Vitamin C s postupným uvolňováním k objednávkám nad 600 Kč ZDARMA!! VITAMIN C JE NUTNÉ SI VYBRAT V POSLEDNÍ FÁZI NÁKUPNÍHO KOŠÍKU. Akce platí pouze do 29.11.2020.

Vápník – minerál nezbytný pro zdravé kosti a zuby

Vápník je minerálem, který je důležitý v průběhu celého našeho života. Obzvlášť nezbytný je v období růstu, kdy jsou kladeny zvýšené nároky na růstové chrupavky a kostní tkáň obecně. Při jeho dlouhodobém nedostatku hrozí závažné problémy končící až skeletálními deformitami – u dětí nejčastěji dochází ke křivici, u dospělých nastává onemocnění zvané osteoporóza. Abyste zjistili, jak tomu předejít, přečtěte si následující článek.

Základní údaje o vápníku – doporučený denní příjem a v jakých potravinách ho najdeme?


Vápník neboli latinsky calcium je minerál, který je v největší míře zastoupen v lidském těle. U dospělých jedinců se vápník soustřeďuje zejména v kostech a zubech. Další zajímavostí související s vápníkem je to, že se každý den opětovně rozloží a znovu vytvoří přibližně 2 gramy kostní tkáně, což je způsobeno tzv. procesem remodelace. Tento proces je výsledkem působení sil na naše kosti a je zcela přirozený. Aby však mohl probíhat a nedocházelo k odbourávání většího množství kostní tkáně, je zapotřebí dostatečný přísun vápníku. Doporučená denní dávka vápníku by se proto měla pohybovat v rozmezí 800 – 2 500 mg.

 

Kromě toho, že je vápník základním stavebním prvkem pro naše zuby a kosti, je také nezbytný pro celou řadu procesů v těle. Uplatňuje se například při srážlivosti krve, zajišťuje přenos nervových vzruchů, ovlivňuje funkci svalů včetně toho srdečního, hraje klíčovou roli v pevnosti našich kostí nebo pohyblivosti spermií a zajišťuje tvorbu důležitých hormonů a enzymů.

 

Mezi základní zdroje vápníku patří mléčné výrobky, mléko, mák, mandle, čočka, fazole a obilné klíčky.

 

Co hrozí při nedostatku vápníku?


Ačkoliv je vápníku v těle ze všech minerálů nejvíce, tělo s ním neustále pracuje, a to nejen v rámci remodelace kostí, ale i právě při tvorbě hormonů, nervových přenosů nebo regulaci enzymů. Pokud tedy dojde k jeho nedostatku hrozí závažné komplikace od nekontrolovatelných svalových křečí, přes vypadávání zubů, až po kostní deformity.

 

Dočasný deficit vápníku tělo koriguje tím, že jej odebírá z kostí. Z dlouhodobého hlediska ale bohužel dochází k řídnutí kostí a k jejich celkovému odvápnění, což vede ke vzniku onemocnění zvanému osteoporóza. Nároky na příjem vápníku se zvyšují zejména při menopauze, v těhotenství, během kojení nebo v době dospívání. Také se stářím vstřebatelnost kalcia tělem přirozeně klesá, takže i doporučená krajní hodnota 800 mg vápníku za den nemusí být dostačující.

Příjem vápníku z potravy nestačí. Jak je to možné?


Aby se těmto nebezpečným stavům předešlo, je potřeba zajistit nejen dostatek vápníku přijímaného ze stravy, ale současně s ním i dostatek vitaminu D3, vitaminu K2, fosforu, hořčíku, zinku a manganu. Proč je nutná kombinace vápníku s těmito vitaminy a minerály? 

 

  • Konkrétně vitamin D3 je odpovědný za využitelnost vápníku v těle. Bez něho by vápník z potravy prošel tělem bez využití (vyloučil by se stolicí) a nedošlo by k jeho vstřebání ve střevě. To je také důvod toho, proč někteří lidé trpí nedostatkem vápníku, ačkoliv pravidelně jí mléčné výrobky. Vitamin D3 si tělo dovede vytvořit díky slunečním paprskům.

 

  • Aby vápník mohl být v těle dále zpracován a zabudován do kosti, potřebuje k tomu hořčík, zinek a fosfor. Díky nim se totiž z vápníku vytvoří tzv. kostní minerál, jehož základní složkou je fosforečnan vápenatý. Pokud nejsou tyto minerály v těle přítomny, vápník bez využití odchází z těla.    

 

  • Vitamin K2 je též důležitým pomocníkem. Zajišťuje totiž jeho přepravu do cílových tkání, podporuje jeho ukládání, a naopak zabraňuje jeho ukládání do tkání a míst, které jsou kontraproduktivní.

 

  • Mangan za spoluúčasti mědi pomáhá vápníku budovat organickou část kosti tzv. matrix.

 

A právě proto je mnoho doplňků stravy s vápníkem a dalšími vitamíny či minerály. Vitamin D3 se pak často kombinuje s vitamin K2. Při výběru vápníku se zaměřte především na jeho organické formy, jako je laktát a citrát vápenatý.

 

Působení vápníku v organismu:

  • Vápník je základním stavebním prvkem kostí
  • Zodpovídá za pevnost a zdraví zubů a kostí
  • Zmírňuje svalové křeče a podílí se na činnosti svalů
  • Podporuje správné fungování hormonální soustavy

 

V našem sortimentu naleznete jak vápník samotný, tak i vápník v kombinaci s dalšími vitamíny a minerály.

Blog

Hovězí, vepřový a rybí kolagen – kdy a který je lepší?

Kolagen je důležitou součástí lidského organismu, lépe řečeno NEZBYTNOU. Kolagen se nachází napříč celým tělem a to například v chrupavkách, kůži, cévách nebo dokonce ve svalech a je zodpovědný za pružnost, pevnost a odolnost všech pojivových tkání ve kterých je obsažen. Postupně s věkem bohužel produkce kolagenu klesá, čímž dochází k rychlejšímu opotřebení pohybového aparátu a změn na pleti jako je napři. prohloubení vrásek.

25.11.2020


Ginkgo biloba – zázrak z Asie, který vás dovede k dlouhověkosti

Extrakt z ginkgo biloba (jinanu dvojlaločném) se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně využívá již po staletí. Historie tohoto Ginkgo biloby však sahá daleko hlouběji, až do období prvohor. Není tedy žádný div, že se tyto stromy označují za živoucí fosilii. V listech ginkga se dále nachází terpenické laktony, ginkgolidy, kyselina ginkgolová a látka zvaná bilobalid. Všechny tyto látky, souhrnně terpeny a flavonoidy, se podílejí na mikrocirkulaci v těle, účastní se energetické výměny a zvyšují žilní tonus. 

18.11.2020


Vápník – minerál nezbytný pro zdravé kosti a zuby

Vápník neboli latinsky calcium je minerál, který je v největší míře zastoupen v lidském těle. U dospělých jedinců tvoří asi 1 200 mg, přičemž většina se soustřeďuje v kostech a zubech. Další zajímavostí související s vápníkem je to, že se každý den opětovně rozloží a znovu vytvoří přibližně 2 gramy kostní tkáně, což je způsobeno tzv. procesem remodelace.

05.11.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím