L-Citrulin aminokyselina nejen pro sportovce, co všechno umí?
V době, kdy se spousty lidí snaží větší měrou pečovat o svoje zdraví a zlepšovat i své výkony, se na trhu objevují nové doplňky stravy, jež mají tyto snahy podpořit. Jednou takovou látkou, která je již nějakou dobu dostupná ve formě suplementů je L-citrulin. Objeven byl dokonce před více než sto lety a jedná se o aminokyselinu, která je hojně spojována právě se sportem a fitness světem, ovšem může být velmi dobře užitečná i v jiných směrech. Co to však ten L-citrulin je a jak funguje? A jaký je jeho potenciál pro lidské zdraví? To si objasníme právě v dnešním článku.
Co je L-citrulin a kde byl objeven?
L-citrulin se řadí mezi aminokyseliny, jež jsou tzv. neesenciální. Z toho vyplývá, že si ho tělo umí vytvářet samo. Jeho příjem může přesto přinést značné výhody a výrazně podpořit určité orgánové soustavy a vylepšit fyzický výkon. Veškeré aminokyseliny jsou pro naše tělo nepostradatelné. Jsou hlavní stavební jednotkou proteinů a peptidů a jejich biologické vlastnosti jsou dány jejich druhem a složením. L-citrulin je ovšem v tomto ohledu o trochu odlišnější než většina ostatních aminokyselin. Není totiž v organismu využíván ke tvorbě bílkovin napřímo. V těle se neukládá, ale kontinuálně se zužitkovává a metabolizuje v procesech, kde se mění na jiné látky. L-citrulin byl objeven díky vodnímu melounu, ze kterého byl izolován již v první polovině 20. století. Známý je tedy již poměrně dlouho, nicméně jeho pozitivní schopnosti byly zkoumány až později. Jeho název je odvozen od latinského slova pro vodní meloun – citrullus.
L-citrulin a močovinový cyklus
L-citrulin je jednou ze součástí tzv. močovinového cyklu. Běžně může být nazýván také jako ornithinový či ureosyntetický. Všechna tato pojmenování však odkazují na to samé. Cyklus se odehrává především v játrech, konkrétněji v cytoplazmě a mitochondriích jaterních buněk. Tento proces probíhá neustále a je pro naše tělo zásadní. Organismus se tím totiž zbavuje toxického amoniaku, který následně vylučujeme společně s močí. Celý cyklus začíná přeměnou amoniaku a oxidu uhličitého na karbamoylfosfát (záporně nabitý iont a meziprodukt právě při metabolismu dusíku). Ten se následně spojuje s ornithinem (taktéž aminokyselina) a vzniká citrulin. Poté dalšími reakcemi vzniká močovina. Citrulin se dále vstřebává do krve, kde slouží pro pozdější přeměnu na arginin.
Jak může být L-citrulin přínosný?
Jeden z předních důvodů, proč je citrulin využívaný s takovou oblibou, je nárůst hladiny oxidu dusnatého (NO). Ten je významný pro rozšiřování cév (vasodilataci). Při vyšší koncentraci oxidu dusnatého dochází k většímu průtoku krve, a kyslík je tak lépe transportován do všech tkání včetně svalů. To zajišťuje jejich lepší činnost a následnou regeneraci. Citrulin také prochází přes membránu do mitochondrií, kde zrychluje obnovu adenosintrifosfátu (ATP). Tato látka je hlavním zdrojem energie veškerých buněk. Z tohoto důvodu zajišťuje citrulin příval energie a síly a oddaluje nástup únavy.
Mimo to citrulin stimuluje aktivitu imunitního systému a minimalizuje riziko možného přetrénování, zmenšuje bolestivost svalstva, zvyšuje množství anabolických hormonů a testosteronu a podporuje syntézu bílkovin a kreatinu. Díky vasodilataci může rovněž posloužit ke snížení tlaku, lepší erekci a kardiovaskulárnímu zdraví.
Vzhledem k tomu, že se citrulin stejně přemění v arginin, nabízí se otázka, proč nesuplementovat ihned arginin. Bylo totiž zjištěno, že při užívání citrulinu dochází k efektivnějšímu zvýšení hladiny argininu v plazmě, než když je doplňován rovnou arginin. Citrulin proto funguje i po delší dobu. Nicméně obě tyto látky jsou pro organismus příznivé, a je možné je dokonce kombinovat.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature L-Citrulin ve vysoké dávce v jedné rostlinné kapsli 700mg.
Golden Nature Exclusive Arginin a Citrulin je synergická a efektivní kombinace těchto dvou aminokyselin v jedné rostlinné kapsli.

Hořčík/magnesium, proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?
Hořčík neboli magnesium náleží mezi minerální látky. Je v těle nenahraditelný a jeho deficit může způsobit řadu problémů, které se z dlouhodobého hlediska mohou zhoršovat. Tělo by bez něj bylo například zcela bez energie. Přesto ho má velké procento z populace nedostatek. Hořčík se do těla musí dodávat společně se stravou, protože se v těle, stejně jako ostatní minerály, nesyntetizuje samovolně. Hořčík je přítomen u stovek nejrůznějších metabolických reakcí. Podílí se na energetickém metabolismu, je součástí enzymů a napomáhá syntetizovat proteiny. Je potřebný pro správné fungování svalstva, psychickou činnost a přenos nervových vzruchů.

Na co se používá hericium?
Hericium je jedlá stopkovýtrusná houba pocházející z Asie, jež má charakteristický vzhled, dle kterého je snadno rozpoznatelná a odlišná od ostatních hub. Plodnice má kulovitý tvar a z ní vyčnívá velký počet třásňovitých výrůstků. Barva se proměňuje spolu s věkem. Začíná u čistě bílé a končí až u žlutohnědé. Korálovec je dřevokazná houba, které se nejvíce daří na odumřelých nebo poškozených listnatých stromech jako je například dub nebo buk. Hericium je vynikajícím prostředkem pro podporu imunity. Polysacharidy totiž zvyšují odolnost organismu tím, že aktivují přirozené obranné systémy těla. Povzbuzují buňky imunitního systému, tzv. makrofágy

Prebiotika – z čeho jsou a jaké známe?
Prebiotika a probiotika jsou dva termíny, o nichž možná už něco víte. O druhém zmiňovaném – probiotikách neboli živých mikroorganismech přirozeně se vyskytujících v našich střevech, které jsou pro nás velmi prospěšné, se ale většinou hovoří více. Někteří se mohou chybně domnívat, že oba tyto názvy odkazují úplně na to samé, ale opak je pravdou. Co je společné, tak i prebiotika mají blahodárný vliv na náš mikrobiom. Prebiotika mají pro nás z výživového hlediska důležitý význam. Konkrétně jde o složky potravy, jež jsou pro nás nestravitelné. Jinak řečeno projdou vrchní částí našeho zažívacího traktu, bez toho, aby je organismus strávil.