Kotvičník a jeho kombinace se zinkem a selenem??
Kotvičník zemní (Tribulus Terrestris), je dnes v doplňcích stravy už velmi rozšířený a populární, blahodárný a efektivní pro mnoho stránek lidského organismu. Je oblíbený například kvůli prospěšnému dopadu na soustavu reprodukční, dýchací, močovou, imunitní a další systémy. Přezdívá se mu dokonce rostlinná viagra, jelikož zvyšuje libido mužů, ale také žen a svůj vliv má i na tvorbu a rovnováhu hormonů. Za toto všechno vděčí kotvičník zemní svým obsahovým látkám. Ale všechny jeho vlastnosti můžeme ještě podpořit. A to společným užíváním s minerály jako je zinek a selen. Jak se navzájem ovlivňují a proč je taková kombinace vlastně příznivá? To bude tématem dnešního článku.
Co umí kotvičník zemní sám o sobě?
Kotvičník je vyhledávaný především pro jedinečný význam na sexualitu, zvyšování testosteronu a celkové povzbuzení organismu. Je využívaný také sportovci, a to ke zlepšení výkonnosti a vytrvalosti. Ženy zase ocení jeho podporu při hormonální nerovnováze a v období menopauzy, kdy zmírňuje její nepříjemné průvodní příznaky. To však nejsou jediná pozitiva kotvičníku zemního. Rovněž si dokáže poradit se správnou funkcí močového ústrojí, kardiovaskulárního systému, nervové a dýchací soustavy a kladný dopad má též na obranyschopnost či hladinu cholesterolu v krvi. Kotvičník má tudíž vliv jak na fyzickou, tak psychickou vitalitu. Za všechno je zodpovědný mix aktivních látek, jež jsou v něm bohatě obsaženy. Nejcennějšími jsou steroidní saponiny (protodioscin, prototribestin, tribestin, dioscin, diosgenin), dále můžeme jmenovat flavonoidy, glykosidy, alkaloidy, třísloviny a vitaminy (hlavně vitamin C).
Pozitivní synergie kotvičníku, zinku a selenu
Jako první je asi vhodné zmínit tu oblast, kvůli níž je kotvičník tak hojně používaný. Jedná se o reprodukční systém, hormony a libido. Jak již bylo výše poznamenáno kotvičník je užitečný pro lepší rovnováhu hormonů a je schopen zvyšovat hladinu testosteronu. To se děje díky stimulaci lutropinu (luteinizační hormon), který povzbuzuje tvorbu pohlavních hormonů – u mužů testosteronu, u žen estrogenu a progesteronu. Selen je zase nezbytný u spermatogeneze, tedy tvorby, kvality i pohyblivosti spermií, dále u normální funkce vaječníků a ovulace a celkového zdraví pohlavních orgánů. Zinek má obdobnou vlastnost jako selen, ale ještě je kromě toho odpovědný za to, aby se hladina v případě testosteronu udržela vyrovnaná. Proto jsou pospolu skvělým triem při podpoře plodnosti a sexuality u obou pohlaví.
Dalším společným aspektem je jejich význam na fyzickou zdatnost a svaly. Kotvičník zemní zvyšuje sílu a je přínosný pro budování svalové hmoty. Stejně na tom je i zinek, jenž ovlivňuje růst a dělení buněk a k tomu se selenem přispívá ke správné činnosti svalstva a následné regeneraci. Za zmínku ale jistě stojí také obranyschopnost, která by bez těchto minerálů nepracovala tak jak má a kotvičník má schopnost imunitní systém ještě posílit. Závěrem lze ještě vyzdvihnout antioxidační aktivitu zinku a selenu, jež v kombinaci s flavonoidy v kotvičníku stojí za ochranou buněk proti toxinům.
A co ze zinku a selenu ještě navíc vytěžíme?
Ze zinku a selenu, ale můžeme získat ještě další přínosy jako bonus, a to zejména v podobě krásné a zdravé pokožky, vlasů a nehtů, protože oba tyto prvky jsou pro jejich normální stav nepostradatelné. Selen je navíc důležitý také ke správné činnosti štítné žlázy a zinek třeba napomáhá metabolismu sacharidů, makroživin a dokonce vitaminu A. Selen ani zinek si naše tělo samo nevytváří, a tak je nutné jich přijímat dostatek z potravin nebo právě sáhnout po doplňku stravy.
Co je potřeba mít taktéž na paměti, že pro ten nejlepší výsledek se nestačí zaměřit pouze na to co v daném produktu je dohromady s kotvičníkem zemním, ale hlídejte si i deklarované množství saponinů (alespoň 90 %) či přímo jednoho konkrétního, jímž je protodioscin (ideálně 60 %). Ty jsou totiž pro kvalitu kotvičníku a následný efekt nejdůležitější a jedině pak ho může zinek se selenem náležitě podpořit a navýšit jeho blahodárné vlivy.
Co všechno Kotvičník zemní umí:
- Pohlavní orgány a hormonální aktivitu
- Normální funkci močové soustavy
- Činnost kardiovaskulárního systému
- Normální stav pokožky
- Tělový a svalový tonus (napětí)
Co všechno Selen podporuje:
- Přispívá k normální spermatogenezi
- Přispívá k udržení normálního stavu vlasů
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Přispívá k normální činnosti štítné žlázy
- Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
- Přispívá k udržení normálního stavu nehtů
Zinek v těle podporuje:
- Přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů
- Přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím
- Přispívá k normální syntéze DNA
- Přispívá k normální plodnosti a reprodukci
- Přispívá k normálnímu metabolismu makroživin, mastných kyselin, vitaminu A
- Přispívá k normální syntéze bílkovin
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky
- Přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi
- Přispívá k udržení normálního stavu zraku
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
- Podílí se na procesu dělení buněk
- Přispívá k normálnímu metabolismu kyselin a zásad
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Exclusive Kotvičník zemní s deklarovaným podílem 90% steroidních saponinů s přidaným zinkem v chelatové vazbě a selenem v patentované formě Lalmin, která zajišťuje vysokou biologickou dostupnost.

