Jaké jsou nejsilnější přírodní antioxidanty?
Antioxidanty jsou z hlediska dlouhodobého zdraví nezbytné. Plní totiž širokou škálu úkolů a jejich efekt na lidské tělo nelze ničím jiným nahradit. Bohužel si je ale dovedeme vytvořit jen v omezeném množství, které pro správné fungování nestačí.
Navíc schopnost tvorby antioxidantů s rostoucím věkem klesá. Jsme proto na jejich získávání z potravy či z doplňků stravy závislí. Při jejich nedostatku tělo strádá, chřadne a rychleji stárne. Pokud tomu chcete zabránit, měli byste znát nejsilnější přírodní antioxidanty na světě! Jaké to jsou? Pojďme si je představit.
Co to jsou antioxidanty a jak s nimi souvisí volné radikály?
Antioxidanty jsou látky, které bojují s volnými radikály a jejich vlivem na organismus. Abyste jejich funkci správně pochopili, je nutné si vysvětlit, co jsou vlastně zač volné radikály.
Volné radikály jsou podstatě nestabilní a velmi reaktivní metabolity, které přirozeně vznikají v těle vlivem stárnutí, při metabolických procesech nebo při onemocněních. Jejich množství se také může navyšovat, pokud kouříte, pohybujete se ve znečistěném prostředí, nadměrně užíváte některé léky, špatně se stravujete a podobně. Zkraceně řečeno, volným radikálům prospívá nezdravý životní styl.
Problém spočívá v tom, že molekuly volných radikálů mají lichý počet elektronů, který se snaží vyvážit. V důsledku toho chybějící elektrony nahrazují elektrony z jiných molekul, čímž dochází k poškození buněk nebo dokonce struktury DNA. Celý proces můžete znát pod souhrnným názvem „oxidace“ nebo „oxidativní stres“. To může způsobit nejen rychlejší stárnutí pokožky, tkání a orgánů, ale třeba kornatění cév nebo jiná závažná civilizační onemocnění.
A jak antioxidanty proti volným radikálům bojují?
Velice jednoduše. Antioxidant volnému radikálu věnuje chybějí elektron, čímž buňky v těle chrání před poškozením, respektive odebráním elektronu. Některé antioxidanty navíc dovedou poškozené buňky opravit nebo posílit přirozenou obranyschopnost. Z toho vyplývá, že existuje více druhů antioxidantů a měli byste je mezi sebou kombinovat. Nikoli dlouhodobě užívat pouze jednu potravinu s obsahem antioxidantů nebo jeden určitý doplněk stravy.
Jaké jsou nejsilnější přírodní antioxidanty a kde je můžeme najít?
Existují dva typy antioxidantů – rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě. Oba v těle pracují trochu jinak, avšak jsou velice důležité. Pro maximální ochranu buněk před volnými radikály je proto nutné zajistit si příjem obou druhů antioxidantů.
Mezi nejvýznamnější antioxidanty patří:
- Resveratrol – resveratrol objeven byl v bílé a modré vinné révě, bobulovitých plodech, arašídech a některých rostlinách využívaných ve východní medicíně. Určité množství resveratrolu se nachází nejen v čerstvých plodech, ale dokonce i v červeném víně. Ne nadarmo se mu proto přezdívá pramen mládí. Jeho zásluhou dochází ke snížení krevního tlaku, zmírnění alergických reakcí a posílení imunitního systému. Někdy se dokonce využívá jako doplněk při kardiovaskulárních chorobách. Šťáv z hroznového vína je pak často využíváno v kosmetickém průmyslu.
- Vitamin C – jedná se o kyselinu askorbovou, která má na tělo blahodárný efekt. Naše tělo si vitamin C bohužel nedovede samo vytvořit, a tak je nesmírně důležité užívat jej ve formě ovoce nebo doplňků stravy. V období nemoci, sezóny chřipek nebo cévních potíží je navíc potřeba jeho množství navýšit. Kromě toho, že chrání buňky před oxidativním stresem, také přispívá k normální funkci imunitního systému, tvorbě kolagenu, zmírnění únavy a zlepšení stavu cév, dásní a kostí. Vitamin C se nachází v citrusových plodech, šípcích nebo brokolici. Významným zdrojem jsou i bobule zvané Acai berry, které mimo vitamin C obsahují širokou škálu dalších vitaminů, minerálů, a tedy i antioxidantů.
- Karotenoidy – velký antioxidační přínos pro lidské tělo představují tzv. karotenoidy. Potraviny, v nichž se nachází, poznáte velice snadno podle „šťavnatých“ a výrazných barev. Největší podíl karotenoidů najdete v mrkvi, dýni, vodním melounu, paprikách, pomerančích, špenátu, vajíčkách nebo kustovnici čínské. Právě kustovnice čínská neboli goji patří, díky svému blahodárnému složení plnému prospěšných aminokyselin, vitaminů a minerálů, k nejlepším superpotravinám na světě. Jejím užíváním dodáte tělu potřebné antioxidanty, čímž zpomalíte procesy stárnutí způsobené volnými radikály.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Jak přírodní cestou snížit krevní tlak?
Krevní tlak je tlak, který vlastně vyvíjí krev na stěny tepen, jimiž protéká. Závisí to na množství krve, kterou do krevního řečiště pumpuje srdce a také na odporu cévních stěn vůči samotnému průtoku. Při jeho měření se často dozvíme dvě různé hodnoty, jež bývají oddělené lomítkem. První z čísel poukazuje na tlak systolický. Jde o výši tlaku během kontrakce (stažení) srdce, kdy je krev vytlačena do krevního oběhu. Druhá hodnota, která bývá za lomítkem a je nižší, je tlak diastolický. Ten udává tlak v momentě, kdy je srdeční sval v klidové fázi. Tlak se měří v torrech. Ty mají jednotku značenou mmHg neboli tzv. milimetry rtuťového sloupce.

Prebiotika – z čeho jsou a jaké známe?
Prebiotika a probiotika jsou dva termíny, o nichž možná už něco víte. O druhém zmiňovaném – probiotikách neboli živých mikroorganismech přirozeně se vyskytujících v našich střevech, které jsou pro nás velmi prospěšné, se ale většinou hovoří více. Někteří se mohou chybně domnívat, že oba tyto názvy odkazují úplně na to samé, ale opak je pravdou. Co je společné, tak i prebiotika mají blahodárný vliv na náš mikrobiom. Prebiotika mají pro nás z výživového hlediska důležitý význam. Konkrétně jde o složky potravy, jež jsou pro nás nestravitelné. Jinak řečeno projdou vrchní částí našeho zažívacího traktu, bez toho, aby je organismus strávil.

Magtein neboli hořčík L-threonát – čím je tato forma výjimečná?
Hořčík je esenciální minerál, který, jak už nejspíš víte, hraje klíčovou roli v mnoha biologických procesech. Je nezbytný pro správné fungování svalů, nervů, metabolismu a podporuje zdraví kostí i srdce. Ovšem bylo objeveno již mnoho forem hořčíku, které se liší svou biologickou dostupností a taktéž svým potenciálem. Jednou z nejmodernějších a nejzajímavějších variant je tzv. hořčík L-threonát, také nazývaný jako Magtein