Vitamin D3 a K2 – proč je užívat současně?
Vitamin D3 a vitamin K2 patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, které jsou zodpovědné za řadu procesů v lidském těle. Uvádí se, že se účastní více jak 200 dějů, jež ovlivňují správné fungování imunitního, kardiovaskulárního a pohybového systému. Z toho lze snadno odvodit, jak moc jsou pro náš organismus důležité a proč bychom se na jejich příjem měli zaměřit. Pojďme se tedy podívat, kde je najít a k čemu jsou dobré.
Jak vitamin D3 a K2 v těle fungují a jak se projevuje jejich nedostatek?
Začněme vitaminem D3 neboli cholekalciferolem. O vitaminu D3 prakticky každý ví, že si ho naše tělo dovede samo vytvářet při působení slunečních paprsků. Bohužel si ale málokdo z nás uvědomuje, že kvůli střídání ročních období a zeměpisné šířce, ve které žijeme, tělo od podzimu do jara není schopno ze slunce vitamin D3 vytvořit. Sluníčko je příliš slabé a dopadá pod špatným úhlem.
Není proto divu, že většina z nás v zimních měsících pociťuje příznaky nedostatku vitaminu D3, mezi něž patří únava, náladovost, nespavost, svalová slabost, oslabení obranyschopnosti a vyčerpání. To vše může vyústit dokonce v demineralizaci (odvápnění) kostí a zubů, což může zapříčinit větší náchylnost na vznik zlomenin a vypadávání zubů.
Vitamin K2 neboli menachinon a jeho biologicky nejaktivnější forma MK-7 patří k vitaminům, jejichž nedostatkem trpí více jak 90 % populace. Lidské tělo si je dovede vytvořit jen ve velice omezeném množství prostřednictvím bakterií. Zároveň je vitamin K2 obsažen jen v některých potravinách, takže ani příjem z potravy není zcela dostatečný. Důvodů, proč bychom ho ale měli užívat, existuje hned několik. Především předchází kardiovaskulárním a civilizačním chorobám, problémům s pohybovým aparátem a také posiluje přirozenou obranyschopnost.
Při nedostatku vitaminu K2 se dostavují bolesti hlavy a kloubů, pocity malátnosti a únavy, poruchy pozornosti a paměti a hrozí riziko řídnutí kostí a zlomenin. Bohužel prvotní příznaky většina z nás připisuje uspěchanému životnímu stylu a zkrátka se s nimi sžívá. To ale z dlouhodobého hlediska není dobré!
Vitamin D3 a K2 se vzájemně doplňují
Vitamin D3 a K2 pracují synergicky. To znamená, že si při různých procesech vzájemně vypomáhají a doplňují. Jeden bez druhého tedy optimálně nefungují. To je také důvod toho, proč je vřele doporučujeme kombinovat. V podstatě samotné uživání vitaminu D3 či vitaminu K2 nebude nikdy tak efektní, jako vzájemná kombinace těchto vitaminu.
Oba vitaminy pracují s vápníkem a umožňují jeho správné ukládání do kostí. Zároveň zabraňují nepříznivému ukládání vápníku do cévních stěn, čímž předchází cévní neprůchodnosti. Dále podporují pružnost cév a pomáhají vstřebávat fosfor ze střeva.
V jakých potravinách je můžeme najít a jaké je jejich doporučované množství?
Vitamin D3 je živočišného původu. Najít ho proto můžete jedině ve výrobcích živočišného původu jako je například: máslo, mléko, vejce, ryby a játra. Zdroje vitaminu K2 jsou shodné s vitaminem D3 + ho lze ještě najít v kysaném zelí a v tradičním japonském pokrmu natto.
Uvědomit si je ale potřeba, že dnešní potrava, kdy jen hrstka produktů pochází od zvířat z volného chovu, obsahuje minimum důležitých látek. A právě proto je nezbytné zaměřit se především na živočišné produkty z volných chovů a doplňovat tyto vitaminy formou doplňků stravy s obsahem vitaminu D3 a vitaminu K2.
Doporučená denní dávka vitaminu D se pohybuje v rozmezí 20–25 neboli 800–1000 I.U.
Doporučená denní dávka vitaminu K se pohybuje okolo 100 mikrogramů.
Proč bychom měli vitamin D3 a K2 užívat?
-
Vitamin D3
- Pokud dávka obsahuje alespoň 0,75 μg vitaminu D, tak lze tvrdit:
- Přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
- Přispívá k normální hladině vápníku v krvi
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Přispívá k udržení normální činnosti svalů
- Přispívá k udržení normálního stavu zubů
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Podílí se na procesu dělení buněk
- Je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí
Vitamin K2
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Přispívá k normální srážlivosti krve
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Unikátní kombinace 4 aktivních složek od výrobce Golden Nature. Golden Nature Vitamin D3 + Vitamin K2 + Omega 3 + Vitamin E to vše v jedné kapsli s vysokým obsahem denní dávky.
Woldohealth Vitamin D3 + K2 ve formě kapek rozpuštěných ve 100% MCT oleji pro maximální vstřebatelnost. Woldohealth Vitamin D3+K2 obsahuje 1800 kapek!! Balení je tedy vhodné pro celou rodinu.

Jak správně používat kyselinu hyaluronovou?
Kyselina hyaluronová je nejčastěji spojována se světem péče o pokožku. Nejenže se jedná o nezbytnou látku, která ovlivňuje krásu naší pleti, ale stává se oblíbenou složkou v kosmetice a při nejrůznějších procedurách v salonech. Kyselina hyaluronová je dle chemického složení polysacharid a nejběžněji na ni narazíte ve formě hyaluronanu spojeného s vápníkem, sodíkem nebo draslíkem. V organismu se vyskytuje naprosto přirozeně a má zde svoje důležité opodstatnění. Je to bezbarvá, gelová látka, jež má vysokou viskozitu. Je součástí mezibuněčné hmoty a nervových, epiteliálních a pojivových tkání. Našli bychom ji v kůži, kloubní tekutině nebo třeba také v očním sklivci, proto má podle studií své přínosy i v oftalmologii

Acerola jako přírodní zdroj vitaminu C?
Acerola, někdy nazývána jako barbadoská třešeň, obsahuje základní živiny jako jsou sacharidy, bílkoviny nebo vláknina, ale za povšimnutí stojí především množství vitaminu C, které se v plodech nachází. Často se setkáme s tím, že jsou pro příjem vitaminu C doporučovány zejména citrusy – pomeranče, citrony či grepy. Co se týče samotné aceroly, tak z,ralé plody mají přibližně 4,5 % vitaminu C, což je asi 30x více než u pomerančů.

Selen a jeho formy, proč zvolit organickou?
Selen se řadí mezi stopové prvky, ale i tak zastává v našem organismu zásadní roli. Je to prvek esenciální, takže si ho naše tělo samo nedokáže vyrobit a jeho nedostatek, ale i nadbytek může způsobit zdravotní problémy. Pro mnoho lidí není selen ještě tolik známý nebo mu nepřikládají takovou důležitost a dostatečný příjem je tak často opomíjený. Ovšem selen má několik funkcí, je významným antioxidantem, ovlivňuje naši obranyschopnost a další stránky našeho organismu. V první řadě patří selen mezi užitečné antioxidanty a působí tak proti volným radikálům z okolního prostředí a chrání buňky proti škodlivinám z potravy a oxidačním stresem. Zvyšuje i aktivitu imunitního systému, a tak odolnost vůči infekcím. Navíc příznivě působí na spermatogenezi a plodnost a je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Mimo jiné má i třeba vliv na zdraví našeho srdce a nervového systému.