Magnesium – jaká forma hořčíku je pro tělo nejvhodnější?

Magnesium, nebo-li hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Hořčík považujeme za jeden z nezbytných základních stavebních prvků organismu, jelikož se účastní několika biochemických procesů a reguluje přes tři sta různých enzymů. Významnou roli tak hraje při celé řadě tělesných reakcí, včetně svalových kontrakcí a nervových impulsů.

 

I přes jeho důležitost však v naší potravě často chybí a podle výzkumů se až 70 % české populace potýká s dlouhodobým nedostatkem hořčíku/magnesia. Kvůli tomu pak dochází ke snadnějšímu rozvoji civilizačních chorob a jiným zdravotním neduhům. Jak tedy magnesium tělu dodávat a předcházet jeho nedostatku? To se dozvíte v článku uvedeném níže.

Základní informace o hořčíku – výskyt v potravinách a doporučená denní dávka?


Hořčík je nezbytný pro správné fungování většiny buněk v lidském těle. Spolupracuje totiž s nukleotidem zvaným adenosintrifosfát (ATP), který je odpovědný za energetickou bilanci všech buněk – to znamená za ukládání a uvolňování energie v rámci biochemických pochodů na buněčné úrovni. A právě bez magnesia by ATP nemohlo fungovat. Jinými slovy, hořčík zajišťuje produkci energie, snižuje míru únavy, účastní se nervosvalových přenosů a zlepšuje kognitivní funkce, především pozornost a paměť.

 

Doporučená denní dávka elementárního magnesia u mužů se pohybuje v rozmezí 400-420 mg a u žen 320-360 mg. Část tohoto množství lze pokrýt z přijímané potravy. Ovšem získat každý den kompletně doporučenou dávku je velice obtížné. Většina potravin totiž již neobsahuje takové množství hořčíku jako kdysi, a to z důvodu intenzivního zemědělství a nedostatku hořčíku v půdě.

 

 

Také vstřebatelnost hořčíku/magnesia z jídla není příliš vysoká – obvykle naše tělo dokáže využít pouze 30 %.

 

Mezi zdroje bohaté na hořčík patří: luštěniny, ovesné vločky, datle, fíky, kešu, mandle a další druhy ořechů a semínek.

Opomenout nesmíme ani zvyšující se nároky na přítomnost hořčíku v těle při nemoci, nadměrném stresu, zvýšené fyzické aktivitě nebo konzumaci alkoholu.

 

Jaké existují formy magnesia a které jsou nejlepší?


Stejně jako jiné minerály i magnesium má více forem, přičemž ne každá z nich je pro tělo vhodná. Při výběru suplementů či jiných doplňků stravy s obsahem hořčíku se proto zaměřte na níže uvedené chelátové a organické formy, které jsou z hlediska vstřebatelnosti a přínosů nejlepší:

 

 

 • Citrát hořečnatý – velice častá a doporučovaná forma magnesia. Jeho vstřebatelnost, a tedy i využitelnost tělem, se pohybuje okolo 80 %. Vyznačuje se ale lehce projímavými účinky, a tak je lepší užívat ho při zácpě a k podpoře průchodnosti stolice.
 • Malát – chelátová forma hořčíku vázaná na kyselinu jablečnou. Výrazně organismus povzbuzuje a podporuje produkci energie. Vzhledem ke svým silným energizujícím účinkům podporuje správné fungování nervového systému, činnost jater a oddaluje pocit svalové únavy.
 • Bisglycinát hořčíku – patří k nejlepším formám magnesia, neboť má vynikající vstřebatelnost – tělo ho prakticky celý využije a zbytečně ho nevyloučí. Jeho účinky jsou spíše relaxační a uklidňující. Vhodný je zejména pro ty, kteří chtějí zlepšit kvalitu spánku a navýšit hladinu hořčíku z důvodu stresu.
 • Treonát – další vhodná forma hořčíku, která navíc zlepšuje paměť, schopnost učení, koncentraci a další kognitivní funkce.
 • Orotát – oblíbená forma u sportovců, neboť podporuje výkonnost, fyzickou zdatnost a činnost srdce.

 

Vyhnout byste se naopak měli těmto formám hořčíku!!

 

Mezi méně vhodné formy hořčíku patří oxid hořečnatý, uhličitan hořečnatý a síran hořečnatý. Jedná se o anorganické formy magnesia, které se vyznačují velice nízkou účinností a vstřebatelností. V přípravcích pro vnější použití jsou ale naopak vítané. Například síran tvoří sůl, která je skvělá do koupele pro uvolnění namožených svalů.

 

Působení magnesia v organismu:

 • Zmírňuje svalové křeče a přispívá ke správné činnosti svalů
 • Udržuje kosti a zuby v dobrém stavu
 • Funguje jako podpůrný prostředek při nespavosti a menstruačních bolestech
 • Má zklidňující účinky a zmírňuje podrážděnost
 • Zlepšuje kognitivní funkce
 • Působí blahodárně na nervovou soustavu

 

Z naší nabídky jednoznačně doporučujeme Magnesium v chelatové formě obohacené o vitamín B6 pro maximalní efekt od značky Golden Nature.

Blog

Medicinální houby – přehled nejznámějších druhů a jejich účinků ?

Blahodárné účinky medicinálních hub reishi, cordyceps, hericium, chaga a mnoho dalších již po tisíce let využívá tradiční čínská medicína a ajurvéda (tradiční indická medicána). Do podvědomí západní medicíny se dostaly poměrně nedávno, přičemž ještě stále patří k spíše alternativním léčebným způsobům

17.10.2020


Lipozomální vitaminy a minerály – převratný objev mezi potravinovými doplňky??

Objevem poslední doby jsou lipozomální vitaminy a minerály, které mají schopnost se v těle lépe vstřebávat a působit s daleko větší účinností. Díky tomu se může zdát, že běžně dostupným vitaminům a minerálům již odzvonilo

07.10.2020


Magnesium – jaká forma hořčíku je pro tělo nejvhodnější?

Magnesium, známé také pod českým názvem jako hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Účastní se více než stovky biochemických reakcí a reguluje přes tři sta různých enzymů.

23.09.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím