Coriolus a jeho přínosy?
Na světě existuje několik tisíc druhů hub. Často se některé z nich označují spojením vitální houby, jež se mohou pyšnit mnoha pozitivními přínosy. Jsou to totiž adaptogeny, které obsahují celé spektrum blahodárných látek a zvyšují třeba odolnost proti stresovým situacím. Určité z nich jsou používanější než jiné, ovšem většina z nich je hojně zmiňována v rámci tradiční čínské medicíny. Mezi takové houby patří i coriolus, méně známý, avšak i tak velice zajímavý. V dnešním článku se proto podíváme na jeho vzhled, na látky, co v sobě skrývá a na co může mít teoreticky vliv.
Co je to coriolus?
Coriolus versicolor je medicinální dřevokazná houba patřící mezi choroše, na níž můžete narazit i pod názvy jako je outkovka pestrá, Yun zhi nebo také na z angličtiny pocházející turkey trail, což v překladu znamená krocaní ocas. Roste nejčastěji na poškozených listnatých stromech, spadaných větvích či pařezech, jejichž dřevo využívá jakožto svůj zdroj živin. Vyskytuje se téměř po celém světě, ale nejvíce mu svědčí mírné klima. Plodnice jsou drobné a vytváří rozsáhlé trsy. Barva klobouků je rozličná, typické jsou pásy různých barev. Nejběžněji můžeme vidět šedou, béžovou a hnědou. Společně s tím, jak plodnice stárne, získává čím dál tím více tmavších odstínů.
Jaká je jeho historie?
Stejně jako ostatní oblíbené vitální houby, je coriolus znám po dlouhá tisíciletí. Již před dávnými časy se aplikoval v tradičních medicínách v Japonsku a Číně, kde byl s oblibou označován jako královská houba nebo tráva říše nebes. V době, kdy byl objeven, ho mohl využívat pouze sám císař a vybraní obyvatelé paláce. Mnohé zmínky se dají nalézt v různých starých bylinkářských knihách, kde je popisován coby uklidňující a posilující prostředek, jež má vliv na celkové zdraví a prodloužení délky života. Až v pozdější době došlo k podrobnějším rozborům, kdy byla objevena spousta zajímavých látek.
Co obsahuje coriolus?
V první řadě je důležité jmenovat polysacharidy. Jedná se o složené cukry, které patří mezi jednu z nejimpozantnějších obsahových složek. Z těch jsou významné především betaglukany, polysacharid Krestin a polysacharidopeptid (PSP). Mimo to bychom však našli jiné neméně důležité látky jako jsou bílkoviny a aminokyseliny, a to i takové, které si naše tělo samo nedokáže vytvořit (tzv. esenciální). Pro představu můžeme jmenovat například treonin, leucin, glycin a methionin. Nesmíme zapomenout ani na fenolové sloučeniny, steroly, triterpeny, mastné kyseliny a tuky a některé minerály, stopové prvky a vitaminy (železo, měď, zinek, hořčík, draslík, vitaminy skupiny B a vitamin D.)
Na co má coriolus vliv?
Všechny sloučeniny přítomné v coriolu jsou vysoce biologicky aktivní. Polysacharidy a polypeptidy jsou silnými antioxidanty, a jak se můžeme dozvědět ve studiích, rovněž významnými imunostimulanty. Mohou tak být prospěšnými pomocníky v boji proti infekčním onemocněním a v rámci budování vlastní obranyschopnosti. Dle čínské medicíny může mít tato houba pozitivní vliv na mnoho orgánů – slezinu, žaludek, játra, plíce, srdce a ledviny. Dále podněcuje vylučování toxinů a patogenů a regeneraci sliznic a nervové soustavy. Obsažené látky mohou dokonce přispívat ke zvýšení odolnosti a vitality, k lepšímu zvládání vypjatých situací, zmírnění oxidačního stresu, snížení cukrů a tuků v krvi či podpořit kvalitu kostní tkáně.
Co dalšího je dobré vědět?
Coriolus můžete sehnat v různých podobách. Mohou to být za prvé extrakty, které se považují za nejefektivnější, jelikož je v tomto případě z hub ve většině případů vytěženo maximum bioaktivních složek. Záleží ovšem taktéž na tom, jaký způsob byl pro výrobu použit. Další formou jsou tinktury, sušené plodnice nebo prášek (biomasa). Dále je také zásadní poměr polysacharidů, jež mají nepostradatelnou roli. Jejich množství pak záleží na dané potřebě.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Odborná korektura: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5592279/

Jak lépe bojovat se stresem? Znáte vhodné bylinky?
Pro stres existuje spoustu definicí, ale jedná se ve své podstatě o přirozenou reakci a odpověď na nadměrné zatížení organismu, která zahrnuje jak fyzické, tak duševní příznaky. Mezi ty nejčastější patří například zrychlení srdečního rytmu, zvýšení krevního tlaku, svalové napětí a ztuhlost, nevolnosti, bolesti břicha a zažívací obtíže, pocení, dušnost, vnitřní neklid, bolesti hlavy, únava či potíže s koncentrací, pocity přetížení a úzkosti. Symptomů může být tedy opravdu mnoho. Uvnitř těla navíc dochází ke zvýšenému vylučování hormonů, jež mají se stresem bojovat – kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu. Následně se začíná uvolňovat více cukrů do krve, což poskytuje energii veškerým buňkám, které jsou tak lépe připravené na potřebnou reakci.

Proč kombinovat trávicí enzymy a probiotika?
Jako probiotika jsou označovány živé bakteriální mikroorganismy, které se nachází především v tlustém střevě. Možná by někoho mohlo zarazit, že se jedná o bakterie. Probiotika jsou však více než prospěšná a hrají dokonce velice zásadní roli. Trávicí enzymy jsou součástí lidského organismu, avšak nejsou tolik diskutovány jako třeba probiotika a prebiotika.

Jaké má cordyceps schopnosti, koncentrace a jak ho vybrat?
Cordyceps sinensis (Housenice čínská) je houba, která je hojně využívána k podpoře lidského zdraví, a to již po tisíciletí. Blahodárný potenciál této houby totiž objevili už velice dávno v oblastech Asie, kde se stal vysoce ceněnou surovinu používanou v tradičních medicínách.