Garcinie kambodžská – keř, jehož plody vám pomohou při hubnutí
Garcinie kambodžská (garcinia cambogia) je keř, který od nepaměti patří k tradiční ajurvédské medicíně, kde se jeho tykvovité plody využívají při revmatismu a střevních potížích. Studie zkoumající složení plodů však ukazují, že má dalekosáhlejší působení na lidský organismus a že může významně přispět při řešení mnoha problémů. Jakých? Čtěte dál a zjistěte, proč je garcinie v poslední době tolik oblíbená.
Co je garcinie kambodžská?
Garcinie kambodžská též tamarind malabarský je keř, který může dorůstat až do výšky 20 metrů. Roste v tropických vlhkých pralesích jihovýchodní Asie a kvete žlutě nebo červeně. Podle způsobu pěstování začíná plodit až po minimálně 10 letech. Vzhledem není samotný keř ničím zvláštní, pokud ale rostlina právě plodí, vaši pozornost si získají plody s rýhami, díky čemuž připomínají tykev. Oproti ní jsou ale o dost menší, velikost mají zhruba jako jablko. Nezralé plody jsou zelené a postupně se mění na žluté. K přímé konzumaci se využívá dřeň, která má sladkokyselou chuť. Případně se z plodů připravuje koření, které se nejčastěji využívá v indické kuchyni.
Jaké látky garcinie kambodžská obsahuje?
Plody garcinie kambodžské jsou plné aktivních látek, vitaminů a minerálů. Z vitaminů obsahují v největším množství vitamin C a z minerálů vápník. Ostatních vitamínů, minerálních a stopových látek obsahují o něco méně. Kromě toho je garcinie kambodžská bohatá také na kyselinu hydroxycitronovou (HCA), což je jedinečná látka, která brání tvorbě tuků z přijaté glukózy. Díky tomuto příznivému ovlivnění metabolismu tuků a cukrů v těle, se tukové buňky tolik neukládají do zásob, ale naopak se využívají jako přímé zdroje energie. Dále pak garcinie obsahuje velké množství různých antioxidantů.
Jak garcinie působí v těle?
Vysoký obsah kyseliny hydroxycitronové (HCA) má za následek nejen blokování přeměny sacharidů na tuky, ale také potlačení chuti k jídlu a vyvolání pocitu zasycení. Užívat extrakt z garcinie kambodžské se proto vyplatí při hubnutí a snaze dosáhnout vysněné hmotnosti. Významný je i pozitivní vliv na imunitní systém díky vysokému podílu vitaminu C. V neposlední řadě garcinie reguluje tvorbu cholesterolu a eliminuje dopad oxidačního stresu. Zpomaluje tedy proces stárnutí buněk, předchází jejich nenávratnému poškození a snaží se udržet naše tělo vitální a mladistvé.
Užívání garcinie si pochvalují také sportovci a kulturisti, jimž pomáhá s únavou po cvičení a urychluje regeneraci glykogenu ve svalech. Dále stabilizuje hladinu krevního cukru a zasahuje do metabolismu mastných kyselin, jejichž produkci příznivě ovlivňuje. Za zmínku stojí i vliv na peristaltiku střev a psychickou odolnost, která se přítomností rozmanitých antioxidantů postupně zvyšuje.
S čím nám garcinie pomůže:
- Metabolismus tuků
- Kontrola tělesné hmotnosti
- Hubnutí
- Chuť k jídlu
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Vito Life Garcinie kambodžská ve formě kapslí s obsahem 320mg v jedné cps.

Jarní detox, zkuste mladý ječmen
Zelený nebo mladý ječmen (Hordeum Vulgare) je ve své podstatě nezralým ječmenem setým. Je to samoopylovací jednoletá obilovina patřící mezi travnaté rostliny. Dříve zřejmě přirozeně rostl především na asijském kontinentu a v Africe. V současnosti se pěstuje na mnohých jiných místech. Ten opravdu kvalitní pochází třeba z Nového Zélandu, Austrálie nebo amerického Utahu, kde má optimální podmínky pro svůj růst – výživnou půdu, čisté ovzduší a dostatečný sluneční svit. V zeleném ječmeni se nachází skutečně velké množství výživných a jiných látek, jejichž koncentrace je zásadně vyšší než u běžných potravin. V první řadě obsahuje chlorofyl, a to ve velice dobře vstřebatelné formě. Dále je v něm přibližně 12 minerálních a stopových prvků, včetně vápníku, železa, hořčíku, fosforu, mědi a zinku. Vápníku má dokonce více než třeba mléko a železa několikanásobně než špenát. Z vitaminu je zastoupeno asi 13 druhů, kupříkladu vitamin C, A, E, K a vitaminy ze skupiny B.

Jak správně pečovat o klouby?
Kloubní potíže již dávno nepostihují pouze seniory, ale čím dál tím mladší lidi. Může za to sedavý způsob života, nezdravá strava i nadváha. Odborníci se proto shodují, že je zapotřebí začít pečovat o klouby už v mládí. Nikdy ale není pozdě. V každém věku pro svůj pohybový aparát můžete něco udělat. Co? Na to se podíváme v dnešním článku. Klouby jsou důležitou součástí našeho pohybového aparátu. Díky nim jsme schopni vlastní sebeobsluhy a chůze. Věkem a nešetrnou péčí se ale bohužel opotřebovávají, začínají tuhnout a někdy se na nich dokonce vytvářejí výrůstky, které mohou bránit volnému pohybu. Důvodů, proč k tomu dochází, je hned několik...

Vitamin D3 a K2 – proč je užívat současně?
Vitamin D3 a vitamin K2 patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, které jsou zodpovědné za celou řadu procesů v lidském těle. Uvádí se, že se účastní více jak 200 dějů, jež ovlivňují správné fungování imunitního, kardiovaskulárního a pohybového systému. Z toho lze snadno odvodit, jak moc jsou pro náš organismus důležité a proč bychom se na jejich příjem měli zaměřit. Pojďme se tedy podívat, kde vitamin d3 a vitamin k2 najít a k čemu jsou dobré. Začněme vitaminem D3 neboli cholekalciferolem. O vitaminu D3 prakticky každý ví, že si ho naše tělo dovede samo vytvářet při působení slunečních paprsků. Bohužel si ale málokdo z nás uvědomuje, že kvůli střídání ročních období a zeměpisné šířce, ve které žijeme, tělo od podzimu do jara není schopno ze slunce vitamin D3 vytvořit.