Co je to GABA a jaké má funkce?
Lidské tělo je složitý a velice komplexní systém, ve kterém spolupracuje mnoho složek k udržení rovnováhy a zdraví. Jednou z klíčových sloučenin, jež výrazně koriguje naši psychiku a celkové fungování nervové soustavy, je tzv. GABA, která hraje zásadní roli v regulaci stresu a uklidnění naší mysli. Přestože ji náš organismus dokáže produkovat sám, její množství může být ovlivněno různými faktory, jako je stres, životní styl či strava. V následujícím článku se podíváme na to, co to vlastně je, jaký účel má v těle a proč je vhodné ji někdy doplňovat.
Co to vlastně GABA je?
GABA neboli kyselina gama-aminomáselná je aminokyselina, která plní důležitou úlohu jako neurotransmiter v lidském mozku. Jejím hlavním úkolem je tlumení nervové aktivity, čímž přispívá k uklidnění a snížení napětí. Název GABA pochází z anglického označení gamma-aminobutyric acid. I když je chemicky klasifikována jako aminokyselina, v běžných biologických procesech se nevyužívá k syntéze bílkovin a není tak ani jejich součástí. Slouží především ke komunikaci mezi buňkami. Kromě toho má i další schopnosti, jež se týkají třeba regulace různých metabolických procesů.
Jakou roli má GABA v těle?
Kyselina gama-aminomáselná se přirozeně nachází v centrálním nervovém systému, kde funguje jako inhibiční (tlumící) neurotransmiter. To znamená, že brání nadměrné stimulaci neuronů. Její nedostatek bývá spojován se zvýšenou nervozitou, poruchami spánku nebo dokonce se vznikem některých psychických onemocnění. Mimo mozku lze tuto aminokyselinu nalézt i v jiných částech těla, jako například ve střevech, kde je produkována určitými bakteriemi ve střevním mikrobiomu. Může tedy upravit nejen lokální funkce ve střevě, ale také komunikaci mezi střevem a mozkem.
Proč vyzkoušet doplňky s obsahem GABA?
Doplňování kyseliny gama-aminomáselné může mít řadu zdravotních přínosů pro náš organismus. Napomáhá snižovat stres a úzkost, což je v dnešní uspěchané době stále významnější. Mnoho lidí suplementuje GABA také pro podporu kvalitního spánku, neboť zajišťuje snadnějšímu usínání a hlubší regeneraci během noci. Kromě toho má vliv na svalovou relaxaci, a proto ji někteří sportovci používají pro rychlejší zotavení po fyzické námaze. Jisté studie dokonce naznačují, že GABA může mít blahodárný efekt na krevní tlak či na zdravou činnost srdce. Navíc může zlepšit kognitivní funkce – třeba soustředění a paměť.
Jaké jsou zdroje kyseliny gama-aminomáselné?
GABA se v malém množství nachází v určitých potravinách. Jedná se zejména o rozličné fermentované výrobky. Je to například kimchi, kombucha, kefír nebo tempeh. Dalším zdrojem jsou ořechy, hnědá rýže, sója a fazole adzuki, kaštany, houby, rajčata, špenát, brokolice, zelí, květák, růžičková kapusta, naklíčené obiloviny a sladké brambory. Nicméně přirozený příjem GABA z potravy bývá poměrně nízký, tudíž se mnoho lidí uchyluje spíše k užívání doplňků stravy. Množství kyseliny gama-aminomáselné v jednotlivých potravinách totiž také závisí na několika faktorech. Nejde tu jen o typ rostliny, ale i o proces jejího zpracování a podmínky při růstu.
Možná rizika a vedlejší účinky
Ačkoliv je GABA považována za bezpečnou látku, její nadměrná konzumace může vést k mírným nežádoucím účinkům. Patří mezi ně ospalost, snížená pozornost, svalová slabost nebo lehké závratě. Je proto důležité dodržovat doporučené dávkování a v případě jakýchkoliv pochybností se poradit s lékařem. Zvýšenou opatrnost by měli mít lidé s neurologickými obtížemi či jedinci, kteří užívají léčiva, jež jakýmkoliv způsobem ovlivňují nervový systém. Jedná se kupříkladu o antidepresiva, sedativa a hypnotika.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Influence of Gamma-Aminobutyric Acid on the Changes of Blood Pressure in Rats - PMC [online]. [cit. 26. 03. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4534999/

V čem acerola předčí klasický vitamin C?
Acerola či Malpígie, označována i jako barbadoská nebo karibská třešeň. To je rostlina známá především pro svůj neobyčejně vysoký obsah vitaminu C. Udává se, že je toto množství až 40x větší než v pomerančích. Malpígie lysá je druh tropické a subtropické rostliny s původem v Karibiku. Postupně se vysazuje i v jiných teplých oblastech jako je jihovýchod Asie, Austrálie nebo Afrika. Vzrůstem se řadí mezi keře či menší stromy. Květy jsou růžové až načervenalé a listy pevné a lesklé. Pojmenování třešeň si vysloužila díky svým plodům, které jsou právě třešním podobné.

Jak přírodní cestou snížit krevní tlak?
Krevní tlak je tlak, který vlastně vyvíjí krev na stěny tepen, jimiž protéká. Závisí to na množství krve, kterou do krevního řečiště pumpuje srdce a také na odporu cévních stěn vůči samotnému průtoku. Při jeho měření se často dozvíme dvě různé hodnoty, jež bývají oddělené lomítkem. První z čísel poukazuje na tlak systolický. Jde o výši tlaku během kontrakce (stažení) srdce, kdy je krev vytlačena do krevního oběhu. Druhá hodnota, která bývá za lomítkem a je nižší, je tlak diastolický. Ten udává tlak v momentě, kdy je srdeční sval v klidové fázi. Tlak se měří v torrech. Ty mají jednotku značenou mmHg neboli tzv. milimetry rtuťového sloupce.

Oblíbené rostlinné oleje, jak podpoří naše zdraví?
Rostlinné oleje jsou nezbytnou součástí veškeré moderní gastronomie. Tyto tuky, které se získávají z různorodých rostlin, můžeme využít také různými způsoby. Dají se upotřebit ve studené kuchyni i pro tepelnou úpravu – například pro rychlé restování a pečení.