Na co je dobrý černý česnek?
Česnek je velice oblíbenou surovinou v kuchyni a vždy mu byly rovněž přisuzovány prospěšné účinky na lidské zdraví. Z tohoto důvodu se z něho začali vyrábět dokonce doplňky stravy. V poslední době se ovšem na trhu objevil také česnek černý. Jeho popularita poměrně roste a je s oblibou řazen mezi hodnotné superpotraviny. Našemu zdraví může totiž přinést samá pozitiva. V dnešním článku se proto podíváme na to, co je černý česnek zač, co umí a jak se liší od běžného bílého.
Co je to černý česnek?
Tento česnek má s obyčejným bílým mnoho společného – je z něho totiž vyráběn. Ve většině případů se využívá procesu pomalé fermentace, kdy se celé paličky nechávají zrát ve fermentačních komorách či boxech, kde se udržuje předem daná teplota a vlhkost. Teplota se běžně pohybuje kolem 50-70°C. Paličky se takto ponechají několik týdnů. Poté se nechají uschnout a zchladnout. Během celého procesu dochází k postupným změnám barvy, chuti a vlastností.
Co se v černém česneku nachází za látky?
V průběhu fermentace se obsahové látky česneku mění. Za prvé se zvyšuje zastoupení cukrů, jako je glukóza, fruktóza či xylóza. Dochází navíc k navyšování množství flavonoidů, kterých najdeme mnoho již v nezpracovaném česneku bílém. Jedná se třeba o kvercetin či rutin. Narazíme v něm ovšem i na další fenolické látky, jako je například kyselina gallová nebo kávová. Obsahuje taktéž ve vodě rozpustné sirné sloučeniny S ‑allylcystein (SAC) a S ‑allylmerkaptocystein (SAMC), aminokyseliny nebo vápník, železo, hořčík a draslík.
Jak se liší černý česnek od toho klasického?
V první řadě se zajisté liší právě vzhledem. Dále pak také chutí a vůní a samozřejmě, jak jsme již zmínili, i přítomností jednotlivých látek. Černé zbarvení, vznik látek a charakteristická vůně a chuť je způsobena tzv. Maillardovou reakcí. To je neenzymatická reakce mezi jistými sacharidy a aminokyselinami. Černý česnek je po fermentaci měkký, lepivý a mazlavý. Chuť je velice odlišná. Nasládlá, zajímavě kořeněná a bez známek typické ostré a štiplavé chuti. Štiplavost ztrácí díky úbytku látky s názvem allicin, která je za tuto vlastnost zodpovědná.
Jaký vliv má černý česnek na zdraví?
Pravidelná konzumace či suplementace černého česneku má hned několik zdravotních benefitů. Současně jsou mu připisovány antioxidační, imunomodulační, protizánětlivé a antialergické schopnosti. Zmiňována je dokonce ochrana jater a srdce, nápomocnost v boji proti obezitě, prospěšnost pro trávicí soustavu, úprava hladiny cholesterolu a pozitivní vliv na nervový systém.
- Antioxidační efekt – černý česnek má silný antioxidační vliv. Cíleně tedy chrání buňky před nepříznivým působením volných radikálů, které mohou velice zásadně poškozovat buňky. A to především v případě, pokud jejich množství převažuje právě nad antioxidanty. Na antioxidační aktivitě se podílí fenoly a výše zmíněný S ‑allylcystein (SAC) a S ‑allylmerkaptocystein (SAMC).
- Imunitní systém – Obsahové sloučeniny v česneku mohou výrazně optimalizovat imunitu. Jisté z látek totiž výrazně podporují fagocytózu. To je proces, při kterém buňky pohlcují a ničí cizorodé patogeny, bakterie, viry nebo vlastní odumřelé buňky. Jedná se o hlavní mechanismus naší obranyschopnosti.
- Kardiovaskulární systém – černý česnek je navíc velice přínosný pro kardiovaskulární soustavu. Má například pozitivní vliv na hladinu lipidů v krvi. Snižuje třeba množství triglyceridů a LDL (low density lipoprotein) cholesterolu. To je pro zdraví srdce a dalších součástí tohoto systému velice zásadní.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Black Garlic and Its Bioactive Compounds on Human Health Diseases: A Review - PMC [online]. [cit. 21. 08. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8401630/

L-Citrulin aminokyselina nejen pro sportovce, co všechno umí?
L-citrulin se řadí mezi aminokyseliny, jež jsou tzv. neesenciální. Z toho vyplývá, že si ho tělo umí vytvářet samo. Jeho příjem může přesto přinést značné výhody a výrazně podpořit určité orgánové soustavy a vylepšit fyzický výkon. Veškeré aminokyseliny jsou pro naše tělo nepostradatelné. Jsou hlavní stavební jednotkou proteinů a peptidů a jejich biologické vlastnosti jsou dány jejich druhem a složením. L-citrulin je ovšem v tomto ohledu o trochu odlišnější než většina ostatních aminokyselin.

Koenzym Q10 – látka, která dodává chuť do života
Koenzym Q10 – látka, o níž slyšel jistě každý z nás, ale jen málokdo dovede říci, co to skutečně je. Důležitost koenzymu Q10 je natolik veliká, že za jeho objev získal v roce 1978 britský vědec Peter Mitchell Nobelovu cenu. To ale není vše. S touto zajímavou látkou je spjato spoustu dalších informací. A my vám alespoň některé prozradíme v tomto článku. Koenzym Q10 je látka přirozeně vyskytující se v našem těle, konkrétně ve všech buňkách. Společně s mitochondriemi uvnitř buněk vytváří energii z potravy a má nezastupitelnou úlohu při fungování celého našeho těla. Proto také orgány, které spotřebovávají nejvíce energie jako je srdce nebo plíce, obsahují největší množství koenzymu Q10.

Saw palmetto, bylina nejen pro pány?
Saw palmetto, Serenoa plazivá či Serenoa Repens jsou názvy blahodárné rostliny, která obsahuje kombinaci aktivních látek, jež pro nás může být v mnoha ohledech velmi zajímavá. Američtí domorodci jedli a dále zpracovávali plody této rostliny, kterých následně využívali především pro zlepšení činnosti rozmnožovací soustavy, močového ústrojí a prostaty, kde může mít saw palmetto velice výrazný pozitivní výsledek.