Proč užívat kyselinu hyaluronovou?
Kyselina hyaluronová je pro většinu lidí již velmi dobře známý pojem. V současné době je o ní totiž poměrně dost slyšet a stala se také neodmyslitelnou součástí kosmetického průmyslu. Přidává se do všemožných produktů pro péči o pleť, pokožku celého těla, a dokonce i vlasy. Hojně se používá rovněž v estetické medicíně, kde se jí nejčetněji využívá pro výplň hlubších vrásek, zvýraznění kontur či zvětšení rtů. Setkat se však často můžete taktéž s kyselinou hyaluronovou ve formě kapslí, která je určena pro vnitřní užívání. Co vám ale takováto forma může přinést? To, a ještě více se dozvíte právě v dnešním článku zaměřeném na kyselinu hyaluronovou.
Co si pod kyselinou hyaluronovou opravdu představit?
Kyselina hyaluronová je často označována také jako hyaluronan nebo hyaluronát. Jedná se vlastně o různé termíny, které ovšem odkazují na tu stejnou látku se stejnými příznivými vlastnostmi. Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující polysacharid (sacharid složený z mnoha cukerných jednotek) patřící do skupiny tzv. glykosaminoglykanů, jež je běžně přítomen v lidském organismu. Tento polysacharid se však v přírodě vyskytuje ve formě soli, nikoliv jako samotná kyselina. Skládá se tak z aniontů hyaluronanu a kationtů sodíku, draslíku či vápníku. Z toho pak vyplývá obvykle používaný název – hyaluronan nebo hyaluronát sodný. Skutečná látka s názvem kyselina hyaluronová je velice nestabilní a její roztok je výrazně kyselý. Pracuje se s ní převážně v chemických laboratořích. Názvy ale dnes již splývají, a proto se nemusíte bát, že byste pořídili něco jiného, než chcete.
Jakou roli hraje kyselina hyaluronová v našem těle?
Kyselina hyaluronová má několik významných úloh a je přirozeně přítomná v mnoha tkáních našeho organismu. Jedná se o bezbarvou, průzračnou, gelovou a mazlavou látku. Má vysokou viskozitu, je rozpustná ve vodě a má schopnost na sebe vázat opravdu velké množství vody. Udává se, že to může být až 6 litrů na pouhý 1 gram.
Kyselina hyaluronová je součástí mezibuněčné hmoty. Najdeme ji v očním sklivci, kůži, synoviální tekutině a jako složku pojivových a nervových tkání. Tělo si ji vytváří samo, ovšem s postupem let je tato produkce čím dál tím menší. Nicméně kyselina hyaluronová je nepostradatelná pro hydrataci pokožky, udržení její pružnosti, mladistvosti a celkové odolnosti. Důležitá je rovněž pro správnou funkci kloubů, protože je jednou ze složek synoviální tekutiny.
Proč kyselinu hyaluronovou užívat i vnitřně?
V případě, že potřebujete pouze jemně hydratovat vaši pleť, postačí vám ze začátku pouze krémy či séra s obsahem kyseliny hyaluronové. Nicméně proto abyste jí dodali větší dávku hydratace, zabránili případnému předčasnému vzniku vrásek a dodali jí mladistvý vzhled, je na místě se zamyslet také nad užíváním kyseliny hyaluronové ve formě doplňku stravy. To celý efekt ještě mnohonásobně umocní. Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, je tedy dobré oba způsoby kombinovat – aplikovat krém a sérum a zároveň brát kapsle. Kyselina hyaluronová doporučená pro vnitřní užívání by měla být spíše nízkomolekulární, jelikož lépe prostupuje jednotlivými tkáněmi v těle a vrstvami pokožky.
Dalším důvodem, proč suplementaci kyseliny zvážit, je taktéž zdraví kloubů a jejich správné fungování, protože vnitřní užívání má na rozdíl od vnějšího pozitivní vliv i na tuto oblast. Kyselina hyaluronová je totiž přítomna v synoviální tekutině, která obklopuje veškeré klouby. Tato tekutina slouží jako kloubní mazivo, a podílí se tak na hladkém pohybu kloubů a tlumení nárazů. Při nedostatku kyseliny hyaluronové pak dochází ke zvýšenému tření a klouby se rychleji opotřebovávají.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Kyselina hyaluronová je kombinací kys. hyaluronové, rybího kolagenu, vitaminu C, vitamínu B5 a vitaminu A. To vše v jedné dávce pro maximální efekt.
Woldohealth Kyselina hyaluronová s vysokým obsahem v jedné kapsli 318mg s navíc přidaným zinkem a vitamínem C a kolagenem.

Problematický spánek, nechybí vám melatonin?
Zdlouhavé usínání, časté probouzení a ráno vstáváte, a jste díky tomu značně unavení nebo se cítíte dokonce zcela bez energie. Možná i vy se v tomhle poznáváte. Jestliže na takové obtíže narážíte pouze výjimečně či znáte příčinu toho, proč se vám zrovna tu noc nepodařilo zamhouřit oka, nemusíte za tím pravděpodobně hledat hlubší problém. To se totiž někdy stává každému. Pokud tímto ovšem procházíte každou nebo téměř každou noc, je možné, že máte v těle nedostatek látky zvané melatonin.

Ricinový olej, co všechno umí a jak ho použít?
Ricinový olej je multifunkčním kosmetickým produktem, který se jako první začal využívat již ve starověkém Egyptě pro nejrůznější kosmetické procedury. Jeho blahodárné vlastnosti jsou tedy prozkoušeny mnohaletým používáním. Ricinový olej může být příznivý hned na více částí těla, a to pro běžnou péči, nebo dokonce v případě některých kožních problémů. Může mít samozřejmě svůj přínos pro ženy, ale v mnohých ohledech také pro muže.

Ženy a přechod. Jak zmírnit jeho projevy?
Přechod doprovází řada symptomů, které bývají velice obtěžující. Mohou být fyzického i psychického rázu a mohou se projevovat s rozličnou intenzitou a délkou trvání. Hlavním ukazatelem bývají změny v menstruačním cyklu. Přichází jeho nepravidelnost, zmírňuje se síla krvácení až vymizí zcela úplně. U některých žen proběhne klimakterium pouze takto, ale běžně takové štěstí nemají všechny ženy a pocítí další fyziologické změny. Mluvíme tu například o únavě, nespavosti, ztrátě libida, zhoršení kvality vlasů a pokožky, návalů horka, zvýšeném pocení, změn hmotnosti a rovněž zvýšeném riziku osteoporózy – tedy ubývání hustoty kostní tkáně.