Kotvičník zemní, životabudič nejen pro muže
Kotvičník zemní pro někoho znám spíše pod latinským názvem Tribulus terrestris je celosvětově známá a velice oblíbená rostlina. Kotvičník zemní je nejčastěji spojován se zvyšováním hladiny testosteronu u mužů, ovšem působení této zázračné byliny je daleko rozsáhlejší a umí mnohem více. Dnes si dopodrobna rozebereme Kotvičník zemní a jeho blahodárný efekt na organismus, které ocení nejen muži, jak je nejčastěji zmiňováno, ale i ženy.
Jak Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) vypadá a kde ho najdeme?
Kotvičník zemní je poměrně malá rostlina, dosahující výšky 50-70 cm. Krátké zelené listy nejsou nijak výrazné, ale pětičetné žlutě zbarvené květy či ostnaté plody, již nikdo nepřehlédne.
Historie Kotvičníku zemního sahá až do starověké Číny, kde byl hojně využíván místními léčiteli. Postupem času se blahodárné účinky Kotvičníku roznesli do různých koutů světa a dnes se pěstuje téměř po celém světě. Zcela výjimečně lze narazit na Kotvičník volně se vyskytující i u nás.
Důležité je zmínit, že jako každá jiná rostlina i Kotvičník zemní potřebuje pro svůj správný růst specifické podmínky. Velice zajímavým faktem je, že Kotvičník zemní pocházející z Bulharska vykázal v mnoha testech vysoké množství aktivních složek.
Co všechno Kotvičník zemní obsahuje?
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) obsahuje opravdu široké spektrum obsahových složek-fytosterolů, které mají významný vliv na náš organismus. Mezi tyto složky patří steroidní saponiny, alkaloidy, flavonoidy, glykosidy, třísloviny, vitamíny (zejména vitamín C) a mnoho dalších.
Nejzásadnější složkou Kotvičníku zemního jsou steroidní saponiny, který mají studiemi podložené účinky na naše tělo. Nejsilnějším steroidním saponinem je Protodioscín, ovšem nesmíme zapomenout také na další steroidní saponiny jako Diosgenin a Dioscin.
Jak vybrat kvalitní Kotvičník zemní?
Na českém trhu se objevuje opravdu velké množství Kotvičníku a někdy je nesmírně těžké se v nich orientovat a vybrat ten pravý, když každý prodejce uvádí, že zrovna ten „jeho“ Kotvičník je ten nejlepší.
Pří výběru stačí dodržovat jednoduché pravidlo a vybírat pouze Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) s deklarovaným množstvím steroidních saponinů a nebo konkrétního saponínu – Protodioscínu. Čim vyšší obsah těchto aktivních složek v produktu bude, tím je produkt lepší. Důležité je také sledovat obsah v kapslích, zde platí stejné pravidlo - čím více, tím lépe.
Kotvičník zemní a jeho působení?
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) podporuje:
- Pohlavní orgány / hormonální aktivita
- Normální funkce močové soustavy (močení)
- Zdraví úst a dásní
- Normální stav pokožky
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS

Jaké jsou projevy nedostatku zinku?
Příčiny deficitu zinku mohou být různorodé. Na vinně může být nevhodně poskládaná strava, specifický způsob stravování či vyřazování určitých potravinových skupin. Může být rovněž zapříčiněn nenavýšením příjmu zinku v obdobích se zvýšenou potřebou.

Proč užívat B-komplex před létem?
Termínem B-komplex se označují všechny vitaminy skupiny B. Existuje jich celkem osm a každý z nich má specifický přínos pro lidský organismus. Proto se nedoporučuje užívat je jednotlivě, ale právě ve formě B-komplexu. Jelikož se navíc jedná o vitaminy, které se váží na vodu, nejsou v našem těle skladovány a postupně je vylučujeme močí. Důležité tedy je, získávat je pravidelně z potravy či doplňků stravy s obsahem vitaminu B.

Zinek a jeho význam v organismu?
Zinek je minerální látkou, kterou známe asi všichni. Jeho velmi důležitá role v organismu je nevyvratitelná, protože se účastní více než 300 biochemických reakcí. Zinek je přítomný v každé buňce našeho těla a je významný již při samotném vývoji jedince. Potřebný je třeba i pro pokožku, reprodukční systém nebo imunitu. To ale zdaleka není vše. Naše tělo v sobě má přibližně 2-3 gramy zinku. Ve srovnání třeba s hořčíkem je to pouze stopové množství, ale to neubírá ani kousek na jeho významu. Stejně jako ostatní minerální látky, se zinek v těle nesyntetizuje (nevytváří) přirozeně. Z tohoto důvodu je dobré, přijímat stravu bohatou na tento prvek.