Jak na povánoční kila? Zkuste metodu 80/20
Vánoční svátky bývají obdobím hojnosti a radosti, ale velice často také neomezeného množství jídla. To má za následek pár kil navíc a vy se jich nepochybně chcete zbavit, a to co nejrychleji je to možné. Nesmyslné diety, hladovění a striktní vyřazování jistých skupin potravin. To vám zajistí sice rychlý výsledek, ale nejedná se o dlouhodobě udržitelnou cestu. Tělo může začít strádat, mohou mu chybět potřebné živiny a jakmile se vrátíte k běžné stravě, nabere kila zase stejně rychle zpět, a dokonce možná i něco navíc. Vyzkoušet byste měli raději udržitelnější způsob – tzv. pravidlo 80/20.
Makroživiny v rovnováze
Klíčem úspěchu je za prvé pochopení základů výživy a toho, co váš organismus vyžaduje pro správné fungování. Strava je totiž pro nás důležitým palivem, bez kterého se rozhodně neobejdeme. Vy tak musíte dodat tělu všechny nutné skupiny makroživin, jelikož každá z nich má svoji zásadní úlohu. Jedná se o cukry (cca 50-60 % z příjmu), tuky (25-30 %) a bílkoviny (15-25 %). V dnešní době je problémem především nedostatečný přísun bílkovin, které (jak si ovšem spoustu lidí myslí) nepotřebují jen lidé, kteří vrcholově sportují či budují svaly. Dále to jsou diety zaměřené na restrikci jedné ze skupin – vyřazení cukrů nebo tuků. Poměry makroživin se mohou lišit dle individuálních potřeb.
Co je podstatou pravidla 80/20?
Jak už je asi jasné, toto pravidlo se týká stravování. Jde o poměrně jednoduchý přístup k jídlu, jehož principem je jíst z 80 % zdravě a vyváženě a ve zbylých 20 % si dopřát pochutiny, které milujete, nechcete se jich vzdát a přináší vám spokojenost a radost, ale neměly by se konzumovat ve vysokých množstvích a každý den. Většinu jídelníčku by měla tvořit zelenina, ovoce, libové maso a jiné zdroje bílkovin, komplexní sacharidy a zdravé tuky.
Jak tuto metodu aplikovat v praxi?
Je nutné zmínit, že žádná potravina není vyloženě špatná nebo dobrá, jedná se totiž o velice komplexní problematiku a většinou je problém pouze v množství, které přijímáme. Měli byste se na to proto dívat tak, že existují potraviny, které bychom měli konzumovat pravidelně a jiné méně často. Pokud tedy jíte 5 jídel za den, měla by být 4 (80 %) z nich vyvážená a nutričně bohatá, a 1 z nich (20 %) můžete využít na zmrzlinu, čokoládu, slané pochutiny nebo cokoliv, po čem zrovna toužíte (samozřejmě v přiměřeném objemu). Nemusíte ovšem dodržovat každý den přesně stejný poměr, mělo by jít o dlouhodobé hledisko (jeden den bude 100/0, další zase 60/40).
Jaké má pravidlo 80/20 výhody?
V první řadě jde pochopitelně o kontrolu hmotnosti. Je to ovšem způsob, který je zdravý, postupný, a především trvale udržitelný. Tato metoda má totiž i svůj psychologický dopad. Na rozdíl od striktních diet plných omezování a zákazů, nezpůsobuje zbytečný stres a nátlak na psychiku a vy nemáte pocity selhání, pokud si dáte čokoládu, pizzu nebo hranolky. Budujete si tím také zdravý vztah k jídlu, jež je nadmíru důležitý, obzvláště v dnešní době, kdy koluje nespočet různorodých názorů, a to často od lidí, kteří nejsou ani odborníci.
Další klíčové body úspěchu
Pravidlo 80/20 není dietou, ale spíše životním stylem. Jestliže však chcete svoje snahy o hubnutí podpořit, měli byste se zajímat o kalorický deficit – tedy vydávat více energie nežli přijímat. Nicméně nesmíte nikdy příjem podsekávat až příliš. Nejlépe uděláte, když se poradíte s odborníkem, který vám vypočte vše na míru. Každé tělo je totiž originál a mělo by se k němu přistupovat individuálně. Rozhodně však neuškodí pravidelný pohyb, dostatek vlákniny a hydratace.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Zdroj:
Macronutrients and Human Health for the 21st Century - PMC [online]. [cit. 15. 01. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7468865/
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Proč bychom měli užívat Acai berry a co všechno obsahuje?
Acai berry patří v dnešní době mezi žádané superpotraviny. Jedná se o tropické ovoce s nejvyšším obsahem antioxidačních látek na celém světě. Toto bobulovité ovoce roste především v Amazonii ve Střední a Jižní Americe a vzdáleně je příbuzné našim borůvkám nebo malinám. Rostlina, na níž roste, se však borůvčí ani zdaleka nepodobá. Stejně tak i samotné plody Acai berry jsou mnohem více nabité biologicky aktivními látkami, které nám v českém jídelníčku mnohdy chybí. A právě to je jeden z důvodů, proč bychom měli Acai berry užívat.

Ubichinol vs ubichinon, v čem se tyto formy koenzymu Q10 liší?
V souvislosti s koenzymem Q10 se ovšem můžeme setkat taktéž s jinými jeho názvy jako je například CoQ10, vitamin Q10 či můžeme narazit na specifičtější názvy ubichinon a ubichinol. Koenzym je také silným antioxidantem a ovlivňuje zdraví kardiovaskulárního systému, mozku a stav naší pokožky.

Krill oil, co to je a v čem je lepší?
Krill oil neboli krilový olej je doplněk stravy, který je oproti jiným obdobným suplementům poměrně nový. Možná jste o něm dokonce nikdy neslyšeli. Nicméně stává se v poslední době předmětem zájmu, a to především kvůli jeho možným zdravotním benefitům. Jedná se totiž o alternativu rybího oleje. Stejně jako rybí tuk, je tento olej zejména bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin. To jsou polynenasycené látky, které jsou esenciální, a tudíž si je organismus není schopen vytvořit sám, a my jsme tak závislí na jejich příjem z potravin či případně právě doplňků stravy. Nejdůležitější je pak kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA). Dále v něm nalezneme ještě jednu zajímavou látku, která se nazývá astaxanthin. Jedná se vlastně o červené barvivo, a hlavně také o vysoce efektivní antioxidant, jež dodává krilovému oleji benefity navíc