Zázrak jménem kustovnice čínská (Goji) – přírodní superpotravina

Červené plody kustovnice čínské zvané také Goji jsou doslova nabité aktivními látkami, které mají příznivý vliv na celou řadu pochodů v našem organismu. Kromě toho jsou velice prospěšné i z nutričního hlediska, neboť obsahují důležité minerály, vitamíny, aminokyseliny, stopové prvky a polysacharidy. Dalo by se tedy říct, že se jedná o superpotravinu, která nemá vzhledem k množství zastoupených aktivních látek obdoby.

Jak kustovnice čínská vypadá a kde roste?


Kustovnice je keř dorůstající až do výšky 2 metrů. Její listy mají mandlovitý tvar a květ připomíná nafialovělý kalich s několika korunními cípy. Plody zvané goji mají formu jasně červených bobulí podlouhlého tvaru, které mohou být až 2 centimetry velké. Mohli bychom je s trochou kreativity vzhledově přirovnat k našemu šípku.

 

 

Pro růst kustovnice čínské je důležité prostorné místo s dostatkem slunečního svitu. Původem totiž pochází z horských svahů v Číně a Japonsku. Nejedná se ale o na pěstování náročnou rostlinu, takže se pro účely sběru pěstuje prakticky po celém světě. Vypěstovat ji lze dokonce i v našich zeměpisných podmínkách na záhonech v zahradě. Jen je nutné podotknout, že se obsah aktivních látek a množství plodů liší na základě kvality půdy, klimatu a vláhy.

Nemusí se vám tedy podařit doma vypěstovat goji v takové kvalitě, jakou lze očekávat při nákupu plodů v obchodě.

Aktivní látky obsažené v Goji a jejich vliv na lidský organismus?


Malé červené plody kustovnice čínské (Goji) patří k hotovým zázrakům přírody. Obsahují totiž velké množství aminokyselin – konkrétně 18 druhů, včetně osmi esenciálních, které si naše tělo nedovede samo vytvořit. Další složkou jsou minerální látky jako například vápník, hořčík, selen, zinek a železo. Nechybí ani bohaté zastoupení vitaminů ze skupiny B, vitamin A, C a E nebo látky zvané karotenoidy, k nimž patří známý beta-karoten. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na polysacharidy a důležitý betasisterol neboli rostlinný sterol, který má protizánětlivý efekt.

 

Plody kustovnice čínské mají kromě toho významný antioxidační vliv na náš organismus, čímž pomáhají vypořádat se s volnými radiály a zpomalují v těle stárnoucí procesy. Není tedy žádným překvapením, že se látky získané z goji využívají také v kosmetickém průmyslu.

 

 

Nejčastěji se lze ale setkat se sušenými plody goji, které se podle chuti mohou přidávat do jogurtů, pudinků, cereálií nebo se mohou jíst také samostatně. Podle studií pouhá konzumace hrsti těchto červených plodů každý den podpoří ozdravné procesy v těle, nastartuje imunitu a dodá vitalitu.

Goji a její působení na lidské tělo?

  • Podporuje správné gungování imunitního systému
  • Navrací vitalitu a energii
  • Reguluje hladinu krevního cukru a cholesterolu
  • Blahodárně působí na kardiovaskulární systém
  • Podporuje správné fungování ledvin a jater
  • Posiluje zrakový aparát
  • Pomáhá odbourávat stres, napětí a bolesti hlavy
  • Zpomaluje procesy stárnutí způsobené volnými radikály - silný antioxidant
  • Zrychleje metabolismus a pomáhá s redukcí hmotnosti

 

Díky širokospektrálním působení v našem těle lze Goji pokládat za všestranného pomocníka, kterého lze využít při hubnutí nebo k lepší regeneraci svalů po fyzické zátěži. Goji má velice příjemnou chuť a tak se dá využívat také jako "zdravé mlsání".

 

Z našeho bohatého sortimentu můžeme doporučit kustovnici čínskou v několika různých formách jako jsou Goji sušené plody - ty byvájí nejoblíbenější, Goji šťávy a pro snažší užívání kustovnici čínskou (Goji) ve formě kasplí.

Blog

Magnesium – jaká forma hořčíku je pro tělo nejvhodnější?

Magnesium, známé také pod českým názvem jako hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Účastní se více než stovky biochemických reakcí a reguluje přes tři sta různých enzymů.

23.09.2020


Jak správně a efektivně posílit imunitu??

Aby vás neskolila kdejaká viróza, je potřeba posílit imunitu dávkou vitaminů a minerálů. Pro správné fungování imunitního systému je nejdůležitější vitamin C, B6 a B12. Z minerálů je z hlediska imunity důležitý zinek, hořčík a železo.

16.09.2020


Resveratrol – přírodní antioxidant získaný z vína, který pomáhá!

Resveratrol je poměrně nedávno objevená látka, jejíž efekt na naše tělo není ještě zcela probádaný. Prozatím se  ví, že je silným přírodním antioxidantem, který omezuje působení volných radikálů a tím pomáhá předcházet různým zdravotním onemocněním.

01.09.2020Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím