebude. Listy jsou zelené s nepravidelnými bílými skvrnami po celém povrchu a dlouhými ostrými bodlinami. Nejvíce aktivních látek nalezneme v jeho semenech, méně pak v listech či kořenech. Semínka se získávají z plodu, jež vznikají po odkvětu. Celá hlavice se musí nechat dozrát, a až poté jsou semena vyjmuta. Zralá totiž poskytnout největší kvantum důležitých složek.
Nejlépe se ostropestřci daří v oblasti středomoří. Má rád teplejší a slunná místa. V naší krajině se s ním ve volné přírodě téměř nesetkáme. Často se ale pěstuje jako okrasná letnička v zahradách. V plném rozkvětu běžně bývá v období od července až do září.
Jaké obsahové látky se v ostropestřci nachází?
V ostropestřci je hned několik skupin aktivních látek, které jsou pro organismus cenným přínosem. Má v sobě flavonoidy, bílkoviny, kvercetin (antioxidant), aminokyseliny, mastné kyseliny (např. kyselina linolová a olejová), aminy (histamin a tyramin), steroly (betasitosterol, kampesterol a stigmasterol), silice a z vitaminu je to třeba hlavně vitamin E.
Za nevýznamnější složku v ostropestřci je brán tzv. silymarin. Není to pouze jedna látka, nýbrž směs několika flavonoidů. Zahrnuje silybin, silydianin a silychristin. Silymarin je unikátní látka a pokud chceme vybrat ten nejefektivnější produkt, měli bychom hledět především na deklarované množství této látky. Nejideálnější poměr je 80 %. Tak z ostropestřce vytěžíme co nejvíce.
Co může ostropestřec mariánský našemu tělu nabídnout?
Na co má ostropestřec jednoznačně úplně největší vliv jsou játra. Funguje totiž hepatoprotektivně – to znamená, že ochraňuje jaterní tkáň. Mírní tedy dopady toxinů jak z preventivního hlediska, tak i v případě, pokud už jsou játra poškozena. Neblahý důsledek na játra má kupříkladu častá konzumace tučných potravin a alkoholu nebo užívání některých léčivých přípravků. Játra mají v těle velice významnou roli a jejich správná funkce je v mnoha ohledech klíčová. Mají schopnost likvidovat veškeré škodliviny a odpadní a nepotřebné látky. Ostropestřec tudíž podpoří zdraví našich jater, jejich regeneraci a pročištění celého organismu. Silymarin a další obsažené antioxidanty také přispívají k ochraně buněk před volnými radikály a vznikem antioxidačního stresu.
Dále je ostropestřec prospěšný pro normální chod trávicí soustavy, protože podporuje tvorbu a uvolňování žluči. Dokonce má pozitivní efekt na hladinu cholesterolu a cukru v krvi a z obsažených složek bude profitovat i kardiovaskulární systém – napomáhá správné činnosti srdce, posiluje cévy a zlepšuje jejich pružnost. V neposlední řadě podněcuje celkovou obranyschopnost těla.
Ostropestřec mariánský je přínosný pro:
- Normální trávení a funkci jater, pročištění
- Antioxidant
- Normální hladinu cukru v krvi
- Normální činnost srdce
- Přirozenou obranyschopnost – odolnost
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Ostropestřec mariánský ve formě kapslí s deklarovaným podílem 80% silymarinu.
MycoMedica Ostropestřec s deklarovaným obsahem 80% silymarinu s navíc přidanou reishi a smetankou lékařskou.

DMSO průmyslová nebo farmaceutická kvalita?
DMSO je čirá tekutina, která byla již v 60. letech označena za zázračnou, neboť se zjistilo, že má silný protizánětlivý efekt na organismus. To pochopitelně mezi lidmi a odborníky způsobilo vlnu nadšení a zároveň pochybností. Do té doby se totiž DMSO používalo pouze jako rozpouštědlo v průmyslových provozech. Dnes tedy existují dvě základní kvality DMSO – průmyslová a farmaceutická. Po které byste měli sáhnout, vám prozradíme v článku.

Rybí kolagen a jak vybrat ten kvalitní??
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která v těle savců tvoří až 30 % všech proteinů. Obsažena je v mezibuněčné hmotě, kůži, chrupavkách, cévách a svalech. V těle je zastoupena dokonce v takovém množství, až se udává, že vytváří 10 % celkové tělesné hmotnosti člověka. Základní úlohou kolagenu je dodávat pojivovým tkáním pružnost a pevnost. Jenže následkem stárnutí kolagen přestává svoji úlohu adekvátně plnit, protože dochází k jeho přirozenému úbytku. Z těla se tak pomalu vytrácí elastičnost a pevnost

Guarana jako zdravější verze kávy?
S guaranou se můžeme setkat i pod názvy Paulinie nápojná či Paullinia Cupana. Je to v dnešní době poměrně využívaný stimulant, který má ale také řadu dalších pozitivních vlivů na lidský organismus. Přesto se spoustu lidí zdráhá guaranu vyzkoušet a radši si pro povzbuzení volí osvědčenou a více běžnou kávu. Guarana ovšem funguje trošku odlišně, a z tohoto důvodu je i její výsledný efekt rozdílný. Guarana je stálezelená a většinou vyrůstá v podobě popínavého keře nebo menšího stromku. Plody jsou červené a pod světlou dužinou ukrývají jedno velké semeno. V momentě, kdy plod dozraje, dochází k jeho prasknutí a semínko se tak samo odhalí. Dužina se dá konzumovat, avšak z hlediska obsahu aktivních látek jsou zajímavější právě semena.