Zelený čaj, proč je dobré ho užívat ??

Legendami opředený zelený čaj je považován za jeden z nejznámějších a možná i nejstarších nápojů na světě. Nejvíce oblíbený je na kontinentu Asie konkrétně v Japonsku, Číně a Koreji, což jsou zároveň jeho největší producenti. Zelený čaj se získává se z čajovníku čínského, stejně jako čaj černý. Od něj se ale liší způsobem zpracování a také obsahem aktivních látek. Zelený čaj si dokonce vysloužil pověst užitečného pomocníka při hubnutí. Umí toho však ještě mnohem víc. A právě na jeho obsažené látky se podíváme v dnešním článku.

Čajovník čínský – jak vypadá, kde roste a jak se z něj vyrábí zelený čaj??


Původní domovinou čajovníku čínského (camellia sinensis) je jihovýchodní Asie. V současné době se ale pěstuje na plantážích i v jiných koutech světa, což zapříčinilo vznik rozmanitých odrůd a hybridů. Setkat se tak lze se zeleným čajem různých vůní a chutí. Pro stálezelený keř čajovníku čínského však zůstávají typické krátké stonky, světlé květy a listy s drobnými chloupky na spodní straně.

 

K objevení jeho působení na lidské tělo došlo podle legendy čirou náhodou, a to tak, že čínskému císaři Šen-nungovi spadlo při ohřívání vody do kotlíku několik listů čajovníku. Po vypití nápoje se mu do těla vlila vlna energie a vitality. Začal si proto čaj připravovat pravidelně a po jeho vzoru tak činili i ostatní.

 

čajovníku čínského se tedy pro účely přípravy lahodného čaje sbírají pouze listy. Od černého čaje se liší způsobem zpracování, kdy listy neprochází tzv. fermentací. Díky tomu si uchovávají větší množství aktivních látek.

 

Jaké jsou látky obsažené v zeleném čaji??


Zelený čaj se ve východní medicíně využívá již po staletí pro svůj vliv na kognitivní funce a jeho antioxidační efekt, který je velice přínosný v boji proti volným radikálům. Výhody užívání zeleného čaje prokázaly také mnohé studie, které v zeleném čaji potvrdily vysoký obsah flavonoidů neboli rostlinných sloučenin s antioxidačními schopnostmi.

 

Antioxidanty jsou pro lidské tělo důležité především z toho důvodu, že jej zbavují volných radikálů, které se v něm hromadí působením špatného ovzduší, nevhodné stravy, konzumací alkoholu nebo vlivem stresu. Mezi další antioxidanty, které byly v zeleném čaji nalezeny, patří vitamin C, saponiny a tzv. epigalokatechin galát neboli EGCG zkráceně katechin.

 

 

EGCG řadíme mezi nejdůležitěší aktivní látku zeleného čaje a dle jeho obsahu se dá posoudit kvalita.

 

Katechin je v zeleném čaji hojně zastoupen a společně s kofeinem se podílí na povzbuzujícím efektu zeleného čaje. Obsažený kofein, který se ve spojitosti s čajem nazývá pouze jako tein, je přitom pro těle vhodnější než ten obsažený v kávě. Jeho nástup je totiž pozvolnější a vydrží delší dobu, pro tělo je tedy lépe využitelný.

Zelený čaj dále obsahuje široké zastoupení minerálních látek především vápník, zinek, měď, železo a draslík, pak také vitaminy ze skupiny B, vitamin E, třísloviny a aminokyselinu zvanou L-theanin.

 

Jak zelený čaj působí na lidské tělo??


Díky bohatému obsahu kofeinu a EGCG zelený čaj urychluje metabolismus a tím podporuje spalovat tuky. Zároveň přitom odstraňuje únavu, podporuje kognitivní funkce (míru soustředění a pamět). Tím však výčet působení zeleného čaje nekončí.

Jako silný přírodní antioxidant očišťuje tělo od toxinů, přispívá k normalizaci hladiny cukru a cholesterolu v krvi a podporuje kardiovaskulární systém. Zásluhou obsažených vitaminů a minerálů působí i na imunitní systém.

 

Zelený čaj přispívá k:

 • Duševní stav a výkon
 • Antioxidant
 • Pružnost cév
 • Normální hladina cholesterolu v krvi
 • Normální činnost srdce, cévního systému
 • Koncentrace - učení
 • Normální hladina glukózy v krvi
 • Kognitivní funkce - antioxidant
 • Normální stav zraku - antioxidant
 • Normální střevní mikroflóra
 • Normální funkce střevního traktu
 • Normální funkce prostaty - antioxidant
 • Normální stav pokožky - antioxidant
 • Kontrola tělesné hmotnosti/Metabolismus lipidů
 • Zdraví žen - antioxidant

 

Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:

 

 

 

Pro ty, kteří si nemají čas připravovat klasický zelený čaj je vhodná forma kapslí. Vito Life Zelený čaj obsahuje 370 mg v jedné kapsli a poslouží rychlejšímu a pohodlnějšímu užívání.

Blog

Vitamin D3 a K2 – proč je užívat současně?

Vitamin D3 a vitamin K2 patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, které jsou zodpovědné za celou řadu procesů v lidském těle. Uvádí se, že se účastní více jak 200 dějů, jež ovlivňují správné fungování imunitního, kardiovaskulárního a pohybového systému. Z toho lze snadno odvodit, jak moc jsou pro náš organismus důležité a proč bychom se na jejich příjem měli zaměřit. Pojďme se tedy podívat, kde vitamin d3 a vitamin k2 najít a k čemu jsou dobré.

21.01.2021


Kotvičník zemní a obsah saponinu nebo protodioscinu, na co se zaměřit?

Kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris patří celosvětově mezi jednu z nejvíce užívaných bylin. Již v dávných dobách ho užívali staří Řekové a dávní čínští léčitelé k posílení imunitního systému, nastartování libida a zmírnění ledvinových potíží. A právě pro svůj skvělý efekt je kotvičník zemní užíván muži a ženami po celém světě i v dnešní době. Na trhu je však k dostání tolik kotvičníků, že běžnému uživateli může dělat potíže se v tak širokém sortimentu vyznat. Nemluvě o komplikovanosti vybrat ten opravdu kvalitní kotvičník/tribulus. Někdy se výrobci u kotvičníku zemního chlubí vysokým obsahem saponinů, jindy zase protodioscinu. Co je tedy lepší?

12.01.2021


Zelený čaj, proč je dobré ho užívat ??

Legendami opředený zelený čaj je považován za jeden z nejznámějších a možná i nejstarších nápojů na světě. Nejvíce oblíbený je na kontinentu Asie konkrétně v Japonsku, Číně a Koreji, což jsou zároveň jeho největší producenti. Zelený čaj se získává se z čajovníku čínského, stejně jako čaj černý. Od něj se ale liší způsobem zpracování a také obsahem aktivních látek. Zelený čaj si dokonce vysloužil pověst užitečného pomocníka při hubnutí.

22.12.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím