Proč užívat arginin nejen po čtyřicítce? Jaký vliv má na naše tělo?
Arginin, jakožto jedna z významných aminokyselin, má v těle určité nezaměnitelné funkce. Řadí se ovšem mezi semi-esenciální látky, což znamená, že si ho organismus sice sám vytváří, ale nemusí tomu tak být v každém období. Někdy totiž přirozená tvorba argininu není dostatečná a nemusí uspokojivě pokrýt veškeré potřeby našeho těla. Dopomoct si můžeme některými potravinami, které mohou arginin obsahovat nebo doplňky stravy, jež nám dnešní trh nabízí. Často arginin suplementují zejména sportovci a kulturisti pro zlepšení svého výkonu či budování svalové hmoty. Co ale dalšího tato látka vlastně dokáže, a z jakého důvodu může být přínosné ho užívat po 40. roce života? Na to se podíváme níže v dnešním článku.
Jak se aminokyselina arginin v těle tvoří?
Jak již bylo řečeno, arginin se v organismu vytváří zcela samovolně a dostatečně pokud k tomu má potřebné podmínky. Avšak třeba v období růstu a vývoje bývá jeho tvorba nedostačující. Nicméně jsou zde i jiné situace, kdy bychom se měli více zaměřit na jeho příjem či jeho množství navýšit – například při větší fyzické zátěži. Příčinou snížené syntézy může být prodělaný úraz, chronické onemocnění nebo prostě pouze věk.
Samotný proces, v němž arginin vzniká, má vícero odlišných názvů, ovšem všechny označují to samé. Mluvíme tu o močovinovém (ornitinovém, ureosyntetickém) cyklu. Ten slouží primárně pro odbourávání nadbytečných dusíkatých zplodin z těla za pomoci močoviny. Je to vlastně soubor metabolických reakcí, který probíhá v jaterních buňkách, konkrétně zčásti v mitochondriích (specializovaná součást buňky zajišťující buněčné dýchání a produkci energie) a zčásti v cytoplazmě (tekutý obsah buňky). V celém procesu dochází k mnohým složitým přeměnám, a arginin je pak spolu s dalšími látkami jedním z produktů tohoto cyklu. Při těchto změnách poskytuje arginin rovněž molekuly oxidu dusnatého, který je zodpovědný za rozšiřování cév, lepší funkci mozku a buněčnou komunikaci.
Jaké jsou nejlepší zdroje argininu?
Nejčastěji nalezneme arginin v potravinách, kde se nachází vysoké množství bílkovin. Veškeré bílkoviny jsou totiž složeny právě z jednotlivých aminokyselin. Ty jsou různorodé a jejich vzájemným spojením vznikají odlišné typy proteinů. Nicméně ne každá bílkovina obsahuje celé spektrum dostupných aminokyselin. Arginin najdeme konkrétně především v mase a mořských plodech, vejcích a mléce. Z rostlinných zdrojů to jsou luštěniny, ořechy, semínka a čokoláda. Jestliže se stravujete vyváženě a pestře a nepotýkáte se s žádnými zdravotními komplikacemi či zraněnými, vaše hladina argininu bude pravděpodobně dostačující.
Proč doplňovat arginin po čtyřicítce?
Arginin má mnoho zdravotních benefitů, z nichž mohou profitovat téměř všechny věkové kategorie. Udržuje zdraví kardiovaskulárního systému, protože zlepšuje průtok krve cévami, a potažmo tak lépe prokrvuje části našeho těla včetně mozku, svalů nebo pohlavního ústrojí. Snižuje tak i krevní tlak. Prospěšný je však rovněž pro imunitní systém, regeneraci či obnovu buněk.
Jak už je bohužel ale zvykem, s přibývajícím věkem dochází k utlumování některých přirozených funkcí organismu. Pomyslným milníkem bývá často 40. rok života, kdy se již můžeme začít potýkat se zpomalováním metabolismu, zeslabováním aktivní svalové hmoty nebo úbytkem pohlavních hormonů. S každým dalším rokem se pak pravděpodobnost výskytu některého z problémů zvyšuje, obzvlášť, pokud už k tomu máme predispozice.
Užívání argininu může určité nežádoucí změny zmírnit a podpořit nejen budování svalstva a lepší sexuální život, ale může napomoci třeba i s vypadáváním vlasů. Stejně tak může být suplementace argininu vhodná jako prevence, abychom případným obtížím včas předcházeli. Například stárnutí v kombinaci s vysokým krevním tlakem jsou dobře známé kardiovaskulární rizikové faktory. Přibývají věk má za následek dokonce zhoršenou syntézu oxidu dusnatého, u něhož jsme si jeho význam nastínili výše. Arginin proto můžete využít nejen pokud cvičíte, posilujete a podáváte větší fyzické výkony, ale může dobře posloužit také pro zdraví srdce, mozku nebo jako součást prevence.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Arginin v čisté podobě a obsahu 500mg v jedné rostlinné kapsli.
Golden Nature Exclusive Arginin s přidaným Citrulinem, zajišťuje synergické působení a tím i maxilální efekt.

Konopné semínko a jeho vliv na zdraví?
Jak je známo, všechna semínka jsou plná živin a látek, jež jsou prospěšné našemu zdraví a není vůbec na škodu je zařadit do stravy. Konopné semínko není výjimkou, ba je dokonce považováno za jedno z nutričně nejlepších a nejvýživnějších. Obsahuje vitaminy, minerály a další složky, které budou přínosem pro mnohé oblasti organismu. Dnes je k zakoupení nejen ve specializovaných prodejnách, ale i v běžných obchodních řetězcích. Stejně tak může být zpracováno ve vícero podobách – neloupané, loupané nebo se z něj vyrábí například konopná mouka a jiné produkty.

Jak posílit nehty a vlasy? Zkuste rybí kolagen.
Významný faktorem pro kvalitu vlasů a nehtů je rovněž péče, kterou jim dopřáváme zvenku. Volba šamponu a kondicionéru by měla probíhat na základě vašeho typu vlasů, dle toho, zda jim něco schází, jsou suché nebo mastné či jestli je barvíte. Ke kráse vlasů a nehtů mohou přispět také nejrůznější pečující produkty navíc. Jak jsme již dříve uvedli, vlasy a nehty vyžadují pro náležitý růst dostatek aminokyselin. Z jednotlivých aminokyselin jsou složeny různé typy bílkovin a jednou z bílkovin je právě také kolagen. Kolagen se v našem těle vyskytuje v hojném množství, a dokonce v několika typech. Těch je více než 10 druhů, ovšem jeho většina připadá na kolagen typu I-IV.

Není ženšen jako ženšen, jak vybrat ten kvalitní?
Ženšen pravý je blahodárná rostlina s velmi dlouhou historií, protože je využíván v tradičních medicínách již po staletí. A není tomu jen tak. Ženšen má totiž unikátní vlastnosti a jeho vliv na lidské zdraví je nedocenitelný. Z tohoto důvodu je dnes populární téměř po celém světě a doplňky stravy s jeho obsahem není obtížné sehnat. Ženšen byl objeven již před několika tisíci lety, a to na území východní Asie, kde byl považován za jednu z nejcennějších bylin a kdysi jeho blahodárností mohl využívat jen sám císař a pár dalších vysoce postavených.