Kyselina hyaluronová – rozdíl mezi vysokomolekulární a nízkomolekulární??
Kyselina hyaluronová právoplatně zaujímá přední místo mezi pečujícími kosmetickými složkami, které se přidávají do hydratačních krémů a jiných přípravků na pleť. Tato jedinečná kyselina má totiž mimořádnou schopnost vázat na sebe velké množství vody a pronikat do pokožky, v níž vlhkost uzamyká a chrání ji tak před vysušením. Při jejím výběru je ale nesmírně důležité znát její konkrétní typ. Přečtěte si o tom, v čem se od sebe liší vysoko- a nízkomolekulární kyselina hyaluronová a zjistěte, jak je používat.
Co to je kyselina hyaluronová a kde ji najdeme?
Pokud se zajímáte o kyselinu hyaluronovou, pak jste se dost možná setkali také s označením hyaluronan, hyaluron nebo hyaluronát. Tyto názvy se používají jako synonyma pro kyselinu hyaluronovou. Z odborného hlediska se ale hyaluronan a hyaluronát vyskytují pouze v živých organismech, zatímco za kyselinu hyaluronovou se označuje látka vyskytující se v laboratořích. Výrobci ani široká veřejnost však tyto pojmy nerozlišuje, a tak je lze libovolně zaměňovat.
Kyselina hyaluronová je tělu vlastní látka, která spolu s kolagenem a elastinem tvoří základ pojivových tkání. Kromě kůže se nachází také v kloubech a očním sklivci. Jejím úkolem je udržovat pružnost tkání a vytvářet ochranný film, který má chránit před volnými radikály a tím zpomalovat procesy stárnutí. Bohužel ale s věkem kyseliny hyaluronové v těle přirozeně ubývá, čímž se klouby znatelněji opotřebovávají, kůže se začíná vysušovat a vytváří se vrásky.
Úžasné je na kyselině hyaluronové to, že dokáže vázat obrovské množství vody, a to až tisícinásobek své vlastní hmotnosti! Toho lze pravidelným vpravováním kyseliny hyaluronové do pokožky využít ke svému prospěchu. Oproti jiným hydratačním látkám je navíc kyselina hyaluronová nedráždivá, zcela bezpečná a nevyvolává žádné alergické reakce.
Typy kyseliny hyaluronové??
Z chemického hlediska existují dva základní typy kyseliny hyaluronové: vysokomolekulární a nízkomolekulární.
Pro správné pochopení rozdílu mezi oběma kyselinami je potřeba si uvědomit, že velikost molekul neboli tzv. molekulová hmotnost výrazně ovlivňuje proniknutí látky do kůže. Čím menší molekuly jsou, respektive čím nižší je molekulová hmotnost, tím hlouběji kyselina hyaluronová dovede proniknout do kůže a lépe se vstřebat.
- Vysokomolekulární forma kyseliny hyaluronové – kvůli větším molekulám zůstává na povrchu pleti, kde kožní buňky zvláčňuje a hydratuje. Dokáže vyhladit drobné linie a vytvořit jemný film, jenž chrání pleť před škodlivinami z vnějšího prostředí. Při používání této kyseliny hyaluronové je ale důležitá dostatečná vlhkost vzduchu! Pokud byste se totiž pohybovali v přesušené místnosti, vysokomolekulární kyselina hyaluronová by nasávala vodu z vnitřku pleti a způsobovala paradoxně její vysušení. Tento typ je vhodný pro vnější užití kyseliny hyaluronové jako jsou krémy a séra.
- Nízkomolekulární forma kyseliny hyaluronové – má schopnost pronikat hluboko do vrstev kůže, čímž napomáhá dlouhodobé hydrataci pleti a opravě vláken. Díky tomu navrací pleti pružnost a vyplňuje i větší vrásky. Lze ji tedy označit za efektivnjší typ kyseliny hyaluronové. Tento typ kyseliny hyaluronové doporučujeme na vnitřní užití.
Pro koho je kyselina hyaluronová vhodná a kdy ji začít používat?
Jelikož oba typy kyseliny hyaluronové působí trochu jinak, je dobré je vzájemně kombinovat. Jedině tak zajistíte, aby pleť byla hydratovaná jak zvenku, tak zevnitř. Ideální je pro všechny typy pleti.
Abyste předešli brzké tvorbě vrásek, není vůbec na škodu začít s používáním hyaluronového krému a séra již od 25. roku života, kdy začíná obsah kyseliny hyaluronové v těle klesat. Pokud máte suchou a citlivou pleť, můžete s kyselinou hyaluronovou začít i dříve.
Poměrně nedávnou novinkou jsou také kapsle kyseliny hyaluronové, které se polykají. Jedná se o doplněk stravy, který působí na pokožku i klouby. Většinou se užívá v rámci několika měsíční kúry.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Woldohealth kyselina hyaluronová ve formě kapslí je navíc obohacena o kolagen, zinek a biotin. Kyselinu hyaluronovou najdete také v naší nabídce ve zvýhodněném akční balení 2+1 WoldoHealth Kyselina hyaluronová s kolagenem.
Woldohealth kyselina hyaluronová ve formě séra pro vnější užití slouží jako skvělý pomocník přo udržování hydratované a pevné pleti.

Maca peruánská, jaké vlastnosti mají jednotlivé druhy a v čem se liší?
Maca peruánská je rostlina, kterou můžeme využít pro povzbuzení některých oblastí našeho organismu. Má spousty blahodárných schopností, a proto se stala velmi populární v péči o zdraví a začala se přidávat do doplňků stravy. Na trhu najdeme v nabídce různorodé produkty i podoby macy. Maca je nabízena třeba v prášku, tinkturách, tabletách či kapslích

Jak správně používat kyselinu hyaluronovou?
Kyselina hyaluronová je nejčastěji spojována se světem péče o pokožku. Nejenže se jedná o nezbytnou látku, která ovlivňuje krásu naší pleti, ale stává se oblíbenou složkou v kosmetice a při nejrůznějších procedurách v salonech. Kyselina hyaluronová je dle chemického složení polysacharid a nejběžněji na ni narazíte ve formě hyaluronanu spojeného s vápníkem, sodíkem nebo draslíkem. V organismu se vyskytuje naprosto přirozeně a má zde svoje důležité opodstatnění. Je to bezbarvá, gelová látka, jež má vysokou viskozitu. Je součástí mezibuněčné hmoty a nervových, epiteliálních a pojivových tkání. Našli bychom ji v kůži, kloubní tekutině nebo třeba také v očním sklivci, proto má podle studií své přínosy i v oftalmologii

Proč užívat B-komplex před létem?
Termínem B-komplex se označují všechny vitaminy skupiny B. Existuje jich celkem osm a každý z nich má specifický přínos pro lidský organismus. Proto se nedoporučuje užívat je jednotlivě, ale právě ve formě B-komplexu. Jelikož se navíc jedná o vitaminy, které se váží na vodu, nejsou v našem těle skladovány a postupně je vylučujeme močí. Důležité tedy je, získávat je pravidelně z potravy či doplňků stravy s obsahem vitaminu B.