Meruňkový olej a jeho využití?
V dnešní době si můžeme koupit mnoho různorodých kosmetických a pečujících produktů. Výběr je skutečně široký, a to už i v případě olejů. Oleje totiž mohou být skutečně příjemným pomocníkem v péči o celé naše tělo, jelikož jsou plné příznivých látek. Je tomu tak i u oleje meruňkového. Obecně jsou meruňky považovány po celém světě za opravdu přínosnou ingredienci, a proto se z nich zpracovávají rozličné části a vytváří rozmanité přípravky. Meruňkový olej se získává konkrétně z vnitřku meruňkových pecek a je jedním z velmi univerzálních olejů. Proč je ale tolik blahodárný a na co všechno ho můžeme tedy bez obav používat? To se dozvíte v následujících řádcích.
Jak se meruňkový olej vyrábí?
Meruňkový olej je získáván z jadérek, které se nachází uvnitř tvrdých pecek ze žlutooranžových meruňkových plodů. Rostlina, na níž tyto plody rostou, se nazývá meruňka obecná (Prunus Armeniaca). Je to až 6 metrů vysoký opadavý strom, jenž na jaře vykvétá bílými květy. Ty se často objevují ještě před samotným olistěním. Pro růst jim vyhovuje chladná zima, která umožní odpočinek a teplé léto pro dobré dozrávání plodů.
Výroba oleje tedy začíná u jadérek, jež se musí nejprve vyloupat z pevných skořápek. Následně u kvalitních olejů probíhá proces lisování za studena, aby se nenarušila žádná z přítomných složek. Takovéto získávání oleje se uskutečňuje výhradně mechanickými postupy zpracování.
Jaké látky jsou v meruňkovém oleji přítomné?
Tento olej je především bohatou zásobárnou esenciálních mastných kyselin, ze kterých je nejvýrazněji zastoupena kyselina olejová a linolová. Ovšem meruňkový olej má v sobě rovněž celou řadu vitaminů – hned několik vitaminu z B-komplexu (B1, B2, B5, B12 a jiné) nebo také vitamin A a vitamin E. Dále obsahuje glykosid amygdalin, u kterého se setkáme i s označením vitamin B17, avšak takovéto zařazení je nepřesné a oficiálně tudíž do skupiny vitaminů nepatří. Stejně tak najdeme kyselinu pangamovou řazenou taktéž mezi vitaminy B, nicméně povahu totožnou jako vitaminy také zcela nemá. Meruňkový olej obsahuje ještě třeba významné množství draslíku.
Na co lze meruňkový olej upotřebit?
Jak již bylo řečeno v úvodu, je meruňkový olej poměrně všestranný. Je velice lehký a jemný a z tohoto důvodu se hodí i na citlivou dětskou pleť. Díky vyššímu obsahu nenasycených mastných kyselin hloubkově hydratuje, vyživuje a zvláčňuje pokožku celého těla a obličeje. Má silné regenerační schopnosti a poradí si i s jemnými vráskami. Hodí se na suchou, popraskanou a choulostivou kůži, ale využít ho mohou dokonce lidé s mírně problematickou pokožkou. Napomáhá totiž minimalizovat viditelnost jizviček i strií. Avšak doporučuje se nejprve vyzkoušet v malém množství, jelikož se tento olej řadí mezi středně komedogenní oleje, proto ne vždy musí aknózní pleti vyhovovat.
Meruňkový olej můžeme ovšem aplikovat třeba také na vlasy. Vyživí suché, lámavé vlasy a dodá jim hydrataci, hebkost a lesk, navíc díky přítomnému vitaminu E podpoří jejich růst a zdraví. Pečovat s ním můžeme rovněž o jemnou pleť v okolí očí, natřít ho na kůži podrážděnou od slunečního záření nebo zkusit jen na relaxační masáž.
Jak správně meruňkový olej používat?
Meruňkový olej pokaždé aplikujte na důkladně čistou, připravenou a mírně navlhčenou pokožku, jedině tak ji nezatíží, dobře se vstřebá, nezanechá mastný povlak a bude moct ukázat veškeré zmíněné prospěšné vlastnosti. Na jedno použití stačí vždy pár kapek, které jemně vmasírujeme do kůže či konečků vlasů. Olej lze nakapat také přímo do koupele nebo použít na zábaly.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Allskin meruňkový olej vyráběný českou společností Allnature v praktickém balení s kapátkem o velikosti 100 ml.