Ricinový olej, co všechno umí a jak ho použít?
Ricinový olej je multifunkčním kosmetickým produktem, který se jako první začal využívat již ve starověkém Egyptě pro nejrůznější kosmetické procedury. Jeho blahodárné vlastnosti jsou tedy prozkoušeny mnohaletým používáním. Ricinový olej může být příznivý hned na více částí těla, a to pro běžnou péči, nebo dokonce v případě některých kožních problémů. Může mít samozřejmě svůj přínos pro ženy, ale v mnohých ohledech také pro muže. Celý výčet toho, čím umí být tento olej užitečný, najdete v dnešním článku. Rovněž se zaměříme i na to, jak ho správně aplikovat, tak abychom z něho vytěžili úplné maximum.
Kde se ricinový olej vůbec bere a co obsahuje?
Ricinový olej je bezbarvý až světle žlutý a velmi hustý olej. Získáván je z rostliny, jež nese název skočec obecný, ricinovník nebo latinsky Ricinus communis. Skočec je nenáročná rostlina, dorůstající se do velikosti kolem 3 metrů. Často je pěstován jako okrasná rostlina, protože má ozdobné načervenalé listy a rudé střapaté květy. Samotný olej se za studena lisuje ze semen. Tímto postupem si zachová většinu svých prospěšných látek, jimiž jsou hlavně nenasycené mastné kyseliny. Největší zastoupení má kyselina ricinoolejová. Dále můžeme jmenovat například fytosteroly, minerály a vitamin E.
Na co lze ricinový olej používat?
Ricinový olej má přirozeně jen slabý či dokonce žádný zápach. Díky tomu ho mohou upotřebit i lidé, kteří nemají rádi produkty s jakoukoli vůní. Vzhledem k tomu, že ricinová semena obsahují velmi prudký jed, doporučuje se výhradně jeho vnější užití. Při přípravě ricinového oleje se samozřejmě většina jedovatých látek odstraňuje, ale přesto se pro konzumaci nedoporučuje. Způsobit nám může řadu trávicích obtíží, včetně průjmu. Na zevnějšek je však poměrně univerzální.
Jak ricinový olej používat?
- Vlasy a řasy – pokud aplikujeme ricinový olej na pokožku hlavy, podpoříme růst vlasů a vyživíme vlasové folikuly. Proti třepení konečků vetřeme olej do konců vlasů. To stejné platí u řas. Pravidelným nanášením můžeme dosáhnout hustších a kvalitnějších řas. Pozor jen, aby se olej nedostal do očí. V takovém případě vypláchněte důkladně čistou vodou.
- Pokožka těla a obličeje – tady má ricinový olej vliv především na hydrataci, výživu a regeneraci. Doporučuje se taktéž na jemné linky a vrásky. Podněcuje totiž syntézu kolagenu a elastanu. Kůže je díky tomu pružnější a pevnější.
- Kožní problémy, celulitida a strie – jelikož je ricinový olej antimykotický a hlavně antibakteriální, může být skvělým pomocníkem v boji proti akné. Zabraňuje jeho další tvorbě, podporuje hojení a obnovu zjizvené tkáně. Z důvodu silných regeneračních schopností je vhodný pro péči o strie či zmírnění výskytu celulitidy.
- Nehty – v případě použití ricinového oleje na nehty, můžeme předejít jejich lámavosti a zvýšit jejich pevnost.
- Vousy – muži mohou zajisté používat olej na všechny výše zmíněné části těla. Ovšem ti, co si pěstují vousy a dbají o ně, jistě rozhodně ocení pozitivní vliv na kvalitu a růst vousů.
Jak ricinový olej aplikovat?
V první řadě, je třeba mít při používání ricinového oleje (ale i jiných olejů) na mysli to, že žádný olej není sám o sobě hydratační. Mají pouze schopnost uzavírat žádoucí vlhkost v pokožce. Toho dosáhneme jenom tak, pokud budeme olej aplikovat na navlhčenou pokožku. Poté může být ricinový olej nápomocný v hydrataci a regeneraci pokožky celého těla a obličeje. Jelikož je ricinový olej velice hutný, nemusí se vstřebávat tak rychle. Jestliže je to někomu nepříjemné, je možné ho smíchávat s dalšími oleji, které nejsou tolik viskózní. Při aplikaci pak stačí jenom pár kapiček, ale množství záleží na daném jedinci. Pro zábaly vlasů se samozřejmě využívá většího množství, aby byly pokryty celé délky vlasů. Ricinový olej uplatníme také během masáží těla. Za těchto okolností je příjemné olej mírně nahřát. Tím docílíme i většího uvolnění svalů.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Woldohealth Ricinový olej je lisován za studena a v naší nabídce je v praktickém 100ml. balení s kapátkem.

Magnesium – jaká forma hořčíku je pro tělo nejvhodnější?
Magnesium, známé také pod českým názvem jako hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Účastní se více než stovky biochemických reakcí a reguluje přes tři sta různých enzymů. Magnesium, nebo-li hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Hořčík považujeme za jeden z nezbytných základních stavebních prvků organismu, jelikož se účastní několika biochemických procesů a reguluje přes tři sta různých enzymů. Významnou roli tak hraje při celé řadě tělesných reakcí, včetně svalových kontrakcí a nervových impulsů.

Fyzická či psychická únava, jak správně nakopnout organismus?
V první řadě je třeba poukázat na to, že únava není jenom jedna, ale můžeme ji pociťovat různě. Pokud budeme mluvit o té fyzické, tak ta má docela jednoduché signály, a vy ji tak pravděpodobně ihned poznáte. Může se projevit bolestí a ztuhlostí svalů, slabostí, úbytkem síly a energie, a v některých případech se může dostavit dokonce svalový třes a křeče. Psychickou únavu nemusíme tak snadno identifikovat, protože ne vždy si uvědomujeme, že i v této oblasti má člověk určité kapacity. Mentální práce je rozmanitá a náš mozek pracuje vlastně nepřetržitě. Často nám nezůstává ani žádný hmotný výsledek, který by byl ukazatelem toho, kolik jsme toho zvládli.

Resveratrol – přírodní antioxidant získaný z vína, který pomáhá!
Resveratrol je poměrně nedávno objevená látka, jejíž efekt na naše tělo není ještě zcela probádaný. Prozatím se ví, že je silným přírodním antioxidantem, který omezuje působení volných radikálů a tím pomáhá předcházet různým zdravotním onemocněním. Resveratrol patří do skupiny látek zvaných polyfenoly, o nichž se obecně ví, že v lidském organismu působí jako antioxidanty. Resveratrol byl objeven v bílé i modré vinné révě, a to jak v jadérkách, tak ve slupce. Nicméně v modrých odrůdách vinné révy byl zjištěn v daleko větším množství. Kromě toho se také nachází i v borůvkách, rybízu, arašídech nebo v rostlině nesoucí název křídlatka japonská, která bývá hojně využívána v tradiční východní medicíně.