Jaký vliv má koenzym Q10 na zdraví?
Koenzym Q10 je látka, která je svým složením a strukturou dosti podobná vitaminům. Z tohoto důvodu se proto často označuje jako vitamin Q. Setkat se však můžete i s dalšími názvy, jako je například CoQ10 nebo je pak pojmenován konkrétněji dle svých forem. Koenzym má v organismu hned několik důležitých funkcí, a pokud ho není pro potřeby těla dostatek, může se to projevit jak na zdraví, tak i třeba na stavu pokožky. Více se o něm dozvíte v dnešním článku.
Jak se koenzym Q10 vytváří?
Koenzym Q10 se zcela přirozeně nachází ve všech buňkách. Tělo si ho dokáže dokonce samo vytvářet. V mladém věku a plném zdraví ho má tělo povětšinou dostatek. Ovšem s přibývajícím věkem se schopnost produkce snižuje. Stejně tak ho ubývá následkem mnoha jiných faktorů. Na vinně může být stres, kouření, vysoká fyzická zátěž nebo nevyvážená strava a léčiva na snižování cholesterolu (statiny). Co se týče výroby samotné suroviny do doplňků stravy, existují dvě možnosti. První je za pomoci přirozené biotechnologie – fermentace, s využitím bakterií či kvasinek. Ve druhém případě se jedná o syntetickou výrobu, kdy vzniká z trimetoxytoluenu a izoprenových jednotek z tabákových listů.
Proč je koenzym Q10 důležitý a jaké má účinky?
Tento koenzym je pro naše tělo velice zásadní látkou, katalyzátorem, a navíc součástí veškerých buněk. Je potřebný pro přeměnu energie z potravy na takovou, kterou dokáže organismus využít. Dále je také nápomocný při odbourávání volných radikálů, je tedy nepostradatelným antioxidantem a složkou v boji proti stárnutí. Hraje zásadní roli ve správném fungování srdce, mozku a cév a udržuje naši tělesnou schránku i psychiku v kondici. Význam má dokonce pro imunitu, zdraví dásní nebo je spojován i s podporou plodnosti.
Objevují se při užívání vedlejší účinky?
Nežádoucí účinky jsou v případě koenzymu Q10 poměrně vzácné. Zřídka se můžete setkat třeba se zažívacími obtížemi a nevolnostmi nebo bolestmi hlavy. Pozor byste si ovšem měli dát na interakci s určitými léčivy. Při souběžném užívání Q10 s antikoagulanty (léky na ředění krve), inzulínem či chemoterapeutiky, může docházet ke snížení účinnosti uvedených léčiv. V takovém případě je vhodné se poradit nejdříve s ošetřujícím lékařem.
Dá se koenzym Q10 získat ze stravy?
Tato látka je přítomna v rozmanitých potravinách, a my ji tak přijímáme v podstatě zcela běžně. Je hojně obsažena v produktech živočišných. Nejvíce je zastoupena například ve vnitřnostech (především srdce, játra, ledviny), hovězím mase a tučnějších rybách. Z rostlinné sféry můžeme jmenovat špenát, ořechy, semínka, sójové boby a arašídy. Důležité je také pamatovat na to, že je lepší přijímat koenzym Q10 společně s tuky, jelikož se jedná o látku, která je rozpustná právě v tucích.
Jaké formy koenzymu Q10 existují?
Můžete se setkat se dvěma formami, s oxidovaným ubichinonem (ubiquinonem) a jeho redukovanou verzí ubichinolem (ubiquinolem). Pokud se rozhodnete suplementovat jakýchkoliv z nich, rozhodně podpoříte své tělo. Avšak je často uváděno, že má ubichinol lepší biologickou dostupnost. V takové formě je totiž už v podobě, která se v organismu skutečně využívá. Ubichinon se musí na jeho redukovanou variantu nejdříve přeměnit, a přitom může docházet k určitým ztrátám. Nicméně rozdíl pocítíte i na ceně.
Jak a kdy užívat koenzym Q10?
V první řadě je třeba mít na paměti, že aby doplněk stravy s koenzymem Q10 skutečně fungoval, je potřeba ho užívat dlouhodoběji a v dostatečně vysoké dávce. Suplementovat ho můžete buďto společně s jídlem, kde jsou obsaženy také tuky, nebo sáhněte rovnou po doplňku, jež současně s koenzymem obsahuje taktéž slunečnicový, olivový či jiný olej. Tak si zajistíte jeho náležitou vstřebatelnost. Doporučená denní dávka je přibližně 30–100 mg za den.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Role of Coenzyme Q10 in Health and Disease: An Update on the Last 10 Years (2010–2020) - PMC [online]. [cit. 04. 09. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8389239/

Kotvičník a jeho kombinace se zinkem a selenem??
Kotvičník zemní (Tribulus Terrestris), dnes v doplňcích stravy už velmi rozšířený a populární, blahodárný a efektivní pro mnoho stránek lidského organismu. Je oblíbený například kvůli prospěšnému dopadu na soustavu reprodukční, dýchací, močovou, imunitní a další systémy. Přezdívá se mu dokonce rostlinná viagra, jelikož zvyšuje libido mužů, ale také žen a svůj vliv má i na tvorbu a rovnováhu hormonů. Za toto všechno vděčí kotvičník zemní svým obsahovým látkám. Ze zinku a selenu, ale můžeme získat ještě další přínosy jako bonus, a to zejména v podobě krásné a zdravé pokožky, vlasů a nehtů, protože oba tyto prvky jsou pro jejich normální stav nepostradatelné. Selen je navíc důležitý také ke správné činnosti štítné žlázy a zinek třeba napomáhá metabolismu kyselin, sacharidů, makroživin a dokonce vitaminu A. Selen ani zinek si naše tělo samo nevytváří, a tak je nutné jich přijímat dostatek z potravin nebo právě sáhnout po doplňku stravy.

Acerola jako přírodní zdroj vitaminu C?
Acerola, někdy nazývána jako barbadoská třešeň, obsahuje základní živiny jako jsou sacharidy, bílkoviny nebo vláknina, ale za povšimnutí stojí především množství vitaminu C, které se v plodech nachází. Často se setkáme s tím, že jsou pro příjem vitaminu C doporučovány zejména citrusy – pomeranče, citrony či grepy. Co se týče samotné aceroly, tak z,ralé plody mají přibližně 4,5 % vitaminu C, což je asi 30x více než u pomerančů.

Zinek a jeho význam v organismu?
Zinek je minerální látkou, kterou známe asi všichni. Jeho velmi důležitá role v organismu je nevyvratitelná, protože se účastní více než 300 biochemických reakcí. Zinek je přítomný v každé buňce našeho těla a je významný již při samotném vývoji jedince. Potřebný je třeba i pro pokožku, reprodukční systém nebo imunitu. To ale zdaleka není vše. Naše tělo v sobě má přibližně 2-3 gramy zinku. Ve srovnání třeba s hořčíkem je to pouze stopové množství, ale to neubírá ani kousek na jeho významu. Stejně jako ostatní minerální látky, se zinek v těle nesyntetizuje (nevytváří) přirozeně. Z tohoto důvodu je dobré, přijímat stravu bohatou na tento prvek.