Jaké má cordyceps schopnosti, koncentrace a jak ho vybrat?
Cordyceps sinensis (Housenice čínská) je houba, která je hojně využívána k podpoře lidského zdraví, a to již po tisíciletí. Blahodárný potenciál této houby totiž objevili už velice dávno v oblastech Asie, kde se stal vysoce ceněnou surovinou používanou v tradičních medicínách. Pochází z vysokohorských oblastí Číny a Nepálu a svým vzhledem připomíná housenku či larvu. A není divu, housenky jsou totiž jeho hostitelem.
Bioaktivní látky v cordycepsu
Veškeré schopnosti této houby vychází z širokého spektra bioaktivních sloučenin, jež ukrývá. Najdeme v něm určitě některé minerální látky a vitaminy – například hořčík, železo, fosfor a vápník, vitamin K, D a také jisté ze skupiny B. Mnohem zajímavější jsou ovšem další složky. Jsou to třeba nukleosidy (adenosin, kordycepin, cytosin), nukleotidy (adenosin 5-monofosfát), polysacharidy (manany, mananové polymery, glukany), aminokyseliny, enzymy, peptidy, polypeptidy, antioxidanty, mastné kyseliny nebo taktéž steroly.
Proč je cordyceps prospěšný?
Cordyceps je prospěšný hned z mnoha důvodů. Působí na fyzickou i psychickou stránku, harmonizuje, zlepšuje houževnatost, vytrvalost a vitalitu. Při pravidelné suplementaci můžete zpozorovat také příval zcela nové energie. Velice dobře funguje na podporu správné činnosti imunitního systému, kdy se pak tělo dokáže lépe bránit proti infekcím a různorodým patogenním mikroorganismům. Dále je příznivý pro kardiovaskulární systém, dýchací soustavu, ochranu buněk a regulaci cukrů a tuků v krvi. Zvyšuje dokonce odolnost proti stresu a může mít pozitivní vliv na plodnost a sexualitu.
V jaké formě cordyceps zvolit?
Tato medicinální houba je již natolik populární, že produktů, které ji obsahují, je opravdu velké množství a forem, ve které si ji můžete pořídit, je rovněž celá řada. Proto může být poněkud složité se v nabídce vyznat. Nicméně nejvyužívanější je prášek, extrakty a kapsle. Ty bývají většinou i nejúčinnější. Existují samozřejmě další varianty. Jsou to například různé čaje nebo tinktury. U čajů ovšem nemáte pod kontrolou, kolik bioaktivních látek se skutečně vylouhuje a následně vstřebá do těla. Tinktury jsou zase na bázi alkoholu, a to nevyhovuje každému.
Jak poznat kvalitu cordycepsu?
Pokud chcete opravdu kvalitní produkt, vždy se informujte přímo u výrobce, který zná výrobní proces a původ suroviny zcela jistě nejlépe. Napovědět by vám však měl také přímo obal produktu, na kterém by mělo být uvedeno, kolik cordycepsu je použito a taktéž poměr těch nejdůležitějších aktivních látek. V tomto případě se jedná především o polysacharidy. Ani v tomto případě ale neplatí, že čím více, tím lépe. Proto se rovněž podíváme na jeho jednotlivé koncentrace.
Jaké může mít cordyceps koncentrace?
Cordyceps se nejčastěji vyskytuje v koncentraci 30 a 50 % polysacharidů. Neměli byste ovšem ihned automaticky sahat po té vyšší, jelikož každá z nich je vhodná v jiné situaci. V případě, že chcete tuto medicinální houbu použít pro celkovou podporu organismu, zvýšení energie, zlepšení přirozených funkcí těla a plánujete dlouhodobou suplementaci, volte spíše 30 % koncentraci. Tam je totiž dostatečný prostor i pro další bioaktivní sloučeniny, které spolu s polysacharidy zajišťují širokospektrální účinnost. Jestliže je váš stav akutnější a nerovnováha výraznější, nasaďte nejdříve na kratší dobu 50 % koncentraci, jež rychleji nastartuje organismus.
Optimální dávkování
Doporučená denní dávka není oficiálně stanovena a může se lišit v závislosti na formě produktu. Nicméně nepřekračujte dávku, která je doporučena na daném produktu. Je možné začít nejprve s nižším množstvím, a pokud se nedostaví požadovaný efekt, dávku teprve pozvolna navyšovat. Výsledky mohou záviset také na vašem momentálním zdravotním stavu, tělesné konstituci a další faktorech. Cordyceps je vhodné užívat 5 dní v týdnu a 2 dny zcela vynechat.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Properties of Cordyceps Sinensis: A review – PMC [online]. [cit. 25. 07. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7104941/

Jaké jsou nejsilnější přírodní antioxidanty?
Antioxidanty jsou z hlediska dlouhodobého zdraví nezbytné. Plní totiž širokou škálu úkolů a jejich efekt na lidské tělo nelze ničím jiným nahradit. Bohužel si je ale dovedeme vytvořit jen v omezeném množství, které pro správné fungování nestačí. Navíc schopnost tvorby antioxidantů s rostoucím věkem klesá. Jsme proto na jejich získávání z potravy či z doplňků stravy závislí. Antioxidanty jsou látky, které bojují s volnými radikály a jejich vlivem na organismus. Abyste jejich funkci správně pochopili, je nutné si vysvětlit, co jsou vlastně zač volné radikály.

Jaké jsou role prebiotik ve stravě??
PREBIOTIKA nejsou ničím jiným než potravou pro probiotika. Aby mohly bakterie ve střevě plnit svoji funkci, potřebují vhodnou potravu. A tou je pro ně rozpustná rostlinná vláknina, odborně nazývaná prebiotická. Na rozdíl od vlákniny nerozpustné má schopnost v trávicím traktu absorbovat vodu, čímž zvyšuje objem potravy ve střevech a navozuje pocit nasycení. Současně napomáhá trávení a pravidelnému vyměšování.

Hovězí kolagen pouze na klouby?
Kolagen je naší důležitou součástí a nachází se napříč celým tělem. Jedná se o protein, který se v organismu za běžných okolností vytváří sám. Ovšem pouze do jistého věku se produkuje v dostatečné míře pro všechny potřeby. Jeho užívání je tak v určitých situacích prospěšné, a může tak přispět v prevenci proti budoucím obtížím. Druhů, jež si můžeme zvolit je ale více. Jedním z nich je hovězí, který se doporučuje především na klouby a další součásti pohybového aparátu. Existuje několik desítek typů kolagenu, z nichž je každý zastoupen v jiné míře. Za nejvýznamnější se ovšem považuje typ I, II, III, IV, a V. Ty totiž utváří převážnou většinu. Každý z nich bychom také našli na odlišných místech. Největší podíl připadá na typ I, jež zabírá přibližně 90 % veškerého přítomného kolagenu.