DOPRAVA ZDARMA platí pro všechny objednávky nad 500 Kč. Akce pouze do 12.12.2021.

Třezalka tečkovaná – svatojánská bylina s všestranným působením

Třezalka tečkovaná je vytrvalá bylina, která má nespočet lidových názvů. Většina z nich je odvozena od jejího pozitivního vlivu na lidské tělo nebo podle drobných červených teček na listech. Podle toho se třezalce tečkované také někdy říká svatojánská bylina, čarovník, krevniček nebo bylina sv. Jana. Setkat se s ní můžeme i u nás, a to v nížinách, především na slunných stanovištích. Jak ji ale bezpečně poznat a k čemu vlastně slouží? To se dozvíte z dnešního článku.

Jak třezalka tečkovaná vypadá a kde roste?

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je 30–60 cm vysoká bylina, která roste volně po celé Evropě. Zajímavá je podlouhlými listy, v nichž jsou po celé ploše proti světlu patrné červené až tmavé tečky. Když navíc nezralý plod nebo květ před rozkvětem promnete v prstech, začne z něho vytékat červená šťáva – podle pověstí krev sv. Jana. Tímto způsobem spolehlivě rozpoznáte třezalku tečkovanou od jiných druhů třezalek.

 

Květ třezalky má jasně žlutou barvu a je velice drobný. Kvete v letních měsících, kdy ho je možné sbírat a připravovat z něj třezalkový olej. Další možností je nasbírat nať a připravit z ní čaj nebo koupel. Plod, který má vejcovitý tvar a uvnitř hnědá semínka, se pro blahodárné působení nesbírá.

 

Co třezalka obsahuje za aktivní látky?

Třezalka obsahuje celou řadu aktivních látek. Jednou z těch klíčových je látka zvaná hypericin, která je dokonce okem zřetelná. Jedná se totiž o přírodní červené barvivo, které poznáte právě po rozmělnění květů, z nichž vytéká. Efekt hypericinu je antivirotický, čímž pomáhá při virózách a nachlazení. Další příbuznou látkou hypericinu je hyperforin, který třezalka taktéž v hojné míře obsahuje. Hyperforin je známý pro své sedativní působení.

 

Z dalších látek jsou v třezalce zastoupeny silice, třísloviny, provitamin A a vitamin C, pryskyřice, glykosidy, esenciální oleje a flavonoidy. Z flavonoidů, což jsou antioxidační látky, je to hlavně kvercetin a rutin. Kvercetin patří k nejsilnějším a nejrozšířenějším biologicky aktivním flavonoidům, který působí proti zánětům. Rutin zase pomáhá obnovovat elastičnost cévních stěn.

S čím může třezalka tečkovaná tečkovaná pomoci?

Třezalka působí širokospektrálně. Díky tomu jsou produkty z ní připravené vyhledávané z různých důvodů. V první řadě třezalka tečkovaná vzbuzuje stavy pohody, zlepšuje kvalitu spánku a napomáhá dosáhnout duševní rovnováhy. Mnoho lidí ji proto užívá při nespavosti, náladovosti nebo při úzkosti. Pozitivně také působí na ledviny a močové cesty, neboť má močopudný vliv na vylučovací soustavu.

 

Díky protizánětlivému a antivirotickému efektu se dále doporučuje k posílení imunity a ke snížení rizika vzniku chřipky. Vliv má i na trávicí trakt a krevní systém. Třezalka totiž dovede čistit krev, pomáhat při jaterních a žlučových potížích a zmírňovat střevní problémy. Ženy jistě ocení její schopnost vyvažovat hormonální výkyvy, zejména během menstruačních potížích nebo klimakteriu.

 

Třezalkový olej se využívá hlavně zevně k ošetření spálenin, drsné a hrubé kůže nebo k masáži bolavého bříška u dětí. Z výše popsaných efektů na lidské tělo je tedy pochopitelné, že třezalka představuje všestranného pomocníka, pro něhož si každý najde své využití.

 

Na co si dát u třezalky pozor?

Jako u každé jiné bylinky, která má tak silné schopnosti, jsou i s třezalkou spojena určitá rizika. Užívat by ji například neměli lidé, kteří dlouhodobě berou antidepresiva nebo léky na cukrovku, cholesterol či krevní tlak. Třezalka totiž může měnit vliv léčiv těle a je tedy potřeba poradit se předem s ošetřujícím lékařem o jejím užívání. Dále pak není vhodná pro alergiky, pacienty s rakovinou nebo po náročných operacích.

Třezalka tečkovaná přispívá k:

 • Normální trávení
 • Normální funkce močových cest - ledviny
 • Normální funkce dýchacího systému
 • Normální stav pokožky
 • Duševní zdraví - emoční rovnováha
 • Osvěžení těla
 • Spánek vlivem obsahu hypericinu
 • Psychický stav / nálada / emoční rovnováha
 • Relaxace - pozitivní nálada - spánek
 • Normální funkce kardiovaskulárního systému
 • Imunita

 

Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:

 

 Třezalka tečkovaná od českého výrobce Vitaharmony obsahuje v jedné tobolce 300 mg extraktu třezalky se standardizovaným podílem 0,3% hypericinu.

Blog

Lipozomální vitamin C – proč ho zvolit oproti klasickému

Lidské tělo si vitamin C nedokáže samo vytvořit. A i když se jeho absolutní nedostatek tzv. skorbut neboli kurděje v dnešní době prakticky nevyskytuje, je důležité ho do organismu pravidelně a v dostatečné míře dodávat. Existuje spoustu způsobů, jak do sebe vitamin C dostat. Nejpřirozenější cesta je samozřejmě pestrá a vyvážená strava. Velké množství vitaminu C je obsaženo například v brokolici, kapustě, paprice, černém rybízu nebo šípcích. Za nejlepší a nejefektivnější formu perorálního doplnění vitaminu C do těla se proto v současnosti jeví lipozomy. Jedná se o speciálně upravené molekuly kyseliny askorbové (vitaminu C), které mají na svém povrchu lipofilní obal skládající se z miniaturních tukových kapének. Takto zapouzdřený a chráněný lipozom perfektně odolává agresivnímu žaludečnímu prostředí a dostává se nenarušený do tenkého střeva.

03.12.2021


Kyselina hyaluronová a její typy a formy??

Kyselina hyaluronová je v dnešní době velmi populární a diskutovanou látkou, která si získala oblibu v kosmetickém průmyslu a je spojována se zdravou pokožkou, tkáněmi a hydratací. Je přirozenou součástí lidského organismu a tělo si tuto kyselinu samo vytváří. Tato schopnost ale s postupem věku klesá, a proto je dobré ji tělu začít dodávat jiným způsobem. Existuje však několik typů kyseliny hyaluronové a každá z nich dokáže svoje blahodárné efekty uplatnit jinde. Na tyto typy a na to, jak se vyznat v jednotlivých názvech se podíváme níže v článku. Kyselina hyaluronová je v největším množství zastoupena především v pojivových tkáních, pokožce a v očním sklivci. Kyselina hyaluronová dokáže na sebe navázat velké množství vody, a to až 1000 násobek své vlastní váhy a tím zajistit lepší hydrataci pokožky a spolu se svojí vysokou viskozitou (vazkostí) přispívá k lepší funkci našich kloubů

25.11.2021


Acerola- třešinka na dortu vašeho pevného zdraví

O plodech jihoamerického keře acerola známého také jako malpígie lysá či barbadoská třešeň je všeobecně známo, že patří k nejbohatším zdrojům vitaminu C. Nabízí se ale otázka, zda ve výživových doplňcích hledat přírodní vitamin C extrahovaný z aceroly, nebo se spokojit se syntetickým a jestli tělo vůbec pozná rozdíl. V případě plodů aceroly, připomínajících naše třešně, se kromě zmíněného vitaminu C můžete těšit na tzv. fytonutrienty, tedy živiny rostlinného původu, z nichž mnohé vynikají především antioxidačními schopnostmi.

18.11.2021Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím