Na co je dobrý cordyceps?
Cordyceps sinensis neboli Housenice čínská je houba, která je proslulá díky svému prospěšnému vlivu na lidský organismus. Dnes je již hojně využívána, a proto se můžeme setkat s řadou doplňků stravy, jež ji v sobě obsahují. Cordyceps je oblíbený už po staletí v tradičních medicínách a jeho blahodárnost je tak velmi dobře prozkoumaná. Zájem vzbuzuje i v moderním světě, jelikož má pozitivní vliv na správné fungování těla a některé orgánové soustavy a dokáže podpořit řešení určitých zdravotních obtíží. V cordycepsu se totiž nachází mix zajímavých látek, na které se dnes blíže podíváme a odhalíme si veškeré důvody, proč stojí za to cordyceps sinensis vyzkoušet.
Jak cordyceps vzniká a odkud vůbec je?
Jak již bylo řečeno v úvodu, cordyceps je houba. Jedná se o cizopasný organismus, který pro svoje přežití potřebuje vždy cizího hostitele. Z tohoto důvodu parazituje na jistých druzích larev. Na začátku celého procesu vystřeluje spóry. Ty se postupně dostávají do hostitelova těla a pomalu nahrazují jeho tkáň vlastním myceliem až do té doby, než ho pohltí úplně. V pozdějším stádiu se housenka zahrabe do půdy, kde zahyne. Dále pak na tomto místě vyrazí nová plodnice a celý proces započíná od znovu. Vzhled samotného cordycepsu proto připomíná tvarem spíše larvu nežli tradiční houbu.
První zmínky o cordycepsu jsou již několik tisíc let staré a za jeho domovinu jsou označovány především náhorní oblasti Tibetu, ale přirozeně se vyskytuje i v dalších přilehlých provinciích. V dnešní době je ho ovšem ve volné přírodě pomálu, a tudíž se pěstuje uměle v halách. Takový cordyceps je však stejně prospěšný.
Široké spektrum blahodárných látek cordycepsu
Cordyceps obsahuje mnoho výjimečných látek, které jsou příznivé pro naše tělo. Každá ze složek má svoje specifické vlastnosti a jejich kombinace dává proto cordycepsu rozsáhlé možnosti využití. Kromě základních živin jako jsou bílkoviny, tuky, cukry a vláknina, v něm narazíme na celé kvantum bioaktivních sloučenin. Mluvíme tu zejména o nukleosidech (adenosin, kordycepin, cytosin), nukleotidech (adenosin 5-monofosfát – AMP), polysacharidech (manany, mananové polymery, glukany), enzymech, aminokyselinách (histidin), peptidech (myriocin), polypeptidech (cyklosporin), sterolech, mastných kyselinách a antioxidantech. Jsou zastoupeny také vitaminy B, D, K, železo, hořčík, vápník a fosfor. Některé z látek jsou důležitější než jiné, nicméně všechny mají v cordycepsu svůj vlastní význam.
Na co vše lze cordyceps využít?
Cordyceps má poměrně rozsáhlé schopnosti. Podporuje totiž fyzickou i psychickou stránku člověka a zlepšuje celkovou odolnost organismu. Cordyceps má výrazný vliv zejména na obranyschopnost. Za tím stojí hlavně zmíněné polysacharidy (nejvíce betaglukany). Ty zesilují aktivitu buněk, které se podílejí na správné funkci imunitního systému. Tyto buňky pak lépe pohlcují a likvidují cizorodé organismy, bakterie a viry. Polysacharidy dále vykazují antioxidační aktivitu a napomáhají regulovat množství cukrů a tuků v krvi.
Další přítomné látky v cordycepsu podporují ochranu kardiovaskulárního systému, regulaci nejrůznějších buněčných pochodů, cytoprotekci, neutralizaci volných radikálů, regeneraci a upravují činnost jater. Cordyceps je příznivý rovněž pro energetický metabolismus, dodává novou energii, napomáhá proti únavě a vyčerpání a přispívá k lepší psychické stabilitě a odolnosti proti stresu. Využít ho můžete například při časté nemocnosti, nachlazení, zánětech, při kardiovaskulárních či chronických onemocněních nebo jiných obtížích. Dobře poslouží taktéž v rámci prevence. Z pohledu tradiční medicíny povzbuzuje navíc užívání této houby ledviny, plíce a stimulaci lidského těla i ducha.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Cordyceps sinensis s deklarovaným podílem 30% polysacharidů vhodný k dlouhodobému užívání.
Golden Nature Exclusive Cordyceps sinensis s podílem 50% polysacharidů a přidaným betaglukanem a mannitolem, vhodný k akutnímu řešení problémů.

Pravda o kotvičníku – opravdu funguje a jak ho vybrat?
Kotvičník zemní, latinsky tribulus terrestris, je jednoletá rostlina původem z Číny a Japonska. Po staletí se jeho plody a kořen využívají v rámci ajurvédy k nastartování libida a podpoře mužských pohlavních funkcí. Dnes je kotvičník pokládán za poměrně rozšířenou bylinu, které se nejlépe daří na suchých a písčitých místech. Klimatické podmínky s obsahem aktivních látek v této žlutě kvetoucí rostlině úzce souvisí. Současný trh je aktuálně přesycen různými formami kotvičníku zemního a dle informací výrobců je každý ten jeho "nejlepší a nejsilnější na trhu".

Guarana, je lepší prášek anebo kapsle?
Guarana je v dnešní době poměrně využívaným stimulantem. Setkat se s ní můžeme i pod názvy jako je Paulinie nápojná či latinsky Paullinia cupana. Proto, aby mohla guarana dobře růst, potřebuje vlhké a teplé podnebí. Tomu odpovídá také její domovské prostředí, které se nachází v amazonských deštných pralesích v Brazílii. Guarana je ceněna zejména pro svůj výrazný stimulační vliv. Kofein v guaraně se ale chová jiným způsobem, než když ho přijmeme spolu s kávou. Nejen že ho guarana obsahuje větší kvantum, ale jeho nástup je pozvolnější. Díky tomu je však pociťovaný efekt delší, a to až po několik hodin. Děje se tak, protože má v sobě guarana vyšší obsah nenasycených mastných kyselin. Kofein je na ně vázaný, což zajišťuje jeho postupný náběh

Melatonin – proč je hormon spánku ideální kombinovat s L-tryptofanem a vit. B6?
Melatonin má několik zajímavých přezdívek. Přezdívá se mu: „hormon spánku“, „hormon tmy“ nebo „upíří hormon“. To ale neznamená, že by byl špatný nebo zlověstný, ba naopak. Říká se mu tak jednoduše proto, že má blahodárný vliv na kvalitu spánku a vylučuje se v našem těle v průběhu noci. Melatonin konkrétně vzniká v epifýze neboli nadvěsku mozkovém, což je nepárový orgán uložený v zadní části mozku