Proč jsou vhodné zelené potraviny při detoxu a jaké vybrat?
Lidské tělo je za běžných okolností soběstačné a má své přirozené mechanismy, jež zajišťují detoxikaci každý den. Podílí se na ni spousty orgánů, z nichž jsou nejvýznamnější například játra, ledviny, střeva nebo dokonce naše kůže. Organismus je totiž sám schopen odstraňovat toxiny a jiné nežádoucí a odpadní látky ven z těla. Je ovšem důležité, aby veškeré systémy fungovaly zcela správně a nebyly nadbytečně zatěžovány. Nicméně dnešní doba je plná stresu, spěchu a někdy nezbývá na pravidelnou a zdravou stravu či pohyb čas. To je však úplný základ i pro detoxikaci. Tu lze ale podpořit i tzv. zelenými potravinami. Co jsou ale zač a jaké jsou nejvhodnější? To se dozvíte v tomto článku.
Jak a kdy detoxikovat naše tělo?
Začít s detoxikací organismu můžete prakticky kdykoliv, kdy pociťujete v těle určitou dysbalanci a jste si vědomi toho, že jste poslední dobou moc nedbali na vyvážený a pestrý jídelníček a další zásady zdravého životního stylu. Pokud ovšem chcete organismus detoxikovat preventivně, je na to nejpříhodnější doba na jaře, kdy podpoříte pročištění po zimě nebo na podzim, kdy zase připravíte tělo na nadcházející zimní měsíce. Neexistuje žádný univerzální návod a často celý přístup závisí na osobních preferencích daného jedince. Všeobecně se doporučuje zařadit hodně zeleniny, ovoce a kvalitní živiny (komplexní sacharidy, dostatek bílkovin a zdravé tuky), pití vody nebo bylinkových čajů, pravidelný pohyb a odpočinek a omezení alkoholu, cigaret a kofeinu. Celou snahu můžete podnítit zelenými potravinami, které se pro tuto příležitost skvěle hodí – jsou totiž nutričně hodnotné a bohaté na prospěšné látky.
Chlorella
Chlorella je jednobuněčná zelená sladkovodní řasa, která je na naší planetě již několik miliard let. Má schopnost efektivně odstraňovat těžké kovy a další toxiny, jelikož se na ně dokáže navázat, a lépe je tak vyloučit z těla ven. Je zdrojem mnoha živin jako je vitamin A, B, C a E, hořčík, vápník, zinek, železo, aminokyseliny a antioxidanty. Zajímavý je zejména chlorofyl, což je zelený pigment, který stojí právě za vázáním těžkých kovů. Dále je chlorella antioxidantem, napomáhá udržovat a regenerovat střevní mikroflóru, zlepšuje trávení a funkci imunitního systému.
Spirulina
Spirulina je sladkovodní řasa zelenomodré barvy, jejíž nutriční hodnoty jsou také velmi příznivé. Nalezneme v ní vitaminy ze skupiny B, vitamin K a C, hořčík, draslík, železo, beta-karoteny, antioxidanty, chlorofyl a většinu všech aminokyselin, jež tělo potřebuje. Pro naše zdraví má hned několik přínosů. Je antioxidantem, má protizánětlivé vlastnosti, může podpořit snížení cholesterolu, je prospěšná pro obranyschopnost, trávicí soustavu a taktéž potlačuje nežádoucí bakterie. Stejně jako chlorella přispívá k pročištění organismu.
Mladý ječmen
Ječmen je hojně používaným prostředkem při detoxikaci. Jedná se o trávu z mladých rostlin ječmene. wV takové fázi má rostlina nejvíce živin, a proto je často považována za superpotravinu. Je zásobárnou cenných vitaminů, minerálních látek, aminokyselin a enzymů. Zlepšuje metabolismus, je protizánětlivý a antiseptický, udržuje optimální hladinu cukrů a tuků v krvi, posiluje imunitu, napomáhá eliminovat odpadní složky, zvyšuje efektivitu přenosu kyslíku, a navíc přispívá k odbourávání překyselení organismu.
Zelené potraviny mohou být tedy dobrým pomocníkem při snaze o pročištění těla, nicméně pokud je váš životní styl dlouhodobě špatný – jíte často tučné a smažené, vysoce průmyslově zpracované potraviny, přemíru jednoduchých cukrů, nemáte pohyb, hodně kouříte či konzumujete alkohol – zelené potraviny vás nezachrání. Vše totiž začíná právě u vašeho stylu života, který vedete každý den. V případě těhotenství, kojení, akutních obtíží v oblasti trávicího traktu nebo při autoimunitních onemocněních je vhodné poradit se o užívání zelených potravin s lékařem.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
MycoMedica Mladý ječmen v BIO kvalitě a praktickém balení po 200g.

Vitamin D3 a K2 – proč je užívat současně?
Vitamin D3 a vitamin K2 patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, které jsou zodpovědné za celou řadu procesů v lidském těle. Uvádí se, že se účastní více jak 200 dějů, jež ovlivňují správné fungování imunitního, kardiovaskulárního a pohybového systému. Z toho lze snadno odvodit, jak moc jsou pro náš organismus důležité a proč bychom se na jejich příjem měli zaměřit. Pojďme se tedy podívat, kde vitamin d3 a vitamin k2 najít a k čemu jsou dobré. Začněme vitaminem D3 neboli cholekalciferolem. O vitaminu D3 prakticky každý ví, že si ho naše tělo dovede samo vytvářet při působení slunečních paprsků. Bohužel si ale málokdo z nás uvědomuje, že kvůli střídání ročních období a zeměpisné šířce, ve které žijeme, tělo od podzimu do jara není schopno ze slunce vitamin D3 vytvořit.

Hovězí kolagen pouze na klouby?
Kolagen je naší důležitou součástí a nachází se napříč celým tělem. Jedná se o protein, který se v organismu za běžných okolností vytváří sám. Ovšem pouze do jistého věku se produkuje v dostatečné míře pro všechny potřeby. Jeho užívání je tak v určitých situacích prospěšné, a může tak přispět v prevenci proti budoucím obtížím. Druhů, jež si můžeme zvolit je ale více. Jedním z nich je hovězí, který se doporučuje především na klouby a další součásti pohybového aparátu. Existuje několik desítek typů kolagenu, z nichž je každý zastoupen v jiné míře. Za nejvýznamnější se ovšem považuje typ I, II, III, IV, a V. Ty totiž utváří převážnou většinu. Každý z nich bychom také našli na odlišných místech. Největší podíl připadá na typ I, jež zabírá přibližně 90 % veškerého přítomného kolagenu.

Ricinový olej, co všechno umí a jak ho použít?
Ricinový olej je multifunkčním kosmetickým produktem, který se jako první začal využívat již ve starověkém Egyptě pro nejrůznější kosmetické procedury. Jeho blahodárné vlastnosti jsou tedy prozkoušeny mnohaletým používáním. Ricinový olej může být příznivý hned na více částí těla, a to pro běžnou péči, nebo dokonce v případě některých kožních problémů. Může mít samozřejmě svůj přínos pro ženy, ale v mnohých ohledech také pro muže.