Jaké má lutein účinky?
Lutein je v těle nezastupitelnou látkou. Řadí se mezi karotenoidy a konkrétně patří mezi tzv. xanthofylní barviva. Tyto látky jsou hodně podobné karotenům, ale v jejich molekulární struktuře bychom našli navíc také atomy kyslíku. Lutein má svůj název odvozen z latinského „luteus“, což znamená žlutý. Proto se dá velice snadno odvodit, že jeho barvou je výrazná žlutá, ve vyšších koncentracích až žlutooranžová. Na co je ovšem dobrý a proč bychom ho měli suplementovat?
Jak působí lutein v našem těle?
Lutein je v první řadě velmi účinným antioxidantem, který efektivně chrání buňky před volnými radikály. Zcela přirozeně se vyskytuje v organismu, a to především v oku, kde se soustřeďuje zejména v sítnici a žluté skvrně. Z toho zcela jasně vyplývá, že je nesmírně důležitou látkou pro zdraví očí. Zabraňuje oxidačnímu poškození oka a jeho dostatečný příjem může zlepšit vidění či dokonce snížit riziko vzniku očních chorob, jako je například šedý zákal nebo makulární degenerace.
Má lutein kontraindikace nebo vedlejší účinky?
U luteinu nebyly prozatím zpozorovány žádné kontraindikace s léčivy či jinými doplňky stravy. Obdobně na tom jsou možné nežádoucí účinky, které zatím nejsou známy, jelikož je lutein organismem velmi dobře snášen. Proto je označován za bezpečnou látku k pravidelnému užívání. Nicméně přípravky s obsahem luteinu by se neměly podávat dětem do 3 let a těhotným a kojícím ženám.
Kde je nejvíce luteinu?
Tělo sice lutein potřebuje, ale samo si ho pro své potřeby vytvořit neumí. Avšak nachází se v různorodých potravinách, které jsou často součástí jídelníčku. My ho tedy buďto dostatečně přijímáme ze stravy nebo můžeme zvolit kvalitní doplněk stravy. Je však důležité zmínit, že je lutein produkován pouze rostlinami. Občas ho můžeme rozpoznat v plodech či květech rostlin podle jeho barvy. Ve větším množství se nalézá v listové zelenině, měsíčku lékařském, pampelišce a kukuřici. V malé míře se rovněž objevuje v mase či vaječném žloutku, a to díky tomu, že ho zvířata přijímají ve své stravě.
Kdy a kolik luteinu užívat?
Lutein můžete užívat kdykoliv a dlouhodobě. Dobře poslouží také pakliže se potýkáte s jakoukoliv oční chorobou nebo po operaci očí. Pokud se rozhodnete k užívání z preventivního hlediska, postačí denní dávka 6-8 mg. V případě onemocnění nebo po zákroku je vhodné tuto dávku navýšit. Napomůže tak zlepšit zdraví očí, následnou rekonvalescenci, a bonusem navíc bude jeho přínos pro pokožku nebo dokonce kardiovaskulární systém.
S čím je vhodné lutein kombinovat?
Často si můžete při hledání produktu s luteinem povšimnout, že se s oblibou kombinuje s tzv. zeaxanthinem. Stejně jakožto lutein patří mezi xanthofylní barviva, je rovněž vysoce funkčním antioxidantem a spolu dohromady fungují jako oční filtr, čímž ochraňují sítnici oka. Zeaxanthin je obsažen v různých druzích ovoce, zeleniny, dalších rostlinách a vaječném žloutku. Případně je efektivní také kombinování luteinu s borůvkovým extraktem nebo vitaminem A.
Jak správně pečovat o zrak?
Pokud se rozhodnete začít užívat lutein, abyste z jakéhokoliv důvodu podpořili zdraví vašeho zraku, děláte jen dobře. Ovšem je třeba myslet na to, že jestliže se o svoje zdraví a oči nebudete náležitě starat, žádný doplněk stravy vás nespasí. Je tudíž potřeba v první řadě myslet na dostatečný příjem všech živin, minerálů, stopových prvků a vitaminů. Důležité je udržovat si zdravou váhu, mít dostatek pohybu a hlídat si krevní tlak a cholesterol. Oči byste neměli přetěžovat a měli byste jim dopřát náležitý odpočinek.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Lutein and Zeaxanthin Isomers in Eye Health and Disease - PMC [online]. [cit. 14. 08. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5611842/

Zelený čaj, proč je dobré ho užívat ??
Legendami opředený zelený čaj je považován za jeden z nejznámějších a možná i nejstarších nápojů na světě. Nejvíce oblíbený je na kontinentu Asie konkrétně v Japonsku, Číně a Koreji, což jsou zároveň jeho největší producenti. Zelený čaj se získává se z čajovníku čínského, stejně jako čaj černý. Od něj se ale liší způsobem zpracování a také obsahem aktivních látek. Zelený čaj si dokonce vysloužil pověst užitečného pomocníka při hubnutí. Z čajovníku čínského se tedy pro účely přípravy lahodného čaje sbírají pouze listy. Od černého čaje se liší způsobem zpracování, kdy listy neprochází tzv. fermentací. Díky tomu si uchovávají větší množství aktivních látek.

Jaké přípravky zvolit pro šetrnější úklid?
Úklid sice není oblíbenou činností, zato poměrně častou. Existuje i celá spousta přípravků, jež pro tuto činnost můžete využít, většina z nich ovšem není ani trochu šetrná. Jestliže jste se rozhodli vyměnit vaše stávající produkty za něco ekologičtějšího, možná hned v úvodu zjistíte, že nebudete potřebovat desítky přípravků, ale postačí vám pro začátek pár základních, které vás opravdu finančně nezruinují, a navíc s nimi dáte do pořádku celé bydlení od koupelny až po kuchyň.

Tipy na vánoční dárky pro zdraví
Často se stává, že zvolíme dárek, který zůstane nevyužitý a my jsme do jeho nákupu vložili zbytečné úsilí a peníze. Darování doplňků stravy je však skvělé hned z několika důvodů. Zdraví je za prvé nejcennějším darem. Užívání vitaminů, minerálů a bylin může podpořit fyzickou schránku i psychiku