Jak správně a efektivně posílit imunitu??
Ať už cítíte, že na vás leze chřipka, rýma, kašel či jiné nepříjemné projevy onemocnění a nebo jim jen chcete předejít, následující tipy pro posílení imunity se vám budou zaručeně hodit. Silná imunita je totiž důležitá nejen během chřipkové sezony, ale také po celý rok, kdy nás chrání před následky způsobenými výkyvy počasí, škodlivými okolními vlivy, působením stresu, bakteriemi nebo jinými cizorodými látkami. Jak tedy správně a efektivně posílit imunitní systém??
Dbejte na pestrou, vyváženou a kvalitní stravu s dostatkem tekutin
Imunita je komplexní děj, za který není zodpovědný pouze jeden jediný orgán, ale celá řada dílčích orgánových systémů jako lymfatický systém, kostní dřeň, trávicí soustava, kardiovaskulární systém a další. Všechny tyto části lidského těla spolu spolupracují a jsou vzájemně provázané. Při posilování imunity se tedy nelze zaměřit pouze na jeden orgán, ale je potřeba postupovat systematicky. A právě proto je velice důležité správné a pravidelné stravování, které ovlivňuje obranyschopnost těla komplexně. Mnoho lidí stravování podceňuje, ale je to pravděpodobně nejdůležitější aspekt zdravého těla a silné imunity.
V ideálním případě byste měli jíst 3-5x denně menší porce, přičemž by váš den měl začít vydatnou snídaní (bohatou na všechny makronutrienty a mikronutrienty) a vypitím velké sklenice vody ideálně s obsahem vitamínu C. Jednotlivá jídla by měla obsahovat všechny makroživiny s výjimkou trans nenasycených mastných kyselin nebo jednoduchých sacharidů.
Uzeniny, smažené jídlo nebo cukrovinky raději nahraďte libovým masem, ovocem, zeleninou a cereáliemi.
Starejte se o svůj mikrobiom (střevní mikroflóru)
Imunitní systém úzce souvisí se střevní mikroflórou, kterou tvoří střevní bakterie a další mikroorganismy. Souhrnně se kolonizace střev těmito prospěšnými mikroorganismy nazývá mikrobiom. Stav a funkčnost mikrobiomu závisí na různých faktorech, z nichž některé lze ovlivnit a některé ne (např. genetika).
Nejdůležitějším faktorem, který lze ovlivnit, je strava. Kromě vyvážených a pestrých jídel je nezbytné do jídelníčku začleňovat potraviny s obsahem vlákniny, probiotik a prebiotik. Zatímco vláknina podporuje trávení, probiotika a prebiotika vytváří vhodné podmínky pro množení a růst střevních bakterií posilujících imunitu. Všechny tyto složky lze najít v mléčných produktech, celozrnných obilninách, kysaném zelí, zelenině nebo ovoci. Pokud vám však tyto potraviny v jídelníčku chybí, měli byste je užívat ve formě doplňků stravy.
Doplňujte vitaminy, minerály či vhodné doplňky stravy
Aby vás neskolila kdejaká viróza, je potřeba posílit imunitu dávkou vitaminů a minerálů. Obzvlášť pak v měsících, kdy venku řádí chřipková epidemie, teploty jsou takřka na bodu mrazu nebo právě prožíváte vypjaté a stresem nabité období. Základním zdrojem vitaminů a minerálů je samozřejmě ovoce a zelenina. Obecně se doporučuje sníst denně až 400 gramů, přičemž větší podíl by měla tvořit zelenina. Ale pozor – v sezoně chřipek je výhodné toto množství ještě navýšit a posílit imunitu prostřednictvím doplňků stravy. Pro správné fungování imunitního systému je nejdůležitější vitamin C, B6 a B12. Z minerálů je z hlediska imunity důležitý zinek, hořčík a železo.
Každé ráno si dopřejte studenou sprchu
Pravidelné a postupné otužování patří k velice účinným pomocníkům, které zvyšují obranyschopnost organismu. Díky němu si tělo vytváří schopnost lépe odolávat nepříznivým venkovním podmínkám a snáze se adaptovat na změny počasí. Efektivně tak předchází respiračním virózám a snižuje riziko vzniku civilizačních chorob. Krátký pobyt ve studené vodě také napomáhá odbourávat stres, o němž se již dávno ví, že imunitu výrazně narušuje.
A jak s otužováním začít?
Stačí, když si každé ráno po probuzení dopřejete krátkou studenou sprchu. Nejdříve si osprchujte nohy a přecházejte postupně odspodu nahoru. Zpočátku můžete teplotu vody snižovat pozvolna.
Dopřávejte si dlouhý a kvalitní spánek
Během spánku tělo regeneruje, čerpá energii a novou sílu, která vašemu tělu během dne pomůže podávat lepší výkony a překonávat nástrahy v podobě infekcí, virů, bakterií a patogenů. Pokud tedy budete každý den spát méně než 6 hodin, brzy se dočkáte spánkového deficitu, jenž může zapříčinit snížení obranyschopnosti a následných komplikací spojených se sníženou imunitou.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Kombinace medicinálních hub cordycepsu a reishi, skvěle podpoří funkci imunitního systému.
Golden Nature Vitamin C je klasické "céčko" s obsahem 500 mg v jedné kapsli.

Jaké známe trávicí enzymy a k čemu nám pomáhají?
Trávicí enzymy jsou komplexní bílkoviny, které slouží jako katalyzátory a umožňují tak fungování chemických procesů trávení. Bez nich by řada reakcí v těle neměla možnost vůbec probíhat. Rozkládají vlastně potravu na menší molekuly, tak aby byla lépe vstřebatelná a všechny živiny se mohly náležitě využít v náš prospěch.

Na co je dobrý resveratrol a proč ho užívat?
Resveratrol je velice zajímavá sloučenina a také vysoce funkční antioxidant, který je přírodního původu a jeho pravidelné užívání může poskytnout tělu spoustu benefitů. Najdeme ho v několika desítkách rostlin, kde se nenachází jen tak, ale má v nich svoje určité specifické funkce. Prospěch, který z něj může mít lidský organismus, je rovněž značný. Nejenže je resveratrol přínosný pro buňky, ale má i některé další pozitivní vlastnosti.

Ricinový olej, co všechno umí a jak ho použít?
Ricinový olej je multifunkčním kosmetickým produktem, který se jako první začal využívat již ve starověkém Egyptě pro nejrůznější kosmetické procedury. Jeho blahodárné vlastnosti jsou tedy prozkoušeny mnohaletým používáním. Ricinový olej může být příznivý hned na více částí těla, a to pro běžnou péči, nebo dokonce v případě některých kožních problémů. Může mít samozřejmě svůj přínos pro ženy, ale v mnohých ohledech také pro muže.