Vitamin K2 – podceňovaný vitamin s velkým významem. Proč byste ho měli užívat?
Vitamin K2 je nejvíce veřejností podceňovaný vitamin. Přitom jde o jeden z nejdůležitějších vitaminů, který udržuje naše kosti a klouby silné. Podle statistik jeho nedostatkem trpí většina západní populace, za což může nejen nízká informovanost, ale také nedostatek vitaminu K2 v naší stravě. A právě proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak vitamin K2 tělu dodat a proč byste ho rozhodně neměli podceňovat.
Co je vitamin K2 a kde se vzal?
Protože se o vitaminu K2 ještě do nedávné doby příliš nemluvilo, může některým lidem připadat zvláštní, kde se tak náhle vitamin K2 vzal. Vysvětlení je jednoduché – o vitaminu K2 se dlouho nevědělo, respektive od roku 1930 byl znám vitamin K a to, že má více forem. Teprve až v roce 1975 bylo zjištěno, jak moc velkou roli může hrát v prevenci řídnutí kostní tkáně. Nejedná se tedy o žádný marketingový tah, výmysl nebo uměle (synteticky) vytvořenou látky.
Vitamin K2 je čistě přírodní a biologicky aktivní forma vitaminu K rozpustného v tucích. V menší míře ho dokonce vytvářejí bakterie, které přirozeně osidlují naše tenké střevo. Jejich schopnost přeměňovat méně efektivní formu K1 na prospěšnější K2 je ale omezená a bohužel pro zachování dostatečné hladiny vitaminu K2 v těle nestačí. Je proto nutné zajistit organismu příjem tohoto vitaminu z potravy nebo prostřednictvím doplňků stravy s obsahem vitaminu K2.
Jaké formy vitaminu K existují a co znamená označení K2 MK-7??
Ještě donedávna se mělo za to, že vitamin K má zkrátka více forem, avšak jedná se o jeden stejný vitamin. Proto také doporučené referenční hodnoty zatím platí obecně pro vitamin K, tedy souhrnně pro vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon), a neudávají se pro každý vitamin zvlášť. To se ale pravděpodobně změní, neboť čím dál tím více studií ukazuje na důležitost vitaminu K2.
Rozdíl mezi oběma formami spočívá především v biologické dostupnosti. Konkrétně vitamin K2 je více biologicky dostupný, což znamená, že ho tělo dokáže lépe přijmout, vstřebat a využít v maximální možné míře. Oproti tomu vitamin K1 má nízkou biologickou dostupnost, takže se většina přijatého K1 vyloučí ven z těla bez toho, aniž by byl v těle nějak využit.
Vitamin K2 se pak ještě dále člení podle počtu izoprenů v řetězci na MK-4 a MK-7. Oba podtypy jsou pro tělo přínosné, avšak nejefektivnější práci odvádí podtyp MK-7. A to z toho důvodu, že v těle zůstává nejdéle, a tudíž po delší dobu udržuje hladinu vitaminu stabilní. Kromě toho vitamin K2 MK-7 vyniká lepší aktivací osteokalcinu (velice hojně zastoupená bílkovina v těle), jehož funkcí je přenášet vápník do kostí a zubů. Díky tomu kosti zůstávají pevné a předchází se škodlivému ukládání vápníku do cév a měkkých tkání.
V jakých potravinách lze vitaminy K1 a K2 najít?
Dostatek vitaminu K1 není většinou problém tělu zajistit. Obsažen je totiž v různých potravinách, například v listové zelenině, řasách nebo rostlinných olejích. Jeho nedostatek je proto poměrně vzácný. Naproti tomu vitamin K2 se z potravy získává mnohem hůře. Bohatým zdrojem vitaminu K2 totiž jsou v podstatě pouze fermentované potraviny jako například sójový pokrm natto.
V nižším množství ho pak lze najít v živočišných produktech například v mase, mléce a vajíčkách.
Jak vitamin K2 působí v těle?
Kromě toho, že je důležitý pro stavbu našich kostí a zubů, předchází úbytku kostní hmoty, která postihuje nejčastěji ženy po menopauze a tím zabraňuje zvýšenému riziku zlomenin. Díky aktivaci vápníku navíc chrání cévy a působí preventivně proti různým srdečním problémům. Dále vitamin K2 podporuje snižovat míru vyčerpání a únavy a podílí se na hezčím vzhledu našich vlasů a nehtů.
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Přispívá k normální srážlivosti krve
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS

Selen a jeho význam v organismu?
Selen patří mezi esenciální stopové prvky, na jejichž přítomnosti v těle závisí mnoho biochemických procesů. Ještě před nedávnem byl pokládán za toxický prvek. To se však v 60. letech minulého století změnilo, když bylo odhaleno, že jeho nedostatečný přísun dovede zvyšovat riziko některých chorob. V přírodě je selen všudypřítomný. Díky tomu se také vyskytuje jak v rostlinných, tak živočišných produktech. Bohužel je ale jeho přítomnost poměrně nerovnoměrná, takže je důležité skladbu jídelníčku pravidelně obměňovat, aby přísun selenu byl pokryt z více zdrojů. Konkrétně se nachází například ve vejcích, obilovinách, vnitřnostech, masu, houbách a ořeších. Doporučená denní dávka selenu se pohybuje průměrně okolo 60 mikrogramů.

Na co se používá hericium?
Hericium je jedlá stopkovýtrusná houba pocházející z Asie, jež má charakteristický vzhled, dle kterého je snadno rozpoznatelná a odlišná od ostatních hub. Plodnice má kulovitý tvar a z ní vyčnívá velký počet třásňovitých výrůstků. Barva se proměňuje spolu s věkem. Začíná u čistě bílé a končí až u žlutohnědé. Korálovec je dřevokazná houba, které se nejvíce daří na odumřelých nebo poškozených listnatých stromech jako je například dub nebo buk. Hericium je vynikajícím prostředkem pro podporu imunity. Polysacharidy totiž zvyšují odolnost organismu tím, že aktivují přirozené obranné systémy těla. Povzbuzují buňky imunitního systému, tzv. makrofágy

Aquamin a klasický vápník, jaký je mezi nimi rozdíl?
Vápník je velice důležitý prvek, který potřebujeme k životu. Bez nadsázky můžeme říci, že díky němu je naše tělo soudržné, pevné a činné. V těle tvoří přibližně 1,5 % celkové tělesné hmotnosti, přičemž 99 % vápníku je uloženo v kostech. Nepotřebují ho ale pouze naše kosti a zuby. Významný je také pro nervosvalovou činnost, srážení krve, imunitu nebo hojení ran.