Arganový olej pro hebké vlasy a zářivou pleť
Arganovému oleji se správně přezdívá Marocké zlato. A to nejen díky jeho zlatavému zbarvení, ale především díky pozitivním vlivům, které má na pleť, vlasy a pokožku celého těla. Široké spektrum kladných vlastností z arganového oleje činí všestranného pomocníka, který zastane práci hned několika produktů. Pojďme se na tento unikátní olej podívat zblízka.
Jak a z čeho se arganový olej získává?
Arganový olej se získává z plodů stromů argánie trnité, které rostou výhradně v jihozápadní oblasti Maroka. Ty se zpracovávají lisováním za studena. Získat cenný arganový olej z plodů ale není vůbec jednoduché. Stromy dorůstají výšky až 10 metrů a začínají plodit až po 15 letech. Poznáte je podle hojně pokroucených větví s řapíkatými tmavě zelenými listy na lícové straně. V období květenství jsou stromy posety žlutozelenými drobnými květy. Dřevo a listy z těchto stromů se využívají ke stavebním účelům a jako krmivo pro hospodářská zvířata.
Sběr a zpracování plodů argánie představuje hlavní zdroj obživy místních berberských žen, které stále dodržují tradiční metody. Každý plod musí projít složitým procesem třízení, mletí a lisování. Celý proces je přitom časově náročný – trvá až 20 hodin. Odtud se pak arganový olej dostává do celého světa, kde se používá při výrobě kosmetických produktů nebo při přípravě pokrmů.
Jaké aktivní složky arganový olej obsahuje?
Plody podobné olivám a olej z nich získaný je bohatou zásobárnou důležitých aktivních látek pro náš organismus. Arganový olej obsahuje zejména vitamin E, vitamin A, betakaroten, antioxidanty a až 80 % esenciálních mastných kyselin. Významný je také podíl skvalenu, který posiluje imunitní systém, reguluje hladinu hormonů a zlepšuje toleranci pokožky vůči UV záření. Dále se v arganovém oleji nachází přírodní látky fytosteroly a polyfenoly.
Jak arganový olej působí?
Arganový olej prokazatelně pozitivně působí na kvalitu pokožky. Vhodný je dokonce při ekzémech, lupence, akné nebo jiných kožních problémech. Bohatý podíl esenciálních mastných kyselin pokožku hluboce hydratuje a předchází jejímu stárnutí. Proto se také někdy arganovému oleji říká elixír krásy a mládí.
Použít ho lze na pokožku, pleť, vlasy, řasy nebo třeba do pokrmů. Používá se zejména ve středomořské kuchyni při přípravě ryb. Chutí připomíná oříšky.
- Působení arganového oleje na vlasy – vitamin E, B a mastné kyseliny vlasy vyživují a zvyšují jejich vitalitu. Vlasy vypadají lesklejší, pružnější a hebčí. Arganový olej také příznivě působí na vlasovou pokožku, de předchází vzniku lupů.
- Působení arganového oleje na kůži – hodí se pro všechny typy pleti, protože ačkoliv se jedná o olej, arganový olej nezpůsobuje pocit mastnoty. Skvalen, mastné kyseliny a antioxidanty pokožku chrání před volnými radikály, hydratují a zpomalují tvorbu vrásek.
- Působení arganového oleje na nehty – vyživuje nehtové lůžko a přechází třepení nehtů. Díky arganovému oleji vypadají nehty lesklejší a plné vitality.
- Působení arganového oleje na řasy – řasy rychleji rostou, jsou hustší a pevnější.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Woldohealth Arganový olej je 100% BIO organický arganový olej, pocházející z čerstvých arganových ořechů lisovaných za studena.

Jak zlepšit kvalitu spánku?
Spánek patří k velice důležitým biologickým procesům v našem životě. Přesto se stále více lidí potýká s jeho nedostatkem, špatnou kvalitou nebo neschopností usnout

Koenzym Q10 – látka, která dodává chuť do života
Koenzym Q10 – látka, o níž slyšel jistě každý z nás, ale jen málokdo dovede říci, co to skutečně je. Důležitost koenzymu Q10 je natolik veliká, že za jeho objev získal v roce 1978 britský vědec Peter Mitchell Nobelovu cenu. To ale není vše. S touto zajímavou látkou je spjato spoustu dalších informací. A my vám alespoň některé prozradíme v tomto článku. Koenzym Q10 je látka přirozeně vyskytující se v našem těle, konkrétně ve všech buňkách. Společně s mitochondriemi uvnitř buněk vytváří energii z potravy a má nezastupitelnou úlohu při fungování celého našeho těla. Proto také orgány, které spotřebovávají nejvíce energie jako je srdce nebo plíce, obsahují největší množství koenzymu Q10.

Psyllium – proč je lepší klasický prášek než kapsle?
Psyllium jsou vyčištěné obaly semen jitrocele indického. Tato zajímavá rostlina se pěstuje v Indii, Austrálii a Iráku a dorůstá do výšky maximálně 15 cm. Za nejdůležitější její část jsou pokládány právě obaly semen, které obsahují vysokou koncentraci prospěšné rozpustné vlákniny. Tento druh vlákniny v těle působí tak, že na sebe váže vodu, bobtná a tím zvětšuje objem stolice a usnadňuje vyprazdňování. Zároveň zlepšuje funkci střev a zbavuje jej od nestravitelných zbytků a toxinů. Preventivně tak psyllium působí proti zácpě i průjmu, hemoroidům, nadýmání a jiným zažívacím problémům.