Jak zlepšit kvalitu spánku?
Spánek patří k velice důležitým biologickým procesům v našem životě. Přesto se stále více lidí potýká s jeho nedostatkem, špatnou kvalitou nebo neschopností usnout. Důvody mohou být různé – stres, špatný životní styl, rušivé prostředí a také různé zdravotní problémy. Málo nerušeného spánku se přitom neprojevuje pouze únavou. Může ovlivnit naši náladu, výkonost, soustředění i celkové zdraví. V moderním světě, kde jsme neustále obklopeni rozptylujícími podněty, technologií a stresem, není jednoduché najít klid a zajistit si regeneraci, kterou má noční odpočinek přinášet. Pokud váš spánek není tak optimální a dostačující, jak by měl být, možná nastal čas to změnit.
Spánek – klíč k regeneraci
Spánek je přirozený stav, během něhož tělo i mysl regenerují. V průběhu noci mozek zpracovává veškeré přijaté informace, třídí je a ukládá, dochází k obnově buněk nebo dokonce podpoře imunitního systému. Dospělý člověk potřebuje v průměru 7–9 hodin spánku denně, u dětí a dospívajících je tato potřeba ještě vyšší. S přibývajícím věkem se nároky opět mění – ve vyšším věku se délka totiž zase často o malinko zkracuje. Kvalitní spánek se skládá z několika fází, včetně hluboké a REM fáze, které jsou významné pro fyzické i duševní zdraví. Pokud dojde k narušení těchto fází, například častým probouzením, spánek sice může být dlouhý, ale přesto nám nepřinese energii. Je tedy zásadní, nejen kolik spíme, ale také jak spíme.
Prostředí a návyky
Podmínky, ve kterých spíme, výrazně celý odpočinek ovlivňují. Základem je tiché, tmavé a dobře větrané prostředí bez rušivých elementů. Teplota v ložnici by neměla být příliš vysoká, ideálně kolem 18 °C. Důležité je také eliminovat modré světlo z obrazovek mobilních telefonů, počítačů a televizí alespoň dvě hodiny před spaním. Rovněž pravidelnost zde hraje zásadní roli – usínat a vstávat by se mělo každý den přibližně ve stejnou dobu, a to i o víkendech. Konzumace těžkých jídel a alkoholu před spaním může narušit průběh spánku, stejně jako kofein v pozdních hodinách. Je vhodné si vytvořit večerní rituál. Přečíst si třeba několik stránek knihy, pustit si klidnou hudbu nebo si dopřát teplou sprchu. Tělo a mysl dostanou tudíž jasný signál, že se blíží čas odpočinku.
Doplňky stravy na podporu spánku
Pokud máte vytvořené ideální podmínky, ale nedošlo ke zlepšení, mohou být dalším krokem osvědčené doplňky stravy. Velmi podstatný je například hořčík, který napomáhá uvolnění a zklidnění nervové soustavy a podporuje relaxaci. Dále je to tryptofan – aminokyselina, ze které tělo vytváří serotonin a následně melatonin, tedy hormon spánku. Melatonin a tryptofan patří mezi látky, jež přirozeně podněcují nástup spánku a optimální cirkadiánní cyklus. Jejich doplnění může pomoci harmonizovat vaše vnitřní rytmy a usnadnit tak usínání. Vyzkoušet můžete taktéž kozlík lékařský, meduňku, chmel či jiné bylinky s uklidňujícími vlastnostmi.
Psychická pohoda a spánkové poruchy
Psychická pohoda je jedním z důležitých faktorů, na který se občas zapomíná. Dlouhodobý stres, napětí a úzkosti mohou způsobit různorodé problémy. V takových případech nestačí jen upravit prostředí či doplnit chybějící látky, je rovněž potřeba se věnovat duševnímu zdraví. Někdy však spánkové potíže přerostou běžnou míru, trvají-li déle než několik týdnů či dokonce měsíců, jsou velmi intenzivní nebo narušují každodenní fungování, může jít o tzv. spánkovou poruchu. Mezi ně patří například nespavost (insomnie), spánková apnoe, syndrom neklidných nohou, parasomnie či narkolepsie. V takovém případě je vhodné vyhledat odborníka – praktického lékaře, neurologa nebo specialistu na spánkovou medicínu. Včasné řešení totiž může výrazně zlepšit kvalitu života.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Melatonin: Pharmacology, Functions and Therapeutic Benefits - PMC [online]. [cit. 16. 04. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5405617/

Magnesium – jaká forma hořčíku je pro tělo nejvhodnější?
Magnesium, známé také pod českým názvem jako hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Účastní se více než stovky biochemických reakcí a reguluje přes tři sta různých enzymů. Magnesium, nebo-li hořčík, patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla. Hořčík považujeme za jeden z nezbytných základních stavebních prvků organismu, jelikož se účastní několika biochemických procesů a reguluje přes tři sta různých enzymů. Významnou roli tak hraje při celé řadě tělesných reakcí, včetně svalových kontrakcí a nervových impulsů.

Aquamin a klasický vápník, jaký je mezi nimi rozdíl?
Vápník je velice důležitý prvek, který potřebujeme k životu. Bez nadsázky můžeme říci, že díky němu je naše tělo soudržné, pevné a činné. V těle tvoří přibližně 1,5 % celkové tělesné hmotnosti, přičemž 99 % vápníku je uloženo v kostech. Nepotřebují ho ale pouze naše kosti a zuby. Významný je také pro nervosvalovou činnost, srážení krve, imunitu nebo hojení ran.

Saw palmetto a jeho přínos pro zdraví?
Saw palmetto je rostlina, která se vyskytuje i pod názvem Serenoa plazivá. Latinským názvem to je pak Serenoa repens. Konkrétně se jedná o druh palmy, jež využívali indiáni již před stovkami let pro podporu zdraví organismu, především při problémech s močovou a reprodukční soustavou, jako přírodní afrodiziakum nebo ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Z rozmanité škály aktivních látek obsahují plody saw palmetta především velké množství mastných kyselin. Je v něm spoustu zástupců, a z těch hlavních můžeme jmenovat třeba kyselinu olejovou, palmitovou, laurovou, stearovou, kaprylovou a jejich další estery.