Kurkuma a obsah kurkuminu, proč je důležitý?
Kurkuma nebo také indický šafrán pochází z rostliny rostoucí zejména v Asii. Je známá především pro její využití při vaření, kde se zužitkovává jako koření. Má výraznou, specifickou chuť a sytě žlutou barvu, a proto se uplatňuje taktéž jako barvivo do omáček, sýrů, hořčice, těstovin a jiných potravin. Je součástí kari koření, jež si našlo místo v kuchyni už i v našich končinách. Uplatnění kurkumy není však jen pro chuť, ale má i svůj velmi prospěšný vliv na zdraví. Ten je znám a využíván již více než 2000 let. Co tedy kurkuma obsahuje tak zajímavého a příznivého pro naše tělo a jaká složka je nejdůležitější? Právě na tuto problematiku bude zaměřený dnešní článek.
Z čeho se kurkuma získává?
Kurkumu můžeme získat z rostlinky, která nese název kurkumovník dlouhý (Curcuma Longa). V češtině se někdy používá i prostého názvu kurkuma pro celou rostlinu. Svůj původ má v jižní a východní Asii (Indie, Čína, Thajsko), ale dnes se ve velkém pěstuje i na jiných místech a lze si ji zasadit stejně tak u nás. Kurkumovník je vytrvalá bylina patřící do čeledi zázvorovitých (Zingiberaceae) a také jeho hlíza se podobá té zázvorové. A právě dužnatý oddenek se slupkou a výraznou barvou dužiny je tou nejvýznamnější částí, protože ten se spotřebovává v čerstvé podobě na vaření a různé odvary, na sušení a následné namletí a dále k získání extraktů. Z článkovitých oddenků vyrůstají řapíkaté dlouhé listy a kořeny a kurkumovník dokonce kvete bledě žlutými květy. Existuje též několik odlišných druhů než pouze kurkumovník dlouhý, často pěstovaných na okrasu, kvůli svému pestrobarevnému květenství.
Jaké složky jsou součástí kurkumy?
Kurkuma kromě základních složek jako jsou sacharidy, proteiny, vláknina, tuky nebo voda, obsahuje i vitaminy a minerály. Z vitaminů můžeme jmenovat například vitamin C, E a K, thiamin, niacin a vitamin B6. Z minerálů je to železo, hořčík, draslík, mangan, zinek či fosfor. Nalezneme rovněž silice, jako seskviterpeny (turmeron), které jí dodávají onu význačnou vůni a chuť. Zajímavý je třeba cineol, jenž se vyznačuje svým protichřipkovým vlivem. Tím ale výčet přínosných látek nekončí, a dokonce žádná z jmenovaných není ta nejcennější. Kurkuma obsahuje totiž antioxidanty a polyfenoly, z nichž je hlavní kurkumin. Ten má velké množství pozitivních efektů na více stránek našeho organismu.
Blahodárný kurkumin
Kurkumin je pro náš organismus nejdůležitější obsahovou složkou z toho důvodu, že nám přináší ty největší benefity na zdraví. Jde o žluté až oranžové barvivo a z chemického hlediska se řadí mezi polyfenoly (flavonoidy). Je dobře rozpustný v tucích a olejích. Samotná kurkumová hlíza ho má v sobě asi 3 %. Proto na trhu nalezneme extrakty této látky, kde jsou všechny blahodárné vlastnosti koncentrovány.
Kurkumin má silné antioxidační vlastnosti, potlačuje volné radikály, chrání buněčné membrány a pyšní se skvělým protizánětlivým, antibakteriálním a antivirovým efektem. Využití má nejenom při běžných zánětech například dýchacích cest, ale má svůj význam i při těch chronických, jako je zánětlivé onemocnění kloubů a pohybového aparátu, kdy rovněž ulevuje od bolesti. V neposlední řadě podporuje trávení, vylučování žluči, správnou funkci jater a nervový systém. Prospěch z jeho užívání může být tedy značný, avšak si musíme pohlídat množství v produktu a vybírat ty kvalitní, jež mají vysoké procento kurkuminu.
Pokud chcete z kurkuminu vytěžit co nejvíce, je dobré ho navíc kombinovat s tzv. piperinem. To je extrakt z černého pepře a společným užíváním všechny pozitivní dopady kurkuminu znásobí. Oblíbené je také zlaté mléko s přídavkem kurkumy a dalších složek, které se popíjí teplé proti nachlazení nebo pro lepší spánek.
Kurkuma dlouhá (Curcuma Longa) v těle optimalizuje:
- Trávení
- Činnost jater a jaterní lipidy
- Stav kloubů
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
MycoMedica Kurkumin obsahuje deklarovaný extrakt kurkumínu 95% s navíc přidaným piperinem a quercetinem.
Woldohealth Zlaté mléko s přidanou kurkumou je směs aktivních látek kurkumy, piperinu, zázvoru a skořice.

Nedostatek železa, jaké jsou příznaky?
Železo je v první řadě jedním z významných prvků pro tvorbu červených krvinek. Je totiž nepostradatelnou součástí hemoglobinu, což je protein v červených krvinkách, jehož zásadní funkcí je přenos krevních plynů. Jedná se zejména o kyslík, jenž je díky tomu roznášen do celého těla. Železo je rovněž přítomné v myoglobinu. To je bílkovina, která váže kyslík ve svalové tkáni. Dále tento minerál podporuje správný chod imunitního systému a rozpoznávacích funkcí a je součástí energetického metabolismu, čímž přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpanosti. U dětí je důležitý i z hlediska náležitého vývoje mozku.

Vitamin B12 a jeho přínos pro zdraví?
Vitamin B12 neboli kobalamin je rozpustný ve vodě a je jedním z vitaminů spadajících do B-komplexu (spolu s B1, B2, B3, B5, B6, B7 a B9). Stejně jako ostatní z této skupiny je pro organismus nezbytný a zajišťuje správné fungování vícero procesů v těle. Asi 60 % vitaminu B12 se nachází v našich játrech a 30 % ve svalech. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 2,5 mikrogramů. Ovšem vzhledem k míře vstřebatelnosti je vhodné, v podobě doplňku stravy, přijímat několikanásobně více (asi 250 µg). Starší osoby a kojící nebo těhotné ženy by však měli doplňovat ještě o něco vyšší kvantum.

Triple maca vs klasická maca, jakou vybrat?
Maca peruánská neboli Lepidium Meyenii je rostlina, která je oblíbená jak u mužů, tak u žen a její blahodárné vlastnosti jsou již po dlouhou dobu zkoumány, zkoušeny a rovněž velmi úspěšně využívány. Má totiž řadu schopností, jež mohou být prospěšné v mnohých oblastech našeho těla. Na macu však můžeme narazit v různých odrůdách. Ty se používají samostatně nebo se také v poslední době přistoupilo k jejich kombinování.