Co je quercetin a co umí?
Quercetin nebo taktéž kvercetin, je látka, jež se řadí mezi antioxidanty, u nichž se již nějakou dobu ví, že jsou velmi prospěšné pro zdraví. Je nicméně docela možné, že jste o quercetinu ještě doposud vůbec neslyšeli. Je to ovšem přírodní složka, která je spojována s hned několika pozitivními vlivy na lidský organismus, a pravděpodobně ji dokonce do těla v jistých dávkách dodáváte pravidelně

Jarní detox, zkuste mladý ječmen
Zelený nebo mladý ječmen (Hordeum Vulgare) je ve své podstatě nezralým ječmenem setým. Je to samoopylovací jednoletá obilovina patřící mezi travnaté rostliny. Dříve zřejmě přirozeně rostl především na asijském kontinentu a v Africe. V současnosti se pěstuje na mnohých jiných místech. Ten opravdu kvalitní pochází třeba z Nového Zélandu, Austrálie nebo amerického Utahu, kde má optimální podmínky pro svůj růst – výživnou půdu, čisté ovzduší a dostatečný sluneční svit. V zeleném ječmeni se nachází skutečně velké množství výživných a jiných látek, jejichž koncentrace je zásadně vyšší než u běžných potravin. V první řadě obsahuje chlorofyl, a to ve velice dobře vstřebatelné formě. Dále je v něm přibližně 12 minerálních a stopových prvků, včetně vápníku, železa, hořčíku, fosforu, mědi a zinku. Vápníku má dokonce více než třeba mléko a železa několikanásobně než špenát. Z vitaminu je zastoupeno asi 13 druhů, kupříkladu vitamin C, A, E, K a vitaminy ze skupiny B.

Proč užívat B-komplex před létem?
Termínem B-komplex se označují všechny vitaminy skupiny B. Existuje jich celkem osm a každý z nich má specifický přínos pro lidský organismus. Proto se nedoporučuje užívat je jednotlivě, ale právě ve formě B-komplexu. Jelikož se navíc jedná o vitaminy, které se váží na vodu, nejsou v našem těle skladovány a postupně je vylučujeme močí. Důležité tedy je, získávat je pravidelně z potravy či doplňků stravy s obsahem vitaminu B.