Aquamin a klasický vápník, jaký je mezi nimi rozdíl?
Vápník je velice důležitý prvek, který potřebujeme k životu. Bez nadsázky můžeme říci, že díky němu je naše tělo soudržné, pevné a činné. V těle tvoří přibližně 1,5 % celkové tělesné hmotnosti, přičemž 99 % vápníku je uloženo v kostech. Nepotřebují ho ale pouze naše kosti a zuby. Významný je také pro nervosvalovou činnost, srážení krve, imunitu nebo hojení ran. Jak ho efektivně přijmout? A co to je aquamin? Si povíme v následujících řádcích.
Jaký je rozdíl mezi aquaminem a vápníkem?
Vápník je dostupný v různých formách, nejčastěji solích. Některé formy naše tělo dovede lépe vstřebat a využít (např. citrát vápenatý), jiné zase méně (např. hydroxid vápenatý). Každá ze solí je složena z elementárního vápníku, což je právě ta forma vápníku, u níž se stanoví doporučená denní dávka. Ta je v České republice nastavena na 800 – 1200 mg vápníku za den.
Abychom přijali dostatečné množství čistého elementárního vápníku, je u každé soli potřeba přijmout jiné množství. Například pokud chceme přijmout 500 mg elementárního vápníku, je nutné, aby doplněk stravy s hydroxidem vápenatým obsahoval jednou tak velké množství hydroxidu. Tělo pak za celé řady dějů, při nichž figurují i jiné minerály a vitaminy, získá z vápenaté soli tolik potřebný čistý vápník.
Aquamin, což je zajímavý komplex více než 70 různých látek, oproti tomu obsahuje vápník již ve formě, kterou naše tělo dovede jednoduše využít. Díky tomu vápník z aquaminu je přibližně 4× efektivnější, než "klasický vápník"! Zároveň jsou v aquaminu obsaženy minerály. K těmto minerálům například patří hořčík a zinek. Dále pak ještě aquamin obsahuje selen, síru, železo a fosfor, což jsou taktéž důležité prvky pro zdravé kosti, klouby a zuby.
Co je aquamin zač?
Aquamin pochází z mořské řasy, která nese latinský název Lithothamnion calcareum. Ta roste v průzračně čistém Atlantském oceánu, kde čerpá z vody důležité živiny a mění barvu na nezaměnitelnou červenou. Když se začne její životní cyklus chýlit ke konci, schránka řasy je již celá zvápenatělá, odumírá a klesá ke dnu, odkud je nutné ji sesbírat ručně. Ze zvápenatělých schránek se poté získává cenný komplex látek známý jako aquamin.
Proč je důležitý dostatek vápníku a kdo je ohrožen jeho nedostatkem?
Dbát na dostatek vápníku je důležité hlavně u dětí, mladistvých, těhotných a kojících žen, sportovců, seniorů a žen v menopauze. U těchto skupin lidí totiž dochází ke zvýšené spotřebě vápníku tělem a jakmile má tělo vápníku nedostatek, začne ho přebírat z kostí. Nadměrným vyplavováním vápníku z kostí bohužel ale hrozí křehnutí a řídnutí kostní tkáně a zvýšené riziko zlomenin.
Vzniknout dokonce může onemocnění zvané osteoporóza. U ohrožených skupin se proto doporučuje konzumovat nejen větší množství potravin bohatých na vápník (např. mléčné výrobky, brokolice, sardinky, ořechy atd.), ale i kvalitní doplňky stravy s obsahem vápníku. A právě mezi ně patří i aquamin, který mohou vzhledem ke své rostlinné povaze bez starostí užívat i vegetariáni a vegani.
Vápník v lidském organismu podporuje:
- Přispívá k normální srážlivosti krve
- Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
- Přispívá k normální činnosti svalů
- Přispívá k normální funkci nervových přenosů
- Přispívá k normální funkci trávicích enzymů
- Podílí se na procesu dělení a specializace buněk
- Vápník je potřebný pro udržení normálního stavu kostí
- Vápník je potřebný pro udržení normálního stavu zubů
- Je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Aquamin je přírodní zdroj vápníku a mnoha dalších minerálních a stopových prvků jako jsou síra, měď, zinek, hořčík, fosfor a mnoho dalších.
Aquamineral je speciální doplněk stravy s obsahem Aquaminu, což je bioaktivní komplex různých minerálních látek z přírodních zdrojů Atlantském oceánu, který vyniká vysokou biologickou dostupností a spektrem aktivních látek.

Zinek chelate, v čem vyniká a proč ho užívat právě v chelátové formě?
Zinek je nezbytným stopovým prvkem pro správné fungování lidského organismu. Nachází se v orgánech, tkáních a tělních tekutinách a účastní se více než tří stovek biochemických reakcí, včetně dělení buněk, růstu a vývoje. Jelikož ho máme v těle jen ve stopovém množství, je potřeba si uvědomit, že i jeho zásoby jsou velice tenké. Navíc náš organismus neumí zinek samovolně syntetizovat, takže o to zásadnější je dbát na jeho přísun z potravy nebo doplňků stravy s obsahem zinku.

Vápník, hořčík a zinek – proč není vhodné užívat tyto minerály společně?
Vápník, hořčík a zinek – tři důležité minerály pro naše tělo, které jsou nutné pro správné fungování našeho organismu, a proto ani jeden z nich nesmí být opomíjen. Každý z nich plní svoje funkce, ale společně především působí blahodárně na kosti, kůži, vlasy a nehty. S těmito minerály se můžeme setkat v doplňcích stravy buď samostatně nebo i často přímo s jejich vzájemnou kombinací v jednom produktu. Udržovat správnou hladinu těchto tří prvků je nezbytné, avšak lze se setkat s faktory, kdy se vápník, hořčík a zinek mohou navzájem ovlivňovat.

Potravinové intolerance: Jak je poznat a co s nimi dělat?
Potravinové intolerance jsou stále častějším problémem, avšak zůstávají dlouho nerozpoznané. Jedná se o nesnášenlivost některých složek stravy, které tělo nedokáže správně zpracovat. Na rozdíl od alergií se intolerance projevují především zažívacími obtížemi, ale mohou mít i celou řadu dalších příznaků