Třezalka tečkovaná – svatojánská bylina s všestranným působením
Třezalka tečkovaná je vytrvalá bylina, která má nespočet lidových názvů. Většina z nich je odvozena od jejího pozitivního vlivu na lidské tělo nebo podle drobných červených teček na listech. Podle toho se třezalce tečkované také někdy říká svatojánská bylina, čarovník, krevniček nebo bylina sv. Jana. Setkat se s ní můžeme i u nás, a to v nížinách, především na slunných stanovištích. Jak ji ale bezpečně poznat a k čemu vlastně slouží? To se dozvíte z dnešního článku.
Jak třezalka tečkovaná vypadá a kde roste?
Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je 30–60 cm vysoká bylina, která roste volně po celé Evropě. Zajímavá je podlouhlými listy, v nichž jsou po celé ploše proti světlu patrné červené až tmavé tečky. Když navíc nezralý plod nebo květ před rozkvětem promnete v prstech, začne z něho vytékat červená šťáva – podle pověstí krev sv. Jana. Tímto způsobem spolehlivě rozpoznáte třezalku tečkovanou od jiných druhů třezalek.
Květ třezalky má jasně žlutou barvu a je velice drobný. Kvete v letních měsících, kdy ho je možné sbírat a připravovat z něj třezalkový olej. Další možností je nasbírat nať a připravit z ní čaj nebo koupel. Plod, který má vejcovitý tvar a uvnitř hnědá semínka, se pro blahodárné působení nesbírá.
Co třezalka obsahuje za aktivní látky?
Třezalka obsahuje celou řadu aktivních látek. Jednou z těch klíčových je látka zvaná hypericin, která je dokonce okem zřetelná. Jedná se totiž o přírodní červené barvivo, které poznáte právě po rozmělnění květů, z nichž vytéká. Efekt hypericinu je antivirotický, čímž pomáhá při virózách a nachlazení. Další příbuznou látkou hypericinu je hyperforin, který třezalka taktéž v hojné míře obsahuje. Hyperforin je známý pro své sedativní působení.
Z dalších látek jsou v třezalce zastoupeny silice, třísloviny, provitamin A a vitamin C, pryskyřice, glykosidy, esenciální oleje a flavonoidy. Z flavonoidů, což jsou antioxidační látky, je to hlavně kvercetin a rutin. Kvercetin patří k nejsilnějším a nejrozšířenějším biologicky aktivním flavonoidům, který působí proti zánětům. Rutin zase pomáhá obnovovat elastičnost cévních stěn.
S čím může třezalka tečkovaná tečkovaná pomoci?
Třezalka působí širokospektrálně. Díky tomu jsou produkty z ní připravené vyhledávané z různých důvodů. V první řadě třezalka tečkovaná vzbuzuje stavy pohody, zlepšuje kvalitu spánku a napomáhá dosáhnout duševní rovnováhy. Mnoho lidí ji proto užívá při nespavosti, náladovosti nebo při úzkosti. Pozitivně také působí na ledviny a močové cesty, neboť má močopudný vliv na vylučovací soustavu.
Díky protizánětlivému a antivirotickému efektu se dále doporučuje k posílení imunity a ke snížení rizika vzniku chřipky. Vliv má i na trávicí trakt a krevní systém. Třezalka totiž dovede čistit krev, pomáhat při jaterních a žlučových potížích a zmírňovat střevní problémy. Ženy jistě ocení její schopnost vyvažovat hormonální výkyvy, zejména během menstruačních potížích nebo klimakteriu.
Třezalkový olej se využívá hlavně zevně k ošetření spálenin, drsné a hrubé kůže nebo k masáži bolavého bříška u dětí. Z výše popsaných efektů na lidské tělo je tedy pochopitelné, že třezalka představuje všestranného pomocníka, pro něhož si každý najde své využití.
Na co si dát u třezalky pozor?
Jako u každé jiné bylinky, která má tak silné schopnosti, jsou i s třezalkou spojena určitá rizika. Užívat by ji například neměli lidé, kteří dlouhodobě berou antidepresiva nebo léky na cukrovku, cholesterol či krevní tlak. Třezalka totiž může měnit vliv léčiv těle a je tedy potřeba poradit se předem s ošetřujícím lékařem o jejím užívání. Dále pak není vhodná pro alergiky, pacienty s rakovinou nebo po náročných operacích.
Třezalka tečkovaná přispívá k:
- Normální trávení
- Normální funkce močových cest - ledviny
- Normální funkce dýchacího systému
- Normální stav pokožky
- Duševní zdraví - emoční rovnováha
- Osvěžení těla
- Spánek vlivem obsahu hypericinu
- Psychický stav / nálada / emoční rovnováha
- Relaxace - pozitivní nálada - spánek
- Normální funkce kardiovaskulárního systému
- Imunita
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Třezalka tečkovaná od českého výrobce Vitaharmony obsahuje v jedné tobolce 300 mg extraktu třezalky se standardizovaným podílem 0,3% hypericinu.

Sušené maso – ideální jako svačina?
O sušeném masu neboli jerky slyšel v dnešní době téměř každý. Tato pochutina se stala součástí jídelníčku mnoha lidí jako rychlá svačinka, která je nejenom velmi chutná, ale i nutričně prospěšná. Sušené maso je však známé mnohem déle než posledních pár let, kdy zažívá velký rozmach. Už dávno ho indiáni sušili proto, aby vydrželo po delší dobu a měli ho pak kdykoliv po ruce jako výživnou potravinu na horší časy.Největší předností sušeného masa je rozhodně vysoký obsah bílkovin. Ty jsou jednou ze základních živin, důležitých pro fungování celého organismu a naše tělo se bez nich rozhodně neobejde. Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou našich svalů, orgánů a tkání, jsou součástí enzymů, hormonů a zprostředkovávají transport látek. Ve srovnání s cukry a tuky nejvíce zasytí, snižují pocit hladu, zvyšují sílu a tvorbu svalové hmoty.

Jaká jsou přírodní sladidla a jaké jsou výhody erythritolu a xylitolu?
Erythritol – tato přírodní látka patří do skupiny cukerných alkoholů, které se běžně nachází v některých fermentovaných potravinách, ovoci nebo zelenině. Jeho nespornou výhodou je vysoká míra sladivosti, která v porovnání s běžným bílým cukrem dosahuje 70–80 % sladké chuti. Přitom ale erythritol neobsahuje žádné kalorie a neovlivňuje glykemický index. Díky tomu ho mohou užívat i diabetici. Důvod, proč tělu nedodává žádné kalorie, je jednoduchý, náš organismus ho nedovede metabolizovat, a tudíž je vyloučen močí. Xylitol – patří do stejné skupiny jako erythritol. Oproti němu se ale zásadně liší. Sladivost tohoto přírodního sladidla, přezdívajícímu se také někdy jako „březový cukr“, je totožná s klasickým bílým cukrem. Nahrazovat ho proto můžete 1:1. Bohužel ale není zcela bez kalorií jako erythritol. Xylitol je přibližně o 40 % méně kalorický než bílý cukr a je vhodný pro diabetiky, protože pro svou přeměnu v těle nevyžaduje inzulin.

Zinek a jeho význam v organismu?
Zinek je minerální látkou, kterou známe asi všichni. Jeho velmi důležitá role v organismu je nevyvratitelná, protože se účastní více než 300 biochemických reakcí. Zinek je přítomný v každé buňce našeho těla a je významný již při samotném vývoji jedince. Potřebný je třeba i pro pokožku, reprodukční systém nebo imunitu. To ale zdaleka není vše. Naše tělo v sobě má přibližně 2-3 gramy zinku. Ve srovnání třeba s hořčíkem je to pouze stopové množství, ale to neubírá ani kousek na jeho významu. Stejně jako ostatní minerální látky, se zinek v těle nesyntetizuje (nevytváří) přirozeně. Z tohoto důvodu je dobré, přijímat stravu bohatou na tento prvek.