Cordyceps kdy a jakou koncentraci zvolit?
Cordyceps česky housenice je houba, která dokáže podpořit vícero stránek lidského organismu, včetně obranyschopnosti, vitality a fyzické i psychické odolnosti. Proto je velmi využívanou medicinální houbou. Je nabitý celou řadou prospěšných látek, ze kterých můžeme těžit i při zdravotních obtížích. Avšak pokud se podíváme na nabídku, zjistíme že ne každý produkt je zcela stejný. Záleží v první řadě samozřejmě na kvalitě, ale lišit se mohou i jinak, a to konkrétně množstvím určitých složek. Jedná se především o polysacharidy, u nichž ne vždy platí, že čím jich je více, tím pro nás lépe, protože každá koncentrace je vhodná v jiných situacích. V jakém případě tedy volit tu nižší či vyšší a proč? To si vysvětlíme níže v dnešním článku.
Čím je cordyceps vlastně prospěšný?
Cordyceps má poměrně široké využití. Obsahuje totiž spoustu aktivních látek, vitamínů i minerálů. Jmenovat lze třeba vitaminy rozpustné v tucích, vápník, draslík, nukleotidy (kordycepin), nukleosidy, mastné kyseliny, bílkoviny a polysacharidy. Každá složka je něčím přínosná a dohromady fungují ještě lépe, a tak nám cordyceps může nabídnout podporu naší imunity, fyzické i psychické výkonosti, funkce plic, ledvin a kardiovaskulárního systému. Jeho klady využijeme i při únavě, stresu a náročném výkonu, kdy zlepší okysličení organismu a tělo je schopné se lépe regenerovat.
Proč jsou polysacharidy významné?
Polysacharidy jsou složité (komplexní) sacharidy neboli cukry, jež jsou jednou z nejvlivnějších látek v cordycepsu. Nalezneme v něm manany, mananové polymery a také glukany. Jsou výjimečné svojí biologickou aktivitou a podílí se na harmonizaci imunitního systému. V cordycepsu se nachází alfaglukany, i velké kvantum užitečných betaglukanů, které se zdají být jako ty nejvýznamnější. Ty regulují cukry a tuky v krvi a zlepšují obranné mechanismy těla tak, že se samo lépe vypořádá s nejrůznějšími bakteriemi – proto jsou příznivé i v boji proti infekčním onemocněním. Nesmíme taktéž zapomenout na jejich silnou antioxidační funkci, kdy chrání buňky před oxidativním stresem. U polysacharidů ale velice záleží, jaká je jejich koncentrace a o jaký druh se jedná. Pokud zvolíme ten správný poměr může nám při řešení našeho aktuálního stavu více ulehčit.
Kdy a jaká koncentrace je tedy vhodná?
Obsah polysacharidů by určitě neměl být moc nízký, protože pak je jeho efekt zbytečně slabší a nedosáhneme takových výsledků jako při vyšším zastoupení. Často se udává, že nejoptimálnější koncentrací je 30 %. Což je pravdou, nicméně v některých případech se ukázal jejich větší obsah přínosný – jde pak o 50 % polysacharidů.
Cordyceps s 30 % polysacharidy je ideální volbou pro podporu našeho imunitního systému a při prevenci. Polysacharidů je v něm dostačující množství pro to, abychom pocítili jeho příznivý efekt a zároveň je v něm i dostatek ostatních aktivních prvků – cordyceps působí všestranně právě kvůli komplexnímu spojení všech látek a z tohoto důvodu je i tak jedinečnou medicinální houbou. Volit tuto variantu se doporučuje při dlouhodobém užívání, pro lepší obranyschopnost a při řešení chronických obtíží a stavů.
Cordyceps s 50 % polysacharidy má ve výsledném extraktu vetší podíl polysacharidů, avšak ostatních složek nám tudíž ale nabídne méně. Vzhledem k tomu nemá tak širokospektrální vlastnosti a pro užívání po delší dobu není až tolik přínosný. Tato koncentrace je optimální pro krátkodobé účely. Využití nalezneme zejména při akutních stavech, jako je fyzická či psychická vyčerpanost nebo když potřebujeme rychle a bezprostředně posílit obranyschopnost těla. V těchto situacích může mít skutečně pozitivní dopad.
Pokud se rozhodneme uplatnit blahodárné vlastnosti cordycepsu, volíme takový podle naší aktuální potřeby. Ve většině případů je vhodnější spíše ten s 30% polysacharidy, ale pokud se potýkáme s akutní nerovnováhou je ten s vyšším poměrem při krátkodobém užívání skvělý pro rychlé nastartování mechanismů našeho organismu. Oba typy lze též kombinovat podle současného stavu.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Cordyceps s deklarovaným poměrem 30% polysacharidů je vhodnou alternativou pro dlouhodobé užívání. Výhodné balení 2+1 je zákaznicky tím nejoblíbenějším.
MycoMedica Cordyceps militaris s podílem 50% polysacharidů, 20% Betaglukanu a 20% mannitolu je vhodný pro akutní případy

Prebiotika – z čeho jsou a jaké známe?
Prebiotika a probiotika jsou dva termíny, o nichž možná už něco víte. O druhém zmiňovaném – probiotikách neboli živých mikroorganismech přirozeně se vyskytujících v našich střevech, které jsou pro nás velmi prospěšné, se ale většinou hovoří více. Někteří se mohou chybně domnívat, že oba tyto názvy odkazují úplně na to samé, ale opak je pravdou. Co je společné, tak i prebiotika mají blahodárný vliv na náš mikrobiom. Prebiotika mají pro nás z výživového hlediska důležitý význam. Konkrétně jde o složky potravy, jež jsou pro nás nestravitelné. Jinak řečeno projdou vrchní částí našeho zažívacího traktu, bez toho, aby je organismus strávil.

Co je quercetin a co umí?
Quercetin nebo taktéž kvercetin, je látka, jež se řadí mezi antioxidanty, u nichž se již nějakou dobu ví, že jsou velmi prospěšné pro zdraví. Je nicméně docela možné, že jste o quercetinu ještě doposud vůbec neslyšeli. Je to ovšem přírodní složka, která je spojována s hned několika pozitivními vlivy na lidský organismus, a pravděpodobně ji dokonce do těla v jistých dávkách dodáváte pravidelně

Kotvičník zemní, životabudič nejen pro muže
Kotvičník zemní pro někoho znám spíše pod latinským názvem Tribulus terrestris je celosvětově známá a velice oblíbená rostlina. Kotvičník zemní je nejčastěji spojován se zvyšováním hladiny testosteronu u mužů, ovšem působení této zázračné byliny je daleko rozsáhlejší a umí mnohem více. Dnes si dopodrobna rozebereme Kotvičník zemní a jeho blahodárné účinky na organismus, které ocení nejen muži, jak je nejčastěji zmiňováno, ale u ženy.