Krill oil, co to je a v čem je lepší?
Krill oil neboli krilový olej je doplněk stravy, který je oproti jiným obdobným suplementům poměrně nový. Možná jste o něm dokonce nikdy neslyšeli. Nicméně stává se v poslední době předmětem zájmu, a to především kvůli jeho možným zdravotním benefitům. Jedná se totiž o alternativu rybího oleje. Obsahuje stejně tak přínosné mastné kyseliny, které naše tělo potřebuje pro správné fungování, ovšem může mít navíc jisté výhody. Chcete se dozvědět více podrobnějších informací? Tak si pročtěte následující řádky.
Co je to kril?
Než se dostaneme přímo k oleji, nejdříve si řekneme něco o samotném krilu. Jde o souhrnné pojmenování pro poloprůsvitné a velice drobné korýše podobné třeba krevetám, které žijí v určitých oceánech, a to ve značných množstvích. Nejvýznamnějším živočichem je v něm tzv. krunýřovka krillová, jež obývá ledové vody kolem Antarktidy. Primárně slouží kril jako potrava pro větší živočichy v oceánu i mimo něj. Živí se jím například velryby, tuleni, ptáci, tučňáci a chobotnice. Olej, který se z něho extrahuje, má růžovou až červenou barvu a nejčastěji se dává do kapslí, jež se snadno užívají.
Co obsahuje krilový olej?
Stejně jako rybí tuk, je tento olej zejména bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin. To jsou polynenasycené látky, které jsou esenciální, a tudíž si je organismus není schopen vytvořit sám, a my jsme tak závislí na jejich příjem z potravin či případně právě doplňků stravy. Nejdůležitější je pak kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA). Dále v něm nalezneme ještě jednu zajímavou látku, která se nazývá astaxanthin. Jedná se vlastně o červené barvivo, a hlavně také o vysoce efektivní antioxidant, jež dodává krilovému oleji benefity navíc.
Jak se projevuje nedostatek omega 3?
Omega 3 mají celou řadu pozitivních vlastností a hrají zásadní roli ve zdraví našeho kardiovaskulárního systému a mozku. Jsou nepostradatelné i během těhotenství a při následném vývoji dítěte. Vzhledem k tomu, že se v naší oblasti nekonzumuje tolik ryb a mořských živočichů, stává se, že jich máme málo. To může mít neblahý vliv na některé přirozené procesy v těle. Nedostatek se může projevit různorodě, nicméně nejběžněji si můžete všimnout symptomů jako jsou zvýšená únava, zhoršení kognitivních funkcí a nálady, psychické poruchy a vyšší náchylnost k zánětlivým onemocněním. Zvyšuje se rovněž riziko srdečních chorob.
Na co je dobrý krilový olej?
Vzhledem k tomu, že je krill oil vynikající zásobárnou zdravých tuků a dalších prospěšných látek, můžete z jeho pravidelného užívání těžit samé klady. Má cenný přínos pro srdce a cévy, může napomáhat při zvýšeném krevním tlaku a podporuje náležité fungování mozku. Přispívá také k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi, posílení imunitního systému a má protizánětlivé schopnosti. Může být tedy skvělým pomocníkem například při zánětlivých onemocněních kloubů. Dále se hojně diskutuje jeho pozitivní vliv na zmírnění příznaků premenstruačního syndromu, játra nebo pokožku. Díky obsaženému astaxanthinu navíc ochraňuje buňky a podporuje zrak.
Jsou lepší omega 3 z ryb nebo z krilu?
V první řadě je důležité říct, že odpověď na tuto otázku není tak jednoznačná, a v případě ani jednoho neuděláte žádnou chybu, pokud se ho rozhodnete užívat, oba zdroje mají rozhodně své přínosy a jsou bohatou zásobárnou omega 3 mastných kyselin. Mnohé studie ale poukazují u krilového oleje na lepší biologickou dostupnost a vstřebatelnost. Je to dáno tím, že je vázán na fosfolipidy, kdežto rybí olej je ve formě triglyceridů. Fosfolipidy totiž tvoří veškeré buněčné membrány v organismu, proto je průchod takových mastných kyselin snazší, a využitelnost je v konečném důsledku lepší. Nutné je však také zmínit daleko vyšší cenu, pokud to ovšem není překážkou, může být krilový olej to pravé pro vás.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4374210/

MCT olej a jeho použití nejen při zdravém vaření
MCT olej je tuk plný zdravějšího typu nasycených mastných kyselin. V dnešní době se začíná více využívat, a to nejen díky velké popularitě kokosových olejů, ale i pro jeho přínosy pro naše zdraví. Pro někoho je pojem MCT olej doposud stále neznámý, pro jiného je již součástí každodenního života jako zdroj prospěšných tuků ve výživě, pro hubnutí i pro podporu sportovního výkonu. Spoustu lidí však odrazuje už i pouhý pojem nasycený tuk, který je spojován se špatným vlivem na náš organismus. Pod zkratkou MCT se skrývají tři anglická slovíčka – medium chain triglycerides, jenž odkazují na oleje se středně dlouhým řetězcem

Vitaminy na vlasy – jak prospívají vlasům a jak je vybrat?
Vlasy jsou důležitou součástí našeho vzhledu. Není proto divu, že tolik dbáme o jejich kvalitu. Někdy ale zvýšená péče v podobě drahých šamponů zkrátka nestačí. Vlasy jsou totiž odrazem psychického a zdravotního stavu, který ovlivňuje nutričně vyvážená strava. Jakmile se tedy vašim vlasům nedostává důležitých živin, vitamínů či minerálů a jste vystaveni dlouhodobému stresu, je pochopitelné, že vlasy ztratí svůj lesk, začnou vypadávat a budou se více lámat. Pomoci v tomto směru ale mohou vitaminy a doplňky stravy na vlasy s komplexním složením.

Kotvičník zemní a obsah saponinu nebo protodioscinu, na co se zaměřit?
Kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris patří celosvětově mezi jednu z nejvíce užívaných bylin. Již v dávných dobách ho užívali staří Řekové a dávní čínští léčitelé k posílení imunitního systému, nastartování libida a zmírnění ledvinových potíží. A právě pro svůj skvělý efekt je kotvičník zemní užíván muži a ženami po celém světě i v dnešní době. Kotvičník zemní neboli tribulus terrestris je jednoletá bylina, která roste v několika oblastech po celém světě – například v Jižní Americe, Indii, Číně, Španělsku a Bulharsku. Kvalitu rostliny ale ovlivňují klimatické podmínky, složení půdy a používaná hnojiva. To je také důvod toho, proč některý kotvičník obsahuje méně aktivních látek a jiný zase více.