Jaké jsou projevy nedostatku zinku?
Zinek je minerální látka, která nesmí v organismu chybět. Hraje totiž klíčovou roli v udržení lidského zdraví a jeho správná hladina zajišťuje hladký průběh širokého spektra biochemických funkcí. Jedná se o důležitý prvek, jenž je přítomen ve většině tkání a účastní se dokonce aktivity několika set enzymů. Jeho nedostatek může mít proto celou řadu negativních dopadů. Často si jich ovšem nemusíte ze začátku vůbec všimnout nebo si projevy jeho deficitu nespojíte právě s ním a přisuzujete obtíže něčemu zcela jinému. Pojďme se tedy dnes podívat na jeho význam a také příznaky jeho nedostatku, které vám mohou odhalit, že vám schází.
Proč je zinek důležitý?
Zinek bychom našli prakticky ve všech buňkách v našem těle a spolu s ostatními látkami se účastní taktéž jejich dělení. Náležité dělení buněk je přitom zásadní pro růst, regeneraci i rozmnožování veškerých organismů. Je tudíž z tohoto pohledu nepostradatelný i pro člověka. Nicméně má spousty dalších poslání. Je nenahraditelný již v procesu růstu a vývoje. Dále je nezbytný třeba pro správnou funkci imunity, syntézu nukleových kyselin nebo trávení, jelikož podporuje metabolismus makroživin. Přispívá rovněž k lepšímu hojení ran a prospívá pokožce, vlasům a nehtům. Má příznivý vliv i na plodnost a reprodukci u obou pohlaví. U mužů například zlepšuje kvalitu a množství spermií. Zinek je v neposlední řadě také silným antioxidantem.
V čem je nejvíce zinku?
Tento minerál se v těle neukládá na pozdější spotřebu, a z tohoto důvodu je potřeba ho pravidelně doplňovat. Nicméně vyskytuje se jako běžná součást mnoha potravin. Nachází se zejména v mase, mořských plodech, játrech, vejcích a mléčných výrobcích. V rostlinné stravě může být přijímán společně s luštěninami, dýňovými semínky, ovesnými vločkami a částečně s kořenovou zeleninou. Ovšem zde může být vstřebávání podstatně horší, jelikož luštěniny a obiloviny obsahují kyselinu fytovou, která poněkud znesnadňuje absorpci minerálních látek, protože se na ně naváže. Zbavit se jí však můžete v některých potravinách namáčením, naklíčením nebo fermentací, čímž se následně zvýší i žádoucí biologická dostupnost zinku.
Jak poznat nedostatek zinku?
Příčiny deficitu zinku mohou být různorodé. Na vinně může být nevhodně poskládaná strava, specifický způsob stravování či vyřazování určitých potravinových skupin. Může být rovněž zapříčiněn nenavýšením příjmu zinku v obdobích se zvýšenou potřebou. To je kupříkladu rekonvalescence po úrazech, zraněních a operacích, při dlouhodobých gastrointestinálních onemocněních, v období těhotenství a kojení, dospívání a růstu nebo dokonce při vysoké fyzické aktivitě či stresu.
Samotných symptomů, které by nám mohli napovědět je sice mnoho, ale nemusí se dostavit všechny najednou. Poznat nedostatek zinku nemusí být proto tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pokud se ovšem u vás vyskytlo více z následujících projevů, je možné, že vám opravdu chybí. Může se objevit únava a vyčerpání, poruchy imunity a časté nachlazení, zhoršení kvality pokožky, vlasů a nehtů nebo špatné hojení ran. Může docházet také k problémům s plodností, ztrátě chuti k jídlu nebo úbytku na váze. Běžně se vyskytují i psychické obtíže, kdy se často mění nálady, ale dostavují se i deprese a úzkosti.
Kolik zinku vlastně potřebujeme?
V organismu jsou přítomny asi 2-3 gramy zinku. Ve srovnání třeba s vápníkem se toto kvantum zdá zanedbatelné, nicméně i přesto je zcela zásadní. Jelikož si tedy tělo tento minerál nesyntetizuje, je nutné ho v dospělosti každý den přijmout přibližně 8-15 mg. Množství ale závisí na mnoha faktorech – věku, pohlaví, fyzické aktivitě, stresu nebo jestli náhodou neprocházíte právě obdobím s vyšší potřebou zinku (např. těhotenství a kojení). U dětí se jedná samozřejmě o nižší dávky, které se společně s věkem postupně zvyšují.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Zinc in Human Health and Infectious Diseases - PMC [online]. [cit. 03. 05. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9775844/

Ostropestřec mariánský a jeho vliv na zdraví?
Ostropestřec mariánský či Silybum marianum je rostlina, jejíž oblíbenost každým rokem narůstá. Ostropestřec má však již dlouholetou tradici a díky své trnitosti byl spojován s ukřižováním Ježíše Krista, a proto dostal přezdívku Kristova koruna. Je využíván zejména pro svoje blahodárné schopnosti, jež má na naše játra. U nás se s ním setkáme v nepřeberném množství podob. Pořídit si ho můžeme ve formě oleje, tinktury, čaje, tablet nebo kapslí. Každá z těchto forem má určité výhody a z některých vytěžíme více příznivých látek než z jiných. Ostropestřec je bylina, kterou si můžeme velmi snadno splést s obyčejným bodlákem.

Ubichinol vs ubichinon, v čem se tyto formy koenzymu Q10 liší?
V souvislosti s koenzymem Q10 se ovšem můžeme setkat taktéž s jinými jeho názvy jako je například CoQ10, vitamin Q10 či můžeme narazit na specifičtější názvy ubichinon a ubichinol. Koenzym je také silným antioxidantem a ovlivňuje zdraví kardiovaskulárního systému, mozku a stav naší pokožky.

Jaké jsou projevy nedostatku zinku?
Příčiny deficitu zinku mohou být různorodé. Na vinně může být nevhodně poskládaná strava, specifický způsob stravování či vyřazování určitých potravinových skupin. Může být rovněž zapříčiněn nenavýšením příjmu zinku v obdobích se zvýšenou potřebou.