Ženy a přechod. Jak zmírnit jeho projevy?
Přechod neboli klimakterium je proces, jenž je naprosto přirozený a je běžnou součástí života každé ženy. Tato fáze může trvat různě dlouhou dobu a přináší s sebou i spoustu negativních průvodních příznaků. To vše je ovšem individuální a najdou se ženy, které o přechodu téměř ani neví nebo naopak zase takové, jež pociťují většinu jejích symptomů najednou. To však může nepříjemně ovlivnit kvalitu života. Naštěstí existuje několik možností, jak celý průběh zmírnit. My se v dnešním článku zaměříme na rozmanité projevy, které mohou toto období doprovázet a poradíme, co nám od nich může napomoci.
Co je to přechod a kdy začíná?
Přechod je období, které nastává u každé ženy v jiných letech. Nicméně nejčastěji je to mezi 45. a 55. rokem života. Může se ale také stát, že přijde o mnoho dříve. Potom mluvíme o tzv. předčasné menopauze. Důvod, proč tomu tak je, není zcela znám, avšak na vině může být špatná životospráva, stres, genetické predispozice, léčiva, autoimunitní onemocnění nebo třeba i nízká hmotnost. V takovém případě je na místě se poradit s odborníkem, který vám celou situaci pomůže lépe řešit. Klimakterium je fyziologický děj, kdy dochází k postupnému útlumu funkce vaječníků, zastavuje se menstruační cyklus a žena přestává být plodná.
Jaké jsou příznaky klimakteria?
Přechod doprovází řada symptomů, které bývají velice obtěžující. Mohou být fyzického i psychického rázu a mohou se projevovat s rozličnou intenzitou a délkou trvání. Hlavním ukazatelem bývají změny v menstruačním cyklu. Přichází jeho nepravidelnost, zmírňuje se síla krvácení až vymizí zcela úplně. U některých žen proběhne klimakterium pouze takto, ale běžně takové štěstí nemají všechny ženy a pocítí další fyziologické změny. Mluvíme tu například o únavě, nespavosti, ztrátě libida, zhoršení kvality vlasů a pokožky, návalů horka, zvýšeném pocení, změn hmotnosti a rovněž zvýšeném riziku osteoporózy – tedy ubývání hustoty kostní tkáně. Příznaky psychické mohou zahrnovat častější střídání nálad, emocionální nestabilitu, podrážděnost, deprese, úzkosti a pocity méněcennosti.
Jak se lépe vypořádat s nepříjemnými projevy při přechodu?
Přechod může být obtížný, ale máme několik způsobů, jak si ho ulehčit a zlepšit tak kvalitu života. Celkový průběh může razantně ovlivňovat životní styl. Je třeba dbát na kvalitní stravu, dostatečně se hýbat, odpočívat, spát a mít přísun všech potřebných vitaminů a minerálních látek. Z hlediska zdraví kostí je potřeba přijímat vápník, ale taktéž vitamin D, který je důležitý při metabolismu fosforu a vápníku, kdy napomáhá k jejich lepšímu využití z potravy a následné absorpci ve střevech. Dále můžeme sáhnout po různých bylinných preparátech, jež dokáží mnohým ženám poskytnout úlevu, protože obsahují látky, které jsou příznivé pro hormonální rovnováhu a celkové zdraví těla.
Kotvičník zemní
Kotvičník neboli Tribulus terrestris je nenápadná rostlinka, která může ovšem upoutat svými jasně žlutými květy. Je spojován především s mužskou populací, ale jeho schopnosti jsou přínosné také pro ženy, a to dokonce právě i v období klimakteria. Zmírňuje totiž návaly horka, potlačuje úzkosti, snižuje pocity únavy, doplňuje energii a podporuje sexuální apetit. Dokáže celkově stabilizovat hladinu hormonů, nabudit celý organismus a dodat novou vitalitu.
Maca peruánská
Maca peruánská je další velmi prospěšná bylinka, u které je využíván její kořen připomínající tuřín či řepu. Má v sobě mix látek, jež mohou přispívat k lepšímu zvládání projevů menopauzy. Můžeme ji užívat dokonce v kombinaci se zmíněným kotvičníkem zemním. Jsou totiž efektivní synergickou dvojicí. Maca podporuje vyrovnání hladiny estrogenu, navyšuje libido, posiluje psychickou i fyzickou odolnost, tlumí pocení, návaly a podrážděnost. Maca červená je navíc blahodárná při prevenci proti osteoporóze.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Exclusive Kotvičník zemní s přidaným selenem a zinek ve výhodném balení 2+1
Golden Nature Exclusive Triple Maca obsahuje tři různé druhy macy pro ještě vyšší efekt

Tipy na vánoční dárky pro zdraví
Často se stává, že zvolíme dárek, který zůstane nevyužitý a my jsme do jeho nákupu vložili zbytečné úsilí a peníze. Darování doplňků stravy je však skvělé hned z několika důvodů. Zdraví je za prvé nejcennějším darem. Užívání vitaminů, minerálů a bylin může podpořit fyzickou schránku i psychiku

Magnesium – jaká forma hořčíku je pro tělo nejvhodnější?
Magnesium, známé také pod českým názvem jako hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Účastní se více než stovky biochemických reakcí a reguluje přes tři sta různých enzymů. Magnesium, nebo-li hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Hořčík považujeme za jeden z nezbytných základních stavebních prvků organismu, jelikož se účastní několika biochemických procesů a reguluje přes tři sta různých enzymů. Významnou roli tak hraje při celé řadě tělesných reakcí, včetně svalových kontrakcí a nervových impulsů.

Na co je dobrý cordyceps?
Cordyceps sinensis neboli Housenice čínská je houba, která je proslulá díky svému prospěšnému vlivu na lidský organismus. Dnes je již hojně využívána, a proto se můžeme setkat s řadou doplňků stravy, jež ji v sobě obsahují. Cordyceps je oblíbený už po staletí v tradičních medicínách a jeho blahodárnost je tak velmi dobře prozkoumaná. Zájem vzbuzuje i v moderním světě, jelikož má pozitivní vliv na správné fungování těla a některé orgánové soustavy a dokáže podpořit řešení určitých zdravotních obtíží. V cordycepsu se totiž nachází mix zajímavých látek, na které se dnes blíže podíváme a odhalíme si veškeré důvody, proč stojí za to cordyceps sinensis vyzkoušet.