KEŠU 250g k objednávkám nad 600 Kč ZDARMA!! Akce platí pouze do 26.9.2021. KEŠU JE NUTNÉ SI VYBRAT V POSLEDNÍ FÁZI NÁKUPNÍHO KOŠÍKU.

Vitamin D3 a K2 – proč je užívat současně?

Vitamin D3 a vitamin K2 patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, které jsou zodpovědné za řadu procesů v lidském těle. Uvádí se, že se účastní více jak 200 dějů, jež ovlivňují správné fungování imunitního, kardiovaskulárního a pohybového systému. Z toho lze snadno odvodit, jak moc jsou pro náš organismus důležité a proč bychom se na jejich příjem měli zaměřit. Pojďme se tedy podívat, kde je najít a k čemu jsou dobré.

Jak vitamin D3 a K2 v těle fungují a jak se projevuje jejich nedostatek?

Začněme vitaminem D3 neboli cholekalciferolem. O vitaminu D3 prakticky každý ví, že si ho naše tělo dovede samo vytvářet při působení slunečních paprsků. Bohužel si ale málokdo z nás uvědomuje, že kvůli střídání ročních období a zeměpisné šířce, ve které žijeme, tělo od podzimu do jara není schopno ze slunce vitamin D3 vytvořit. Sluníčko je příliš slabé a dopadá pod špatným úhlem.

 

Není proto divu, že většina z nás v zimních měsících pociťuje příznaky nedostatku vitaminu D3, mezi něž patří únava, náladovost, nespavost, svalová slabost, oslabení obranyschopnosti a vyčerpání. To vše může vyústit dokonce v demineralizaci (odvápnění) kostí a zubů, což může zapříčinit větší náchylnost na vznik zlomenin a vypadávání zubů.

 

 

Vitamin K2 neboli menachinon a jeho biologicky nejaktivnější forma MK-7 patří k vitaminům, jejichž nedostatkem trpí více jak 90 % populace. Lidské tělo si je dovede vytvořit jen ve velice omezeném množství prostřednictvím bakterií. Zároveň je vitamin K2 obsažen jen v některých potravinách, takže ani příjem z potravy není zcela dostatečný. Důvodů, proč bychom ho ale měli užívat, existuje hned několik. Především předchází kardiovaskulárním a civilizačním chorobám, problémům s pohybovým aparátem a také posiluje přirozenou obranyschopnost.

 

Při nedostatku vitaminu K2 se dostavují bolesti hlavy a kloubů, pocity malátnosti a únavy, poruchy pozornosti a paměti a hrozí riziko řídnutí kostí a zlomenin. Bohužel prvotní příznaky většina z nás připisuje uspěchanému životnímu stylu a zkrátka se s nimi sžívá. To ale z dlouhodobého hlediska není dobré!

 

Vitamin D3 a K2 se vzájemně doplňují

Vitamin D3 a K2 pracují synergicky. To znamená, že si při různých procesech vzájemně vypomáhají a doplňují. Jeden bez druhého tedy optimálně nefungují. To je také důvod toho, proč je vřele doporučujeme kombinovat. V podstatě samotné uživání vitaminu D3 či vitaminu K2 nebude nikdy tak efektní, jako vzájemná kombinace těchto vitaminu.

 

Oba vitaminy pracují s vápníkem a umožňují jeho správné ukládání do kostí. Zároveň zabraňují nepříznivému ukládání vápníku do cévních stěn, čímž předchází cévní neprůchodnosti. Dále podporují pružnost cév a pomáhají vstřebávat fosfor ze střeva.

V jakých potravinách je můžeme najít a jaké je jejich doporučované množství?

Vitamin D3 je živočišného původu. Najít ho proto můžete jedině ve výrobcích živočišného původu jako je například: máslo, mléko, vejce, ryby a játra. Zdroje vitaminu K2 jsou shodné s vitaminem D3 + ho lze ještě najít v kysaném zelí a v tradičním japonském pokrmu natto.

 

Uvědomit si je ale potřeba, že dnešní potrava, kdy jen hrstka produktů pochází od zvířat z volného chovu, obsahuje minimum důležitých látek. A právě proto je nezbytné zaměřit se především na živočišné produkty z volných chovů a doplňovat tyto vitaminy formou doplňků stravy s obsahem vitaminu D3 a vitaminu K2.

 

Doporučená denní dávka vitaminu D se pohybuje v rozmezí 20–25 neboli 800–1000 I.U.

 

Doporučená denní dávka vitaminu K se pohybuje okolo 100 mikrogramů.

Proč bychom měli vitamin D3 a K2 užívat?

 • Vitamin D3

  • Pokud dávka obsahuje alespoň 0,75 μg vitaminu D, tak lze tvrdit:
  • Přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
  • Přispívá k normální hladině vápníku v krvi
  • Přispívá k udržení normálního stavu kostí
  • Přispívá k udržení normální činnosti svalů
  • Přispívá k udržení normálního stavu zubů
  • Přispívá k normální funkci imunitního systému
  • Podílí se na procesu dělení buněk
  • Je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí

  Vitamin K2

  • Přispívá k udržení normálního stavu kostí
  • Přispívá k normální srážlivosti krve

 

 

Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:

 

 

Unikátní kombinace 4 aktivních složek od výrobce Golden Nature. Golden Nature Vitamin D3 + Vitamin K2 + Omega 3 + Vitamin E to vše v jedné kapsli s vysokým obsahem denní dávky.

 

 

 

 

 

 

Woldohealth Vitamin D3 + K2 ve formě kapek rozpuštěných ve 100% MCT oleji pro maximální vstřebatelnost. Woldohealth Vitamin D3+K2 obsahuje 1800 kapek!! Balení je tedy vhodné pro celou rodinu.

 

 

Blog

Garcinie kambodžská – keř, jehož plody vám pomohou při hubnutí

Garcinie kambodžská též tamarind malabarský je keř, který může dorůstat až do výšky 20 metrů. Roste v tropických vlhkých pralesích jihovýchodní Asie a kvete žlutě nebo červeně. Podle způsobu pěstování začíná plodit až po minimálně 10 letech. Vzhledem není samotný keř ničím zvláštní, pokud ale rostlina právě plodí, vaši pozornost si získají plody s rýhami, díky čemuž připomínají tykev. Oproti ní jsou ale o dost menší, velikost mají zhruba jako jablko. Nezralé plody jsou zelené a postupně se mění na žluté. K přímé konzumaci se využívá dřeň, která má sladkokyselou chuť. Případně se z plodů připravuje koření, které se nejčastěji využívá v indické kuchyni.

16.09.2021


Selen a jeho význam v organismu?

Selen patří mezi esenciální stopové prvky, na jejichž přítomnosti v těle závisí mnoho biochemických procesů. Ještě před nedávnem byl pokládán za toxický prvek. To se však v 60. letech minulého století změnilo, když bylo odhaleno, že jeho nedostatečný přísun dovede zvyšovat riziko některých chorob. V přírodě je selen všudypřítomný. Díky tomu se také vyskytuje jak v rostlinných, tak živočišných produktech. Bohužel je ale jeho přítomnost poměrně nerovnoměrná, takže je důležité skladbu jídelníčku pravidelně obměňovat, aby přísun selenu byl pokryt z více zdrojů. Konkrétně se nachází například ve vejcích, obilovinách, vnitřnostech, masu, houbách a ořeších. Doporučená denní dávka selenu se pohybuje průměrně okolo 60 mikrogramů.

09.09.2021


Péče o zrak – kdy a proč užívat vitaminy na oči?

Mezi další vitaminy důležité pro oči patří vitamin C, vitaminy skupiny B nebo vitamin E. Právě poslední zmiňovaný vitamin E pomáhá chránit oční buňky před poškozením volnými radikály a působí preventivně proti zrakovým problémům způsobeným věkem. Dále je pro oči významný vitamin A a prekurzor tohoto vitaminu zvaný jako betakaroten. A to z toho důvodu, že udržují buňky citlivé na světlo v dobré kondici. Při nedostatku vitaminu A hrozí šeroslepost. Najít ho můžete pouze v potravinách živočišného původu jako například v mléce nebo vejcích. Betakaroten je hojně obsažen v kapustě, špenátu, dýni nebo meruňkách.

01.09.2021Všechny články


Nejprodávanější

https://www.zivefirmy.cz/dopln-vitamin_f1649480?q=doplnvitamin&loc=cr%7C0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím