Zinek chelate, v čem vyniká a proč ho užívat právě v chelátové formě?

Zinek je nezbytným stopovým prvkem pro správné fungování lidského těla. Nachází se v orgánech, tkáních a tělních tekutinách a účastní se více než tří stovek biochemických reakcí, včetně dělení buněk, růstu a vývoje. Jelikož ho máme v těle jen ve stopovém množství, je potřeba si uvědomit, že i jeho zásoby jsou velice tenké. Navíc náš organismus neumí zinek samovolně syntetizovat, takže o to zásadnější je dbát na jeho přísun z potravy nebo kvalitních doplňků stravy s obsahem zinku.

Co víme o zinku? Jaká je jeho doporučená denní dávka?

Zásoba zinku v těle je opravdu nízká, pohybuje se okolo 2 gramů. I přesto je pro naše přežití nezbytný, neboť se podílí například na syntéze DNA, tvorbě bílkovin a metabolismu tuků, cukrů a bílkovin. Není proto divu, že při jeho sníženém množství dochází k poškození celé řady orgánových soustav napříč tělem od zraku přes imunitu až po reprodukční systém.

 

Podle současné legislativy doporučená denní dávka zinku činí 10 mg. Toto množství je ale za určitých životních situací nedostatečné a je potřeba ho navýšit. Na 15 mg za den by příjem zinku měly navýšit například těhotné a kojící ženy, sportovci nebo osoby s velkou fyzickou a psychickou zátěží.

 

Přirozeně se zinek vyskytuje v potravinách rostlinného i živočišného původu. Smutnou zprávou pro vegetariány však je to, že zinek v rostlinných produktech není zastoupen v takové míře, jak by bylo potřeba. Navíc není úplně dobře využitelný tělem. Jeho suplementace prostřednictvím potravinových doplňků se proto doporučuje právě i lidem, kteří omezují maso.

Mezi přirozené zdroje zinku pak patří: dýňová semínka, luštěniny, kapusta, červené maso, ústřice a ryby.

Proč byste měli užívat zinek právě v chelátové vazbě?

Existuje několik forem zinku, v nichž lze zakoupit doplňky stravy či jiné přírodní preparáty. Všechny formy ale nejsou stejně kvalitní a tělo je nedovede správně zpracovat. K těmto formám například patří oxid zinečnatý, jemuž byste se měli rozhodně vyvarovat a doplňky stravy s ním nekupovat. Stejně tak je méně vhodný sulfát zinečnatý. Proč? Protože tyto formy tělo nevstřebá a vyloučí je ven. Takové doplňky stravy jsou zkrátka vyhozené peníze.

 

To ale neplatí pro chelátovou formu zinku, konkrétně pak pro bisglycinát zinečnatý. Bisglycinát je totiž nejlépe vstřebatelná a biologicky dostupná forma zinku. To znamená, že tělo výborně zásobuje tímto minerálem a nezpůsobuje zažívací potíže. Za vše vděčíme chelátové vazbě, která je elektricky neutrální, takže se beze změny dostává na místo určení a naše tělo ho dovede využít až z 80 %. Navíc na rozdíl od jiných forem chelát zinku nedráždí žaludek, nezpůsobuje nevolnost ani průjem. Další chelátovou formou je citrát zinečnatý, kterého tělo dovede využít o trochu méně než bisglycinátu.

 

Pokud tedy hledáte kvalitní doplněk stravy se zinkem a nechcete jen vyhodit peníze za nefunkční přípravek, pak určitě vsaďte na zinek v chelátové podobě. Tyto doplňky jsou sice o něco dražší, ale jejich efekt je podstatně lepší.

 

Zinek v organismu podporuje:

 • Přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů
 • Přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím
 • Přispívá k normální syntéze DNA
 • Přispívá k normální plodnosti a reprodukci
 • Přispívá k normálnímu metabolismu makroživin
 • Přispívá k normálnímu metabolismu mastných kyselin
 • Přispívá k normálnímu metabolismu vitaminu A
 • Přispívá k normální syntéze bílkovin
 • Přispívá k udržení normálního stavu kostí
 • Přispívá k udržení normálního stavu vlasů
 • Přispívá k udržení normálního stavu nehtů
 • Přispívá k udržení normálního stavu pokožky
 • Přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi
 • Přispívá k udržení normálního stavu zraku
 • Přispívá k normální funkci imunitního systému
 • Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
 • Podílí se na procesu dělení buněk
 • Přispívá k normálnímu metabolismu kyselin a zásad

 

Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:

 

Golden Nature Zinek chelate obsahuje 50 mg zinku bisglycinátu 30%, což odpovidá 15mg čistého zinku a to vše v jedné kapsli, bez zbytečných přísad, pojiv a dalších pomocných látek.

 

 

 

 

 

 

 

Golden Nature Zinek chelate nabízíme také ve zvýhodněném akčním balení 2+1.

 

 

Blog

Kyselina hyaluronová – rozdíl mezi vysokomolekulární a nízkomolekulární??

Kyselina hyaluronová právoplatně zaujímá přední místo mezi pečujícími složkami, které se přidávají do hydratačních krémů a jiných přípravků na pleť. Tato jedinečná kyselina hyaluronová má totiž mimořádnou schopnost vázat na sebe velké množství vody a pronikat do pokožky, v níž vlhkost uzamyká a chrání ji tak před vysušením. Velice ale záleží na typu kyseliny hyaluronové. Přečtěte si o tom, v čem se od sebe liší vysoko- a nízkomolekulární kyselina hyaluronová a zjistěte, jak je používat.

07.04.2021


Arganový olej pro hebké vlasy a zářivou pleť

Arganovému oleji se správně přezdívá Marocké zlato. A to nejen díky jeho zlatavému zbarvení, ale především díky pozitivním vlivům, které má na pleť, vlasy a pokožku celého těla. Široké spektrum kladných vlastností z arganového oleje činí všestranného pomocníka, který zastane práci hned několika produktů. Pojďme se na tento unikátní olej podívat zblízka.

25.03.2021


Zinek chelate, v čem vyniká a proč ho užívat právě v chelátové formě?

Zinek je nezbytným stopovým prvkem pro správné fungování lidského organismu. Nachází se v orgánech, tkáních a tělních tekutinách a účastní se více než tří stovek biochemických reakcí, včetně dělení buněk, růstu a vývoje. Jelikož ho máme v těle jen ve stopovém množství, je potřeba si uvědomit, že i jeho zásoby jsou velice tenké. Navíc náš organismus neumí zinek samovolně syntetizovat, takže o to zásadnější je dbát na jeho přísun z potravy nebo doplňků stravy s obsahem zinku.

18.03.2021Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím