Ženšen pravý – kořen života plný aktivních látek

Ženšen pravý, pod latinským názvem Panax ginseng, patří k nejstarším bylinám na světě, které jsou věhlasné pro své blahodárné účinky na lidský organismus. V českých botanických publikacích nese název Všehoj ženšenový, jenž prozrazuje, že se jedná o léčivou bylinu s širokospektrálními efektem na naše tělo. Toho si byli moc dobře vědomi již čínští léčitelé před několika tisíci lety, kteří si ji vysoce cenili a podávali ji při nejrůznějších chorobách. Není tedy divu, že se v některých dobách cena ženšenu dovedla vyšplhat až na cenu zlata.

Jak vypadá a kde roste ženšen pravý??


Ženšen pravý je vytrvalá asi 60–70 cm vysoká rostlina s řapíkatými listy podobnými našemu kaštanu koňskému. Původem pochází z Číny, Japonska a Koreje, avšak dnes v těchto oblastech roste pouze planě a její sběr je zakázán.

 

Ženšen totiž patří mezi ohrožené rostliny, které se pěstují pro účely sběru jen v určených pěstírnách. Zajímavé jsou také výsledky některých studií, podle nichž ženšen korejský obsahuje více aktivních látek než ženšen rostoucí na jiných místech. Svůj podíl na tom pravděpodobně mají přírodní podmínky, na které je ženšen velice náchylný a jen tak někde se mu nedaří.

 

 

 

Ženšen jako rostlina vypadá velice lákavě, neboť plodí jasně červené bobule, které svádí k nakousnutí. Plody jsou však jedovaté, a tak se v léčitelství nevyužívají. Ta nejdůležitější a nejvíce přínosná část se nachází pod zemí v podobě silného a rozvětveného kořenu.

 

Kromě toho že kořen ženšenu nese velké množství aktivních látek, je zajímavý svým netypickým tvarem připomínajícím postavu člověka. Odtud také pochází české pojmenování rostliny, které odkazuje na čínský název rénshén, což lze volně přeložit jako „kořen života“.

 

 

V čem ženšen vyniká a co všechno obsahuje?


Ženšen obsahuje širokou paletu aktivních látek, které mají na lidské tělo významný vliv. Mezi ty nejzákladnější patří aminokyseliny, flavonoidy, vitaminy – z nich především vitaminy skupiny B a vitamin C a minerální látky – zejména draslík, fosfor a vápník. Další důležitou složkou ženšenu jsou tzv. ginsenosidy spadající do skupiny saponinů, které mají významný vliv na náš organismus, především centrální nervovou soustavu a pomáhají lépe se vypořádat s různými tělesnými i psychickými problémy.

 

Po0kud uvažujete o koupi této zázračné rostlinky, vždy byste měli hledat Ženšen s deklarovaným obsahem ginsenosidů (ženšenosidů). Ženšen s obsahem ginsenosidů bude v terapii daleko efektivnější, nežli Ženšen pouze namletý.

S čím ženšen může pomoci?


Ženšen je silný antioxidant a adaptogen, takže pomáhá zvyšovat obranyschopnost a odolnost organismu nejen vůči patogenům a toxinům, ale i stresu a úzkosti či jiným psychickým nešvarům. Tím zlepšuje celkovou kondici, navozuje psychickou pohodu a zmírňuje únavu. Velkou roli hraje například při syndromu vyhoření nebo rekonvalescenci. Dále blahodárně působí na kardiovaskulární systém, nervovou soustavu nebo třeba pohlavní ústrojí, kdy se jeho efekt ocení především pánové při problémech s erekcí.

 

  • podporuje paměť, myšlení a schopnost soustředit se
  • zvyšuje sexuální apetit, vitalitu a plodnost
  • pomáhá při úzkostech, depresích a stresu
  • podporuje obranyschopnost a regeneraci těla
  • reguluje krevní tlak a podporuje činnost srdce
  • silný antioxidant a adaptogen

 

Pokud sháníte kvalitní ženšen pravý, měli byste se při výběru zaměřit na deklarovaný obsah ginsenosidů. Z naší nabídky můžeme doporučit Golden Nature Ženšen pravý, který nabízíme také ve výhodném akčním balení 2+1 zdarma.

Blog

Maca peruánská – superpotravina podporující libido, paměť a imunitu

Maca peruánská, latinsky Lepidium meyenii, je nízká rostlina, která roste pouze ve vysokých nadmořských výškách pohybujících se okolo 3000 až 4000 metrů nad mořem. V takových nepříznivých podmínkách roste jen málo rostlin, a tak je maca v tomto směru opravdu jedinečná

30.07.2020


L-Argininu v organismu, proč je tak důležitý?

L-Arginin, zkráceně pouze Arginin, je podmíněně esenciální aminokyselina nebo tzv. semi-esenciální aminokyselina. To znamená, že si ji naše tělo za určitých situací nedovede samo vytvořit, a tak je nutné navýšit příjem Argininu v potravě.

21.07.2020


Ženšen pravý – kořen života plný aktivních látek

Ženšen pravý, latinsky Panax ginseng, patří k nejstarším bylinám na světě, které jsou věhlasné pro své blahodárné účinky na lidský organismus. V českých botanických publikacích nese název Všehoj ženšenový, jenž prozrazuje, že se jedná o léčivou bylinu s významným vlivem na náš organismus.

08.07.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím