Resveratrol – přírodní antioxidant získaný z vína, který pomáhá!
Resveratrol je poměrně nedávno objevená aktivní látka vyskytující se v rostlinách, jejíž působení na lidský organismus není ještě zcela probádáno. Prozatím se ví, že je silným přírodním antioxidantem, který omezuje působení volných radikálů a tím pomáhá předcházet různým zdravotním onemocněním. Některé studie dokonce zkoumají pozitivní vliv resveratrolu při onkologických onemocnění nebo Alzheimerově chorobě. Několika odborníky je však zatím potvrzen jen blahodárný vliv na kardiovaskulární systém.
Co je resveratrol zač a v čem byl objeven?
Resveratrol patří do skupiny látek zvaných polyfenoly, o nichž se obecně ví, že v lidském organismu působí jako antioxidanty. Resveratrol byl objeven v bílé i modré vinné révě, a to jak v jadérkách, tak ve slupce. Nicméně v modrých odrůdách vinné révy byl zjištěn v daleko větším množství. Kromě toho se také nachází i v borůvkách, rybízu, arašídech nebo v rostlině nesoucí název křídlatka japonská, která bývá hojně využívána v tradiční východní medicíně.
Zajímavé je také to, že aktuálně jsou známy dvě formy resveratrolu: „cis“ a „trans“.
Trans forma je daleko lépe vstřebatelná a využitelná naším organismem. Pokud tedy uvažujete o koupi kvalitního resveratrolu jako doplňku stravy, měli byste se vždy zaměřit právě na biologicky aktivnější "trans" formu.
Jak resveratrol působí?
Jelikož resveratrol patří k hlavním přírodním antioxidantům, oplývá skvělou schopností potlačovat aktivitu kyslíkových radikálů. Jinými slovy, resveratrol jako antioxidant pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem a předcházet tak vzniku vážných civilizačních onemocnění.
Kyslíkové radikály vznikají přirozeně v těle vlivem metabolických procesů. Jejich zvýšené množství způsobené špatnou životosprávou nebo nadměrnou konzumací alkoholu má však neblahý dopad na zdraví jedince. Způsobit mohou celou řadu akutních i chronických onemocnění a urychlit stárnutí organismu. A právě s tím vším antioxidanty (a tedy i resveratrol) bojují.
Důkazem toho je i tzv. francouzský paradox, který poukazuje na to, že podle statistik je ve Francii nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění než u obyvatel jiných států, přičemž se zásluhy připisují pravidelné konzumaci červeného vína. To právě podle všeho obsahuje dostatek resveratrolu.
Jaký má resveratrol účinek v lidském těle?
- Kontrola tělesné hmotnosti
- Antioxidant
- Normální činnost srdce - krevní tlak
- Normální stav pokožky
- Normální činnost cévní soustavy
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS

Jak správně používat kyselinu hyaluronovou?
Kyselina hyaluronová je nejčastěji spojována se světem péče o pokožku. Nejenže se jedná o nezbytnou látku, která ovlivňuje krásu naší pleti, ale stává se oblíbenou složkou v kosmetice a při nejrůznějších procedurách v salonech. Kyselina hyaluronová je dle chemického složení polysacharid a nejběžněji na ni narazíte ve formě hyaluronanu spojeného s vápníkem, sodíkem nebo draslíkem. V organismu se vyskytuje naprosto přirozeně a má zde svoje důležité opodstatnění. Je to bezbarvá, gelová látka, jež má vysokou viskozitu. Je součástí mezibuněčné hmoty a nervových, epiteliálních a pojivových tkání. Našli bychom ji v kůži, kloubní tekutině nebo třeba také v očním sklivci, proto má podle studií své přínosy i v oftalmologii

Jaké jsou formy omega 3?
Omega 3 mastné kyseliny patří mezi esenciální živiny, které si sice tělo samo vyrobit neumí, ovšem i přesto jsou pro nás opravdu klíčové. Jsou zásadní už od raného vývoje a nepostradatelné jsou vlastně po celý život. Je tedy důležitý jejich pravidelný příjem ze stravy, to ale bývá v našich končinách poněkud problematické.

Jak správně pečovat o klouby?
Kloubní potíže již dávno nepostihují pouze seniory, ale čím dál tím mladší lidi. Může za to sedavý způsob života, nezdravá strava i nadváha. Odborníci se proto shodují, že je zapotřebí začít pečovat o klouby už v mládí. Nikdy ale není pozdě. V každém věku pro svůj pohybový aparát můžete něco udělat. Co? Na to se podíváme v dnešním článku. Klouby jsou důležitou součástí našeho pohybového aparátu. Díky nim jsme schopni vlastní sebeobsluhy a chůze. Věkem a nešetrnou péčí se ale bohužel opotřebovávají, začínají tuhnout a někdy se na nich dokonce vytvářejí výrůstky, které mohou bránit volnému pohybu. Důvodů, proč k tomu dochází, je hned několik...