Reishi z pohledu čínské medicíny
Reishi (Ganoderma lucidum) je jednou z velmi ceněných hub v tradiční čínské medicíně, kde se jejích vlastností využívá už po 4 tisíce let. V čínštině se pro ni používá názvu Ling zhi, což se volně překládá jako „božská houba nesmrtelnosti“ nebo „bylina duchovní síly“. U nás je známá i pod jménem lesklokorka lesklá a už i v našich končinách si ji nejeden člověk, pro nedocenitelný vliv pro tělo, oblíbil. Reishi totiž obsahuje velké množství bioaktivních látek, pro které je tak jedinečná a hojně využívaná. Její význam je spojován jak s pozitivním efektem na naší fyzickou, tak i psychickou schránku. Dnes se na tuto houbu podíváme blíže a zjistíme proč je v čínské medicíně tak populární.
Reishi, její domovská krajina a vzhled
Protože je reishi již takovou dobu uplatňována v tradiční čínské medicíně, nikoho jistě nepřekvapí, že má tato medicinální houba svůj původ na asijském kontinentě, a to konkrétně v Číně. Tam bylo dokonce v dřívějších dobách používání určeno pouze pro císaře a prostý lid z ní pod hrozbou trestu nesměl mít žádný užitek. Postupem času si ji cenili i mniši, královská šlechta i obyčejní bylinkáři.
Jedná o parazitickou houbu, která napadá stromy či pařezy hostitele tam, kde vzniklo nějaké poranění. Plodnice má lesklou barvu – odtud i název Ganoderma neboli Lesklokorka (ganos = lesklý, derma = kůže) – s postupem času se tato barva mění od žluté, červenohnědé až po kaštanovou.
Využití reishi od dávných věků
Zmínky o reishi můžeme najít v nejstarších čínských bylinkářských knihách, kde je řazena mezi královské rostliny a nejvyšší byliny. Podle nich měla prodlužovat život, posilovat srdce a kognitivní funkce. Tradiční čínskou medicínu založili taoisté a ti právě tuto houbu považovali za jednu z těch nejdůležitějších a dodnes ji užívají k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Lesklokorka lesklá je už od počátku používána v terapii zvané fu-čeng, která může být považována za obdobu naší imunoterapie. Tyto postupy neřeší určitou nemoc, ale snaží se o navrácení přirozené rovnováhy těla, obranyschopnosti a vrozené síly tak, aby se tělo co nejlépe s projevy dané nemoci samo a co nejlépe vypořádalo. Jak již bylo zmíněno, ne vždy ji bylo dovoleno užívat všem. Avšak od 20. století byli vynalezeny umělé pěstební metody, reishi se tak stala dostupnější, a to dalo vzniknout i nejrůznějším doplňkům stravy.
Reishi v tradiční čínské medicíně
Z pohledu této medicíny je povaha reishi neutrální a vyrovnaná a její zaměření (tropismus) je spojeno s příznivým vlivem především na játra, srdce, plíce, slezinu a ledviny. Hlavním úkolem je harmonizovat jing – životní sílu, qi – energii a shen – duši. Dle čínské medicíny by tato houba měla vyživovat srdce a krev, uklidňovat ducha, posilovat ledviny, zastavovat kašel a dušnost. Posiluje také životní vitalitu a odolnost vůči prostředí. Reishi má podle toho tudíž blahodárný dopad jak na naši vnější schránku, tak na naše vnitřní zdraví. Dále výrazně stimuluje naši imunitu, přispívá k regeneraci, napomáhá při únavě nebo dokonce při úzkostech a depresivních stavech – taoističní mniši konzumovali reishi před meditací, aby došlo k harmonizaci jejich duše.
Z výše uvedeného vyplývá, že má reishi velmi široké rozpětí své působnosti. Všechen její oceňovaný prospěch pro náš organismus vychází právě ze zkušeností tradiční čínské medicíny praktikované po tisíce let. Pokud vás tedy něco trápí po jakékoliv stránce, je možné, že je pro vás reishi tou správnou medicinální houbou, pro podporu vašeho zdravého těla i ducha.
Reishi má v organismu vliv na?
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
- Normální funkce oběhové soustavy
- Normální hladina cholesterolu v krvi
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Reishi s deklarovaným obsahem polysacharidů 30% ve výhodném akčním balení 2+1, patří k nejoblíbenějším produktům.
MycoMedica Reishi triterpen obsahuje podíl 10% triterpenů v jedné kapsli o obsahu 500mg.