Vitamin K2 – podceňovaný vitamin s velkým významem. Proč byste ho měli užívat?

Vitamin K2 je nejvíce veřejností podceňovaný vitamin. Přitom jde o jeden z nejdůležitějších vitaminů, který udržuje naše kosti a klouby silné. Podle statistik jeho nedostatkem trpí většina západní populace, za což může nejen nízká informovanost, ale také nedostatek vitaminu K2 v naší stravě. A právě proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak vitamin K2 tělu dodat a proč byste ho rozhodně neměli podceňovat.

Co je vitamin K2 a kde se vzal?

Protože se o vitaminu K2 ještě do nedávné doby příliš nemluvilo, může některým lidem připadat zvláštní, kde se tak náhle vitamin K2 vzal. Vysvětlení je jednoduché – o vitaminu K2 se dlouho nevědělo, respektive od roku 1930 byl znám vitamin K a to, že má více forem. Teprve až v roce 1975 bylo zjištěno, jak moc velkou roli může hrát v prevenci řídnutí kostní tkáně. Nejedná se tedy o žádný marketingový tah, výmysl nebo uměle (synteticky) vytvořenou látky.

 

Vitamin K2 je čistě přírodní a biologicky aktivní forma vitaminu K rozpustného v tucích. V menší míře ho dokonce vytvářejí bakterie, které přirozeně osidlují naše tenké střevo. Jejich schopnost přeměňovat méně efektivní formu K1 na prospěšnější K2 je ale omezená a bohužel pro zachování dostatečné hladiny vitaminu K2 v těle nestačí. Je proto nutné zajistit organismu příjem tohoto vitaminu z potravy nebo prostřednictvím doplňků stravy s obsahem vitaminu K2.

Jaké formy vitaminu K existují a co znamená označení K2 MK-7??

Ještě donedávna se mělo za to, že vitamin K má zkrátka více forem, avšak jedná se o jeden stejný vitamin. Proto také doporučené referenční hodnoty zatím platí obecně pro vitamin K, tedy souhrnně pro vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon), a neudávají se pro každý vitamin zvlášť. To se ale pravděpodobně změní, neboť čím dál tím více studií ukazuje na důležitost vitaminu K2.

 

Rozdíl mezi oběma formami spočívá především v biologické dostupnosti. Konkrétně vitamin K2 je více biologicky dostupný, což znamená, že ho tělo dokáže lépe přijmout, vstřebat a využít v maximální možné míře. Oproti tomu vitamin K1 má nízkou biologickou dostupnost, takže se většina přijatého K1 vyloučí ven z těla bez toho, aniž by byl v těle nějak využit.

 

Vitamin K2 se pak ještě dále člení podle počtu izoprenů v řetězci na MK-4 a MK-7. Oba podtypy jsou pro tělo přínosné, avšak nejefektivnější práci odvádí podtyp MK-7. A to z toho důvodu, že v těle zůstává nejdéle, a tudíž po delší dobu udržuje hladinu vitaminu stabilní. Kromě toho vitamin K2 MK-7 vyniká lepší aktivací osteokalcinu (velice hojně zastoupená bílkovina v těle), jehož funkcí je přenášet vápník do kostí a zubů. Díky tomu kosti zůstávají pevné a předchází se škodlivému ukládání vápníku do cév a měkkých tkání.

V jakých potravinách lze vitaminy K1 a K2 najít?

Dostatek vitaminu K1 není většinou problém tělu zajistit. Obsažen je totiž v různých potravinách, například v listové zelenině, řasách nebo rostlinných olejích. Jeho nedostatek je proto poměrně vzácný. Naproti tomu vitamin K2 se z potravy získává mnohem hůře. Bohatým zdrojem vitaminu K2 totiž jsou v podstatě pouze fermentované potraviny jako například sójový pokrm natto.

 

 

V nižším množství ho pak lze najít v živočišných produktech například v mase, mléce a vajíčkách.

Jak vitamin K2 působí v těle?

Kromě toho, že je důležitý pro stavbu našich kostí a zubů, předchází úbytku kostní hmoty, která postihuje nejčastěji ženy po menopauze a tím zabraňuje zvýšenému riziku zlomenin. Díky aktivaci vápníku navíc chrání cévy a působí preventivně proti různým srdečním problémům. Dále vitamin K2 podporuje snižovat míru vyčerpání a únavy a podílí se na hezčím vzhledu našich vlasů a nehtů. 

 

  • Přispívá k udržení normálního stavu kostí
  • Přispívá k normální srážlivosti krve

 

Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:

 

 

Woldohealth Vitamin K2 je vitamin K2 s podtypem MK-7 rozpuštěný ve 100% MCT oleji. Dákování pomocí pipety je jednoduché a šetří zažívání.

 

 

 

 

 

 

Golden Nature Vitamin D3+K2+Omega je speciální kombinace Vitamin D3 a Vitaminu K2 a to vše rozpuštěné v Omega 3 mastných kyselinách pro maximální využitelnost.

Blog

Proč bychom měli užívat Acai berry a co všechno obsahuje?

Acai berry patří v dnešní době mezi žádané superpotraviny. Jedná se o tropické ovoce s nejvyšším obsahem antioxidačních látek na celém světě. Toto bobulovité ovoce roste především v Amazonii ve Střední a Jižní Americe a vzdáleně je příbuzné našim borůvkám nebo malinám. Rostlina, na níž roste, se však borůvčí ani zdaleka nepodobá. Stejně tak i samotné plody Acai berry jsou mnohem více nabité biologicky aktivními látkami, které nám v českém jídelníčku mnohdy chybí. A právě to je jeden z důvodů, proč bychom měli Acai berry užívat.

30.04.2021


Vitamin K2 – podceňovaný vitamin s velkým významem. Proč byste ho měli užívat?

Vitamin K2 je nejvíce veřejností podceňovaný vitamin. Přitom jde o jeden z nejdůležitějších vitaminů, který udržuje naše kosti a klouby silné. Podle statistik jeho nedostatkem trpí většina západní populace, za což může nejen nízká informovanost, ale také nedostatek vitaminu K2 v naší stravě. A právě proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak vitamin K2 tělu dodat a proč byste ho rozhodně neměli podceňovat.

22.04.2021


Muira puama – strom podporující mužství

Muira puama nebo také „amazonská viagra“ je vysoký strom, který doposud zkoumají vědci pro svůj podpůrný efekt na sexuální apetit a mužskou potenci. Přestože u nás je Muira puama poměrně nová a málokdo o tomto přírodním afrodiziaku ví, tamní domorodí léčitelé jej využívali již před staletími. A to nejen ke zvýšení sexuální touhy, ale i k utlumení trávicích potíží nebo k vnějšímu použití na poranění kůže

15.04.2021Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím