Jaké přípravky zvolit pro šetrnější úklid?
Úklid sice není oblíbenou činností, zato poměrně častou. Existuje i celá spousta přípravků, jež pro tuto činnost můžete využít, většina z nich ovšem není ani trochu šetrná. Jestliže jste se rozhodli vyměnit vaše stávající produkty za něco ekologičtějšího, možná hned v úvodu zjistíte, že nebudete potřebovat desítky přípravků, ale postačí vám pro začátek pár základních, které vás opravdu finančně nezruinují, a navíc s nimi dáte do pořádku celé bydlení od koupelny až po kuchyň. Rádi byste tedy věděli, po čem sáhnout a jak všechno co nejlépe využít? Tak čtěte dále.
Proč ekologičtější přípravky vůbec používat?
Běžné produkty, s nimiž se denně setkáváte, jsou často plné škodlivých a dráždivých látek, které v mnohých ohledech zatěžují životní prostředí, aniž byste o tom věděli. Jsou ovšem škodlivé i přímo pro vás samotné. Nejen že je používáte pravidelně, a látky v nich obsažené na vás působí velmi často, ale zároveň mohou tyto složky vyvolávat alergické a další nežádoucí reakce a zdravotní obtíže. Proto, abyste pořídili ekologické přípravky, však nemusíte ani do specializovaných obchodů, postačí vám totiž pouze jedlá soda, bílý ocet, kyselina citronová a peroxid, jež v dnešní době seženete téměř všude.
Jedlá soda
Jedlá soda či soda bikarbona je látka, kterou možná používáte při pečení pro nakypření vašich moučníků. Jedná se o bílý prášek, jenž je ale mnohem všestrannější. Za prvé je skvělým pomocníkem, který dobře poslouží jako pohlcovač všemožných pachů – ať už z lednice nebo skříně. Stačí pouze nasypat do menší misky a dát tam, kde je zrovna potřeba. Sodu můžete jednoduše smíchat také s vodou, tak aby vznikla hustá pasta. Tu pak naneste na sporák, troubu, zanesené hrnce a pánve nebo jiné mastné povrchy. Necháte chvíli působit, setřete a následně opláchnete vodou. Nasypat potřebné množství můžete dokonce do odpadu, přidáte ocet, a nakonec prolijete horkou vodou.
Bílý ocet
Bílý ocet je na rozdíl od toho klasického koncentrovanější, obsahuje totiž 10% kyseliny octové, a navíc není ani dobarvovaný karamelem. Sloužit může jako efektivní dezinfekční prostředek, který využijete při čištění vany, sprchového koutu, umyvadla i ostatních povrchů. Pokud si z bílého octa vytvoříte roztok, můžete ho uplatnit téměř kdekoliv ve vaší domácnosti. Lze s ním pak vyleštit rovněž zrcadla a jiné skleněné povrchy. Pokud přidáte malé množství do myčky, i nádobí získá větší lesk. S jeho pomocí odstraníte také vodní kámen, na který ho buď pouze nastříkáte nebo namočíte do octa hadřík, přiložíte ho na inkriminované místo a necháte účinkovat. Poté opláchnete.
Kyselina citronová
Kyselina citronová je krystalický prášek, který si poradí s vodním kamenem a nečistotami. Je vhodná pro čištění různých domácích spotřebičů, jako je rychlovarná konvice, kávovar, myčka nebo pračka. Rozmíchejte polévkovou lžíci kyseliny citronové v litru vody a tuto směs pak nalijte do konvice nebo nádobky na vodu u kávovaru a zapněte běžným způsobem. V případě pračky a myčky nasypejte místo klasického prostředku do zásobníku a spusťte na prázdno. Zbavíte se tak usazenin, vodního kamenu i eventuálního zápachu.
Peroxid vodíku
Peroxid funguje především dezinfekčně a může být použit na různé typy povrchů a rozličné předměty v domácnosti. Efektivně odstraňuje bakterie a plísně. Stačí ho v poměru 1:1 smíchat s vodou, nalít nejlépe do rozprašovače a následně nastříkat třeba na toaletu či na místa, kde se vyskytuje plíseň, nechat působit 10 minut a opatrně otřít vlhkým hadříkem. Dle průzkumu se dá dokonce přidávat do praní při nízkých teplotách, aby podpořil eliminaci mikroorganismů. Hodí se taktéž na odstraňování skvrn z bílého prádla. Aplikujte 3% peroxid vodíku na skvrnu a po několika minutách vyperte obvyklým způsobem. Vybělit s ním můžete i zažloutlé spáry mezi dlaždicemi či vydezinfikovat houbičky, hadry, prkénka nebo celou ledničku.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8746306/

MCT olej a jeho využití v kuchyni?
MCT je olej, který získává stále více na popularitě. Slouží totiž jako zdravý zdroj prospěšných tuků a lze jím nahradit obyčejné rostlinné tuky běžně používané při vaření. MCT olej vás zároveň dokáže překvapit celou řadou blahodárných vlastností, díky kterým se vám bude lépe zdolávat fyzická námaha nebo hubnout. Pokud o MCT oleji slyšíte poprvé, možná vás překvapí, že se jedná o složené mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci, které jsou přirozeně obsaženy například v kokosovém nebo palmovém oleji. Na rozdíl od nich je ale MCT olej plný jen těch mastných kyselin, které jsou pro tělo přínosné. Konkrétně jsou tvořeny řetězci, které mají mezi 6–12 uhlíky, takže v porovnání s mastnými kyselinami s dlouhým řetězcem se mnohem lépe vstřebávají, mohou být využity jako přímé zdroje energie a snadněji pronikají do buněčné membrány, čímž nevyžadují žádné speciální enzymy ke svému štěpení a nezatěžují tak tělo.

DMSO (Dimethylsulfoxid) použití a působení??
Dimethylsulfoxid známý také pod zkratkou DMSO je přírodní organická sloučenina síry získávána ze dřeva. Příběh DMSO započal na přelomu 19 století v Německu, kdy bylo DMSO objeveno shodou náhod v dřevařském průmyslu, jako vedlejší produkt při výrobě papíru. DMSO by se dalo označit také jako přírodní rozpouštědlo, ovšem s blahodárným vlivem na celkový organismus.

Betaglukany a jejich vliv na organismus
Betaglukany jsou polysacharidy, které se přirozeně vyskytují v buněčných stěnách některých organismů. Našli bychom je třeba v houbách, sinicích, kvasinkách, jistých rostlinách a v určitých druzích bakterií. Jsou tvořeny řetězci molekul glukózy, které jsou spojeny glykosidovými vazbami.