Deficit hořčíku, znáte jeho projevy?
Hořčík neboli magnesium je jedním ze základních minerálů. Přestože je dostupný v mnoha běžných potravinách, trpí jeho nedostatkem značná část populace. Uvádí se, že to je dokonce až jedna třetina obyvatelstva. Je možné, že se to týká právě i vás, ale příznakům, jež by vám mohli napovědět, nevěnujete přílišnou pozornost nebo si je nespojíte právě s deficitem hořčíku. Ze začátku jsou projevy mírné, avšak dlouhodobě nízká hladina může přejít až v závažnější komplikace. Jedná se ovšem o esenciální látku, kterou si naše tělo pro svoje potřeby vyrobit neumí. Proto je třeba ho do organismu pravidelně dodávat.
Jakou funkci v těle má hořčík?
Hořčík je pro správné fungování zcela nezbytný. Je součástí stovek biochemických reakcí, které probíhají v našem organismu prakticky nepřetržitě. Pokud jedna z obvykle přítomných látek v jakémkoliv procesu schází, naruší se přirozený chod a rovnováha v celém organismu. Tento minerál je totiž součástí každé buňky, kde se podílí na produkci buněčné energie, kterou zajišťují mitochondrie. Dále udržuje normální stav zubů a kostí, je důležitý při syntéze bílkovin a DNA (deoxyribonukleových kyselin) nebo je významný dokonce pro imunitní systém. Přispívá také k náležité funkci svalů a podporuje regeneraci. Nepostradatelný je rovněž pro naši psychiku – reguluje přenos veškerých nervových vzruchů, optimalizuje zdraví nervové soustavy, uvolňuje, zklidňuje, dopřává nám kvalitnější spánek a posiluje duševní odolnost.
Jak poznám že mi hořčík chybí?
Jelikož je magnesium důležité pro tvorbu energie, je velice pravděpodobné, že první příznak, jenž se objeví, bude spojen s únavou a vyčerpaností. Postupně se přidávají křeče a brnění končetin, bolesti hlavy, vnitřní neklid, podrážděnost a nesoustředěnost. Mohou se objevit také častější změny nálad a slabost. Mezi další příznaky patří i vypadávání vlasů, bušení srdce či dokonce poruchy spánku. Projevů existuje tedy celá spousta, a ne vždy se samozřejmě objeví všechny vyjmenované, protože každé tělo je specifické, a reaguje proto různým způsobem. Pokud ale nebudete vnímat signály, kterými se vás tělo snaží upozornit, může vést dlouhodobý nedostatek až ke zvýšenému krevnímu tlaku nebo k poruchám srdečního rytmu a jiným závažnějším srdečním komplikacím.
Jak mohu hořčík doplnit?
Nejpřirozenější způsob je samozřejmě strava. Ta by měla být pestrá, abychom dokázali pokrýt denní potřebu veškerých minerálních látek i vitaminů. Různé potraviny totiž obsahují rozličné spektrum mikroživin. Příliš jednostranné stravování tudíž nikdy nezajistí vše potřebné. Hořčík bychom našli v naprosto běžných potravinách. Je přítomen například v masu, rybách, vejcích, mléku, listové zelenině, luštěninách, dýňových semínkách, banánech, datlích a ořechách. V rostlinné stravě si ovšem dejte pozor na vstřebatelnost. Absorpce magnesia může být blokována dalšími přirozeně se vyskytujícími složkami v rostlinách – fytáty, které velice rádi vážou některé minerální látky. Doplnit hořčík můžete taktéž za pomoci potravinových doplňků. Ujistěte se však, že využíváte těch kvalitních, jelikož v tomto případě na výběru opravdu záleží.
Proč záleží na formě hořčíku?
Produktů s obsahem hořčíku existuje v dnešní době celý zástup. Nicméně ne každý vám přinese zcela totožný výsledek. Vyskytuje se totiž v různorodých formách. A o to byste se měli ještě před samotným zakoupením zajímat. Hořčík je buď anorganický, anebo organický. Mezi anorganické patří třeba sírany, oxidy či také uhličitany. Ty však vykazují malou vstřebatelnost, tudíž se z přijaté dávky, jež je uvedena na obalu, skutečně využije jen malý zlomek. Sáhnout byste proto měli spíše po formách organických nebo přímo tzv. chelátových. Ty se vyznačují daleko vyšší vstřebatelností. Jedná se například o bisglycinát, malát, taurát, citrát a treonát.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Review: Subclinical magnesium deficiency: a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis - PMC [online]. [cit. 30. 05. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786912/

Jaké přípravky zvolit pro šetrnější úklid?
Úklid sice není oblíbenou činností, zato poměrně častou. Existuje i celá spousta přípravků, jež pro tuto činnost můžete využít, většina z nich ovšem není ani trochu šetrná. Jestliže jste se rozhodli vyměnit vaše stávající produkty za něco ekologičtějšího, možná hned v úvodu zjistíte, že nebudete potřebovat desítky přípravků, ale postačí vám pro začátek pár základních, které vás opravdu finančně nezruinují, a navíc s nimi dáte do pořádku celé bydlení od koupelny až po kuchyň.

Jaký vliv má koenzym Q10 na zdraví?
Koenzym Q10 je látka, která je svým složením a strukturou dosti podobná vitaminům. Z tohoto důvodu se proto často označuje jako vitamin Q. Setkat se však můžete i s dalšími názvy, jako je například CoQ10 nebo je pak pojmenován konkrétněji dle svých forem.

Psyllium – proč je lepší klasický prášek než kapsle?
Psyllium jsou vyčištěné obaly semen jitrocele indického. Tato zajímavá rostlina se pěstuje v Indii, Austrálii a Iráku a dorůstá do výšky maximálně 15 cm. Za nejdůležitější její část jsou pokládány právě obaly semen, které obsahují vysokou koncentraci prospěšné rozpustné vlákniny. Tento druh vlákniny v těle působí tak, že na sebe váže vodu, bobtná a tím zvětšuje objem stolice a usnadňuje vyprazdňování. Zároveň zlepšuje funkci střev a zbavuje jej od nestravitelných zbytků a toxinů. Preventivně tak psyllium působí proti zácpě i průjmu, hemoroidům, nadýmání a jiným zažívacím problémům.