Na co se používá hericium?
Medicinální houby jsou téma, které se v posledních letech hojně rozebírá. Jedná se o houby, jež obsahují řadu zajímavých látek a jsou používány v tradiční i moderní medicíně za účelem zlepšení zdraví. Jsou dnes snadno dostupné ve formě nejrůznějších doplňků stravy, které by měli mít při pravidelném užívání spoustu benefitů. Jednou takovou vitální houbou je také hericium erinaceus neboli korálovec ježatý. I když o něm není slyšet tolik, jako o třeba dobře známé reishi, má taktéž hned několik přínosů pro náš organismus. Hericium je totiž plné bioaktivních látek. Proto se v dnešním článku na tuto medicinální houbu podíváme blíže a řekneme si více o jejích blahodárných vlastnostech.
Co to hericium je?
Hericium je jedlá stopkovýtrusná houba pocházející z Asie, jež má charakteristický vzhled, dle kterého je snadno rozpoznatelná a odlišná od ostatních hub. Plodnice má kulovitý tvar a z ní vyčnívá velký počet třásňovitých výrůstků. Barva se proměňuje spolu s věkem. Začíná u čistě bílé a končí až u žlutohnědé. Korálovec je dřevokazná houba, které se nejvíce daří na odumřelých nebo poškozených listnatých stromech jako je například dub nebo buk. Dnes roste i v jiných částech světa nežli v Asii. Našli bychom ho i v Evropě či Americe, ale drží se spíše v severní části naší polokoule. Vzácně na něj můžeme narazit i u nás. Nicméně nikde ve světě ho již ve volné přírodě neroste tolik, jako tomu bylo dříve, proto se považuje za vzácné, a u nás je dokonce jednou z chráněných hub, kterou si jen tak utrhnou pro vlastní účely nemůžete.
Jaké má hericium aktivní látky?
Hericium obsahuje množství bioaktivních látek, což může být pro naše zdraví velice příznivé. V první řadě to jsou polysacharidy, jež jsou stejně důležitou složkou jako v jiných vitálních houbách. Jsou to cukry složené z velkého počtu monosacharidových jednotek, které tvoří dlouhé řetězce spojené glykosidovou vazbou. Jsou významné z toho hlediska, že mají největší podíl na pozitivech, které nám může hericium přinést. Polysacharidy se vyskytují ve formě nerozpustné i rozpustné, přičemž každý druh má na naše tělo odlišný vliv. Ovšem za nejpozoruhodnější se považují především tzv. betaglukany, které vykazují značný imunomodulační efekt. V hericiu jsou nicméně rovněž další zajímavé látky. Jsou to třeba proteoglykany (spojení sacharidů a bílkovin), terpenové sloučeniny (erinaciny), fenoly (hericenony), esenciální aminokyseliny (L-alanin, L-leucin), enzymy jako amyláza, lipáza a proteáza, steroidní sloučeniny (ergosterol, kampesterol), mastné kyseliny (kyselina linolová, olejová, palmitová), vitamin D, fosfor, hořčík, draslík, sodík, vápník a mnoho dalších prospěšných složek.
Na co se používá hericium?
Jak můžete vidět, hericium má v sobě celý komplex látek, kterého můžete využít ve váš prospěch. Za prvé je hericium vynikajícím prostředkem pro podporu imunity. Polysacharidy totiž zvyšují odolnost organismu tím, že aktivují přirozené obranné systémy těla. Povzbuzují buňky imunitního systému, tzv. makrofágy. Ty mají velmi důležitou funkci, kdy jsou zodpovědné za pohlcování a likvidaci nežádoucích materiálů v organismu – bakterií, virů a dalších mikroorganismů, které jsou nevítané. Betaglukany však v některých případech imunitní odpověď tlumí, a to třeba když už není potřebná nebo v situacích, kdy může být zbytečně přehnaná (alergie).
Hericium má ovšem i jiné skvělé vlastnosti. Má například pozitivní vliv na střevní sliznice a žaludek, usnadňuje trávení, tlumí případné žaludeční neurózy a udržuje náležitý metabolismus tuků. Prospět může také v případě psychické nerovnováhy. Podporuje zdravou činnost nervové soustavy, zlepšuje soustředění a paměť, napomáhá při dlouhodobém stresu či úzkostech a optimalizuje celkové duševní zdraví. Navíc podněcuje růst nových nervových buněk, ochraňuje nervy a neutralizuje volné radikály.
Z naší nabídky hericia na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS

Je vhodné kombinovat arginin s citrulinem?
Arginin a citrulin jsou dvě aminokyseliny, o kterých již možná něco málo víte. Nejčastěji jsou tyto látky zmiňované ve spojitosti se sportovními výkony, posilováním a všeobecně celým fitness světem. Ovšem nemusí z nich těžit pouze sportovní nadšenci a lidé, kteří chtějí podpořit svůj výkon, ale využít jejich pozitivního vlivu se dá také v jiných případech. Arginin je možná o něco proslulejší, avšak citrulin je rovněž zajímavý a argininu vlastnostmi dosti podobný. Arginin vzniká ve tkáních jater a ledvin jako součást močovinového cyklu, kterého se účastní i další látky. Stejně jako arginin, je citrulin přítomný v biochemickém cyklu močoviny. Vzniká z ornitinu (taktéž aminokyselina) a karbamoylfosfátu (metabolicky aktivní forma dusíku) v jedné z hlavních reakcí, dále se tvoří jako vedlejší produkt při tvorbě oxidu dusnatého z argininu

Magtein neboli hořčík L-threonát – čím je tato forma výjimečná?
Hořčík je esenciální minerál, který, jak už nejspíš víte, hraje klíčovou roli v mnoha biologických procesech. Je nezbytný pro správné fungování svalů, nervů, metabolismu a podporuje zdraví kostí i srdce. Ovšem bylo objeveno již mnoho forem hořčíku, které se liší svou biologickou dostupností a taktéž svým potenciálem. Jednou z nejmodernějších a nejzajímavějších variant je tzv. hořčík L-threonát, také nazývaný jako Magtein

Aquamin a klasický vápník, jaký je mezi nimi rozdíl?
Vápník je velice důležitý prvek, který potřebujeme k životu. Bez nadsázky můžeme říci, že díky němu je naše tělo soudržné, pevné a činné. V těle tvoří přibližně 1,5 % celkové tělesné hmotnosti, přičemž 99 % vápníku je uloženo v kostech. Nepotřebují ho ale pouze naše kosti a zuby. Významný je také pro nervosvalovou činnost, srážení krve, imunitu nebo hojení ran